Szent Márton napján libát sütünk

Vágólapra másolva!
Szent Márton napja mára a liba ünnepe lett Európa-szerte. November elején a libák már vágásra készek, és így november 11-én elkészülhet a hagyományos sült liba. A libából nemcsak sült készíthető, hanem szinte egy teljes ebéd, a levestől a ludaskásáig, a libamájas finomságokról nem is beszélve.
Vágólapra másolva!

A liba eredetileg azért lett Szent Márton jelképe, mert Szent Márton úgy próbálta elkerülni püspökké szentelését, hogy a libaólban rejtőzött el, ám az állatok gágogása elárulta őt. Ezek után Márton már nem menekülhetett a tours-i püspöki kinevezéstől, de attól sem, hogy neve örökre összeforrjon a lúdnemzetség asztali örömeivel.
A Márton-napot novemberben ünnepeljük, amikor a libák már vágásra készek. Szent Márton napja jelentős őszi ünnep volt a középkorban. A libafogyasztás szokása Franciaországból származott, és Svédországban elsősorban a városi kézművesek és a nemesek körében terjedt el, mivel vidéken a szegényebbek ritkán tudták megengedni maguknak a libasültet, így általában inkább kacsát vagy tyúkot fogyasztottak.

A liba igazi díszvacsora - sok időbe telik az elkészítése, és nagyon laktató. Az állat minden részét felhasználják. Svédországban például - ahol nagy hagyománya van a Márton-napi lakomának - a vacsora édes, fekete levessel kezdődik (svartsoppa), amely a liba véréből készül, és gazdagon ízesítik gyümölcspürével, alkohollal és fűszerekkel (például szegfűszeggel és gyömbérrel). A leves sűrű, és a színe vörös-fekete.
A "feketelevest" különböző belsőségek követik, valamint libamájkolbász, aszalt szilva és burgonya. A libát almával és aszalt szilvával töltik, lassú tűzön sütik, és folyamatosan saját zsírjával locsolják. A csontokat vízben főzik meg, és a levet mártássá sűrítik. A maradék zsírt a körethez használják fel, amely vöröskáposztából, sült almából és burgonyából áll. És ha valaki még mindig éhes lenne, az igazi libavacsorához a végén almatorta jár.

Szent Márton napja azok számára is fontos ünnep, akik hisznek a népi időjóslásban: ha ezen a napon esik a hó, a hiedelem szerint nem lesz hó karácsonykor. Ha Márton napja péntekre vagy szombatra esik, akkor azonban kemény télre lehet számítani.