Az alkohol hatása a kézírásra

Vágólapra másolva!
Itt a báli szezon, a farsang, a mulatságok ideje, s ilyenkor a grafológust is előszeretettel invitálják, hogy elemzéseivel szórakoztassa a közönséget. Gyakran nehéz helyzetbe kerül a szakértő, mert egy nehezítő tényező hatására, pontosabban az alkohol hatására megváltozik kézírásunk.
Vágólapra másolva!

Ez a téma a Grafológiai Intézet szakembereinek az érdeklődését is megragadta, és azt vizsgáltuk, milyen változások észlelhetőek a kézírásban bizonyos mennyiségű alkohol elfogyasztása után.

Közismert, hogy az alkohol nem egyformán hat mindenkire. Van, akinek már egy pohár bor is a fejébe száll, és van, akin fél liter bor elfogyasztása sem látszik. Az egyes emberek alkoholtűrő képessége nagyon különböző, befolyásolhatja a lelkiállapot, fáradtság, az előzetesen elfogyasztott étel mennyisége és minősége, alkoholizálási tréning stb.

A kézírás torzulásából, az írás vizsgálatából megbízhatóan nem lehet következtetni az elfogyasztott alkohol mennyiségére és minőségére, mert az egyedi különbségek, a körülményváltozók gyakran meghatározóbb szerepet gyakorolnak a kézírásra, mint az elfogyasztott alkohol. Amellett tehát, hogy ismerjük, hogyan változik az írás általában az ital hatására, az a - jogi szempontból is igen fontos - tényező is vizsgálható, mennyire hat az illetőre az alkohol, mennyire befolyásolja például vezetési képességeit.

A vezetői alkalmasságot mérő tesztek mellett grafológiai vizsgálatot is folytattunk, nemcsak hagyományos módszerrel, hanem úgynevezett "digitalizáló táblával", amely sokkal több adatot szolgáltat a grafológusoknak az írással kapcsolatban, mint a klasszikus módszer.

Elsősorban olyan dinamikus paramétereket ismerünk meg az írómozgásról ezredmásodpercenként rögzített adatok segítségével, mint például a sebesség, a toll gyorsulása stb. Nemcsak az látszik tehát, hogy általában az alkohol hatására a kézírás elnagyoltabbá, pontatlanabbá válik, hanem a dinamikus írásjellemzők bizonyos tendenciákat is jeleznek. Ezek közül néhány példa:

- kevesebb időt tölt a toll a levegőben
- nő az írás sebessége
- nő a megtett út (tehát attól, hogy fellazul az íráskép, nem lesz kevesebb a "leírt vonal")

Fontos azonban újra hangsúlyozni, hogy mindig egyéni az, hogy mennyire és hogyan hat az alkohol az adott személyre, ezért készítünk egyéni grafológiai alkohol-profilt ilyen vizsgálatok esetében.