Sörténet - érdekességek

Vágólapra másolva!
A belgák - a védőszentek mellett - saját sörkirállyal is rendelkeznek. Ő I. Jean flamand herceg (1251-1295), Brabant, Leuven és Antwerpen ura. A herceg a korabeli források szerint kicsapongó életet élt és imádta a sört. Ez utóbbinak köszönhető, hogy törvényt hozott a sörivás korhoz kötöttsége ellen.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Sörkészítés az ókorban

Jean Primus (flamandul) vagy Gambrinus (ahogy Európa-szerte nevezték) egy átlagos lakomán képes volt 144 korsó sört is meginni. Neve ma is tovább él a vallon diákok dalában, amit sörivó versenyek alkalmával énekelnek. Jean Primus máig a sörivás királya, és aligha valószínű, hogy bárki képes lenne rekordját túlszárnyalni!

Sör nemhogy hizlal, de az elterjedt előítélettel szemben támogathatja a fogyni vágyók erőfeszítéseit is, mivel mértékletes fogyasztása (napi egy üveg) elősegíti a szervezet zsír és szénhidrát feldolgozását. Így az, aki ellenáll a sör étvágygerjesztő hatásának, mértékletes fogyasztás mellett nem kell lemondjon szenvedélyéről, a sör hatására ugyanis a zsírok hamarabb elégnek, ami akár súlycsökkenéshez is vezethet.

Első úgynevezett sörtisztasági törvényük a bajoroknak volt (az 1516-ban alkotott Reinheitsgebot). A mintegy fél évezrede hozott paragrafus betűihez a helyiek azok után is ragaszkodtak, hogy Bajorország 1919-ben a Német Köztársaság részévé vált. A törvény szövege számukra a mai napig szent és kötelező érvényű: egyetlen kivétel az a passzus, amely szerint meg kell akadályozni, hogy "tisztátalan" sör kerüljön az országba. Ma már ez illúzió lenne, hiszen - brüsszeli nyomásra - a kereskedők külföldi söröket is forgalmaznak: a német, ezen belül a bajor üzletek polcain jelen vannak a belga, a cseh, az amerikai, és ki tudja még hány ország sörei.

A sör - számos más tulajdonsága mellett - fertőtlenítő hatású és steril. A XII. században a német szerzetesek gyógyító céllal tettek a sörbe komlót, míg a XIV. században a flamandok a kesernyés íz miatt adtak komlót a sörhöz, amely így szállítás és tárolás közben sem romlott meg. A komlóból származó gyanta és az alkohol antiszeptikus hatású. A sörcefre főzése is kiűzi a baktériumokat a sörből.