Vigyázat, törékeny!

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A Prozac-ország 1994-ben jelent meg, Wurtzel ekkor éppen húszéves múlt. Depressziós fiatalok tömegei mentek el a könyvbemutatókra, hogy találkozzanak az íróval, rengeteg levelet, telefont, e-mailt kapott. A siker titka: szenvedélyes őszinteség, helyenként brutális szókimondás és a depressziós élmények hiteles közvetítése - és persze az, hogy a könyv jó. Ha néha feldühít is, bosszankodunk és tehetetlenek vagyunk - hogy lehet valaki ennyire hülye! -, de mindvégig neki szurkolunk. És a könyv végére valamivel többet tudunk arról, milyen is az depressziósnak lenni, és arról is, milyen nehéz megérteni ezt annak, aki úgymond normális.

Ugyanis nehéz, ha nem éppen lehetetlen elképzelni, hogy valaki ennyire szörnyen érzi magát, mikor éppen egészen jól megy a sora, vagy ha vannak is nehézségei, hát istenem, kinek nincsenek? Hogy ha fiatal vagy, elvárják, hogy szép, derűs és optimista legyél, örülj a nőiségednek (vagy férfiasságodnak), legyen pozitív a jövőképed. A fiatalság egészség, a fiatalság a jövő, meg más hasonlók. Miközben összeragad a hajunk, de már nincsen energiánk megmosni sem és nem bírjuk azt az elgyötört arcú csúnya idegent, aki reggel a tükörből visszanéz ránk, és - ahogy Elizabeth mondja - reggel azzal a félelemmel ébredünk, hogy megint élni kell. Ólomnehéz lábakkal vánszorgunk, miközben rohanni kellene: mozgásban az üzlet, nyomulj rá, és pörgesd fel! És persze, mosolyogni, örülni, miközben azt érezzük, hogy majdnem meghalunk - hát ezt az érzést tudja Wurtzel nagyon közvetíteni. De nem csak ezt, hanem - és ez is nagyon jó a könyvben - azt is, hogy lassan ki lehet mászni ebből. Gyógyszerekkel, pszichoterápiával és valami makacs kitartással, ahogyan Elizabeth elfogyaszt számos pszichiátert és pszichológust, amíg talál olyanokat, akikre tényleg tud támaszkodni.

Kíméletlen, ahogyan bemutatja a felnőtteket, anyját, apját, tanárait, akik saját problémáik miatt értetlenek és tehetetlenek kétségbeesési rohamaival, folyamatos érzelmi válságaival szemben. A pszichiáterek is megkapják a magukét, miközben persze irigyelhetjük, hogy mindig, mindenhol talál megfelelő szakembert.

Szeretné megosztani valakivel gondjait? Tanácsot szeretne kérni? Szakértőnk készséggel válaszol, ha családi problémáival, kapcsolataival, lelki gondjaival keresi fel őt e-mailben.
PSZIMAIL internetes lelki tanácsadó

A depressziót a hangulatzavarok közé sorolják. Nagyon gyakori elváltozás, egyes becslések szerint a magyar népesség közel húsz százalékát érinti valamilyen formában.
Részletek...

Amerikában a sokat vitatott Prozac-jelenséggel kapcsolatban egyre többen elemzik a depresszió és gyógyításának problematikáját. Többek közt azt, hogy bár a kilencvenes évek elején megjelent csodaszerrel sok depressziós beteget meggyógyítottak, kérdés, hogy jó-e az, ha szinte mindenkinek, aki szomorúságra panaszkodik, azonnal felírják a Prozacot (vagy valamilyen depresszió elleni gyógyszert). Kérdés, hogy a gyógyszeres kezelés valóban meghozza-e a várt eredményt, azaz a depresszió valóban gyógyítható-e pirulákkal.

Lust Iván

Ajánlat


Elizabeth Wurtzel: Prozac-ország - Fiatalon és depressziósan Amerikában
A könyv itt megvásárolható

Magyarországból lesz-e Prozac-ország?
Interjú Rihmer Zoltánnal, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet főorvosával a kedélyjavító szerek hatásairól.

Van-e benne valami jó?
Gács Anna írása a regényről