60 éves lenne a meggyilkolt divatcézár

Vágólapra másolva!
December 2-án lenne hatvan éves Gianni Versace, az olasz divatcézár. Sikerei és népszerűsége csúcsán, 1997. július 16-án, a saját lakása előtt, egy sorozatgyilkos végzett vele. A nagyhatású divatdiktátor gyászmiséjén Elton John és Sting énekelt.
Vágólapra másolva!

Versace gyerekkorától kezdve, holland származású anyja Reggio di Calabria-i szabászműhelyében téblábolt - a család három gyermeke közül leginkább őt izgatta a színes anyagok és ruhák világa. Építészeti tanulmányainak befejezése után, 25 évesen a divat olaszországi fővárosába, Milánóba ment szerencsét próbálni, ahol több divatháznak kreált finomkonfekciós ruhát. Ekkori munkái közül bőrből készült kollekciója keltette a legnagyobb feltűnést.

Saját neve alatt először 1978-ban jelentkezett női, majd férfi kollekcióval, s még ebben az évben megnyitotta első üzletét. Bár Versace magát inkább szabónak mint tervezőnek tartotta, mégis a divat világának nagy hatású megújító művésze lett. Fiatalos, agresszív és szexi ruhái hamarosan világszerte nagy sikert arattak a kifutókon és a hírességek körében egyaránt. 1982-83-as őszi-téli divatterveiért hazájában a legjobb divattervezőnek járó kitüntetést vehette át.

Ekkor készített először, a később szinte védjegyévé vált testhez álló, a nőiességet hangsúlyozó, kihívóan merész és mélyen dekoltált női ruhákat. Ő volt az első, akinél a ruhák nem eltakarták, hanem főszereplővé tették az emberi testet, s olyan addig elképzelhetetlennek tartott anyagokat társított egymáshoz, mint a műanyag és a textil, vagy a műanyag és a bőr. Kiemelt szerepet szánt a fémeknek, biztosítótűknek és csatoknak - azóta is emlegetik Liz Hurley biztosítótűkkel összefogott laza ruháját, amelyben az addig szinte ismeretlen brit színésznő egy filmbemutatóra érkezett - de ő hozta vissza a divatba a rövid szoknyát is.

Fantáziája és tehetsége nem ismert határokat. Amikor 1993-ban rákos daganatot diagnosztizáltak belső fülében, optimizmusát nem veszítve kiegészítők, ékszerek, lakberendezési tárgyak, bútorok és porcelánok tervezésébe vetette magát.

Még abban az évben bemutatta a hetvenes évek brit punkjainak öltözködését felelevenítő Punk Couture kollekcióját, két évvel később a klasszikus formákat újra felfedező Versace-ként lépett a nagyközönség elé. Amerikában megkapta a "divat-Oscart", s világszerte a divat megújítójaként ünnepelték.