Vágólapra másolva!
Az új év a fogadalmak időszaka: holnaptól minden más lesz, megváltoztatom az egész életemet, lefogyok, egészségesebb, szebb és okosabb leszek. A fogadalmak azonban nem tartanak túl sokáig: a legtöbbünknek elég néhány nap, vagy egy hét, hogy tökéletesen elfelejtse a "nagy ígéretet".
Vágólapra másolva!

A legtöbb újévi fogadalomnak igenis van jövője, és érdemes is őket betartani, mert jobbá teszik az életünket. Íme néhány tipp, hogy még februárban is tudjuk magunkat tartani ahhoz, amit január elsején elhatároztunk.

Legyünk realisták! Nincs annál könnyebb módja annak, hogy sikertelenségbe torkolljanak a fogadalmak, mint ha olyan dolgokat határozunk el, amelyeket esélyünk sincs betartani. Ha eddig még soha nem sportoltunk rendszeresen, akkor ne fogadjuk meg azt, hogy "idén minden nap két órát tornázok", ha imádjuk az édességet, akkor pedig nem mondjuk azt, "holnaptól száműzöm az étrendemből a cukrot". Próbáljuk megtalálni a helyes egyensúlyt, és inkább kis, de betartható dolgokban változtassunk az életmódunkon.

Alkossunk haditervet! A spontaneitás lehet, hogy kellemes fűszere a mindennapoknak, de a fogadalmak szempontjából egyáltalán nem jó, ha túlságosan hirtelen döntünk. Az életmód megváltoztatása gyakran igen komoly feladat, és ha nem tervezünk meg mindent az utolsó mozzanatig, könnyen "elfelejthetjük", mit is akarunk elérni - ha viszont leírjuk és megtervezzük, mit is szeretnénk, azt is tudjuk majd, mit kell tenni ahhoz, hogy elérjük a célunkat.

Egyszerűsítsük le a dolgokat! Ne akarjunk egyszerre sok mindent megváltoztatni az életünkben! Ezzel ugyanis csak túlterheljük magunkat, és a végén egyetlen fogadalmat sem tudunk majd betartani. Ahelyett, hogy az összes rossz tulajdonságunktól egyszerre akarnánk megszabadulni, válasszunk ki egy-két olyan célt, amelyek elérhetőek. A változások legtöbbször egymást is generálják: ha valamit sikerül megvalósítani, akkor több lesz az önbizalmunk és jobb eséllyel vágunk bele egy másik feladatba.

Kevesebb - több. Ezek a szavak a legtöbb újévi fogadalomban benne foglaltatnak, pedig a kevesebb és a több inkább árt, mint használ. Azok a kifejezések, mint "kevesebbet eszem" és "többet mozgok", egyáltalán nem tükrözik azt, valójában mit szeretnénk elérni. Mihez képest többet, vagy kevesebbet? A sikerhez vezető út egyik legfontosabb lépése, hogy pontosan meghatározzuk, mit, mikor és hogyan szeretnénk elérni.

Ne adjuk fel! Ha valami miatt nem sikerül mindent, elsőre tökéletesen megvalósítani, akkor se dobjuk sutba az egészet azzal a felkiáltással, hogy úgy sincs semmi esélyünk megvalósítani a fogadalmakat. Legyünk állhatatosak és kitartóak, és ne engedjük meg, hogy a legkisebb kilengések eltántorítsanak bennünket a kitűzött céltól. Ahelyett pedig, hogy magunkat hibáztatnánk, próbáljuk megtalálni azokat a csapdákat, amelyek a "bűnbeeséshez" vezettek.

Az MSN Health cikke alapján