Két keresztnévvel két feladat jár

Vágólapra másolva!
Manapság már egyáltalán nem ritka, ha valakinek két utóneve van. Van, aki csak hivatalos helyeken, van, aki a mindennapi életben, és van, aki csak is kizárólag az egyiket használja. Ha valakinek két keresztnevet adtak a szülei, és az a két név teljesen más szimbolikus értelemmel bír, akkor az illető személy életében elérkezik egy bizonyos ponthoz, amikor jelentős választás elé kerül.  
Vágólapra másolva!

A névadási szokások minden korban különbözőek voltak. A tradíció szerint a fiú gyermekek neveiket leggyakrabban édesapjuk, vagy családjuk kiemelkedő férfitagjairól kapták, és nagyon ügyeltek, hogy csak igen indokolt esetben térjenek el ettől a szokástól.

Így zajlott a névadás egy ismert írónknál

"Móric szülei teljes családi harmóniában éltek egészen addig, amíg 1820-ban Lajos nevű gyermeküket 3 évesen elvesztették, majd 1823-ban ismét fiú gyermek érkezett a családba, akit szintén a Lajos névre kereszteltek, azonban ezt a gyermeket is egy év múlva elvesztették. Majd nemsokára ismét fiú gyermek érkezett, Móric. 1825-ben, február 18-án (a Jókay gyerekek többnyire e hónapban születtek), ismét egy fiúnak adott életet Jókayné, ezt is Lajosnak akarták keresztelni. Vörösné ifjasszony azzal az örvendetes hírrel szaladgálta be a szomszédokat s fogadta az iskolából uzsonnatáján hazaérkező kilenc éves Esztert, hogy a kis Lajoska visszatért.

De a harmadnapra összehívott komák és komaasszonyok, illetve keresztszülők, szám szerint tizenhatan, babonás félelemből lebeszélni próbálták a szülőket a Lajos névről. A rokon Nagy Mártonné asszonyom, ki a keresztelői lakomát készítette a háziasszony képében, szintén tiltakozott a Lajos név ellen, minélfogva februárius 20-án nagytiszteletűt Csepy Mihály uram, Jókay József uram kedvenc hőse Gróf Benyovszky Móric tiszteletére, Móricnak keresztelte a kisdedet."

Lányok és névadási szokások

A tradícionális szokások a leányok névviselését is meghatározták, de már szabadabb volt a névadás, lehetett különböző módon változtatni. Azonban nemcsak egy, de két utónevet is viselhetett egy gyermek. Sokszor az egyiket az anyától a másik utónevet egy, az anya, vagy valamely családtag számára kedves és talán a családban nem is létező utónév volt. De ugyanez egyre jellemzőbb lett az idők során a fiú gyermekek névviselésére is.

Két név két különböző személyiséget is jelölhet

Manapság már nem kelt feltűnést, ha valakinek két utóneve van, mi több, teljesen átlagosnak számít. Van, aki csak hivatalos helyeken, van, aki a mindennapi életben, és van, aki csak is kizárólag az egyiket használja. Sok emberben felmerülhet a kérdés, hogy mit kezd az ilyen esetekkel a névelemzés? Az a tény, hogy valakinek két utóneve van egy dolgot jelent az analógiás elemzés, illetve a szimbólikus értelmezés szempontjából, hogy az illető személy, biztosan elér az életében egy bizonyos pontra, amikor jelentős választás elé kerül. Természetesen mindenki kerül választás elé, de nem mindenkinek jelent a választás, élethelyzet, vagy sorsváltozást! Ez főleg akkor jelentős, ha a két keresztnév, amelyet visel, két különböző analógiás jelentéssel bír.

Éva Viktória - gondoskodó vagy önérvényesítő?

Egyik kedves olvasónk, aki névelemzésért fordult hozzám, az Éva Viktória nevet kapta a szüleitől. Az volt a kérdése, hogy miért nem szereti a Viktória nevet, miért idegen tőle ennyire ez a név. Mindkét névről készítettem külön-külön egy rövid elemzést, mert így könnyen össze tudjuk hasonlítani és megérteni, milyen feszültségeket okozott a levélíró számára a két keresztnév.