Lombikbébik találkoztak a Szent János Kórházban

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A Szent János Kórház Budai Meddőségi Központja 1992. augusztus 11-én nyitotta meg kapuit a gyermekre vágyó házaspárok előtt. Azóta közel 4000 házaspár kereste meg intézetüket segítségért, és az elmúlt kilenc évben 1400 gyermek született tevékenységük során.

Magyarországon 2000-ben csaknem 100 000 gyermek született, melyből közel 1,4 százalék lombikbébiként jött a világra. A magyarországi lombikbébi-programban résztvevők 14 százalékát kezelte az intézet az múlt év folyamán. 2000-ben, hazánkban valamivel több, mint 5000 esetben történt lombikbébi program. Az elmúlt 2 évben 720-750 lombikbébi-programot végzett a Szent János Kórház Budai Meddőségi Központja évente.

A lombikbébi-program az elmúlt pár évben óriási lépésekkel haladt előre. Olyan új technikák kerültek bevezetésre az Egyesült Államokban, Nyugat-Európában és a Budai Meddőségi Központban is, mint az embriók 5-6 napig történő továbbtenyésztése, a lézeres embrió hatching, az embriókon végzett gyógyító jellegű mikromanipulációk és a preimplantációs genetika.

A Nyugat-Európai országokban a születések 3-4 %-a lombikbébi-program eredménye. A magyarországi népesség fogyást önmagában ez a program nem képes megállítani, de a tavalyi évben megszületett 1400 gyermek is fémjelzi ezen tevékenység fontosságát. Számításaik alapján ezen szám háromszorosát is elérhetnénk a gyermektelen házaspárok nagy száma miatt. A megszületett lombikbébik egészségi állapota ugyanolyan jó, mint a természetes úton fogantaké. A különbség az, hogy a lombikbébik szüleinek küzdelmes utat kell bejárni, mire boldog édesanyákká és édesapákká válnak.

Egyesület a lombikbébikért

A Budai Lombikbébi Egyesületet, amelynek immár 400 tagja van, 4 évvel ezelőtt alapították meg a Meddőségi Központban kezelt páciensek. Az egyesület az elmúlt négy év folyamán rengeteget tett a hazai lombikbébi program társadalmi elismertetéséért, tudományos és szakmai fejlesztéséért, valamint a program gyakorlati elősegítéséért.
Az egyesület támogatja a Meddőségi Központban folyó gyógyító munkát. Új orvosi műszereket és eszközöket vásárolt a gyógyítás magasabb színvonala érdekében (automata pipetták, riasztó rendszer), valamint több esetben támogatta a lombikbébi program gyógyszeres költségeit az arra rászoruló egyesületi tagoknál.

Petíció a második gyermekért

A harmadik Lombikbébi-találkozón, 2000-ben több mint 300 résztvevő írta alá azt a petíciót, mely a második gyermek megszületéséhez szükséges lombikbébi program támogatását kérte a Országos Egészségbiztosítótól, illetve az Egészségügyi Minisztériumtól. Az egyesület, valamint a Meddőségi Központ vezetősége mindent elkövetett annak érdekében, hogy a program valóra válhasson.
Szeptember 29-én rendezte meg az egyesület negyedik Lombikbébi-találkozóját, ahol az elmúlt években mesterséges megtermékenyítéssel született gyerekek és szüleik találkozhattak egymással.

További információkat kérhetnek a lombikbébi programról:

Gurabi Attila - Budai Lombikbébi Egyesület
Tel.: (06) 302 120 944
Kanyó Katalin - Budai Meddőségi Központ
Tel: (06) 309 008 429
dr. Konc János - Budai Meddőségi Központ
Tel: (06) 309 008 428