Sziget: heroikus küzdelem a kisasztalon

Vágólapra másolva!
A számítógépes játékok világában, mikor lehet gyilkolni virtuális dinoszauruszokat, dühödten lőni az ufókat vagy istenként kormányozni egész birodalmakat, rebellis naprendszereket, a gombfocinak igencsak össze kell szednie magát. A Szigeten is van lehetőség pöckölni a gombokat: Szűcs Lajos kirúgja, Diego legurítja, Pelé elszalad, Nyíl befejeli - így megy ez.
Vágólapra másolva!

Cikkíró egy ismerőse olyan szinten volt gombfocifüggő, hogy mikor kamaszkorában testvére bejelentette, hogy vége, nem játszanak többet, hosszú hónapokig apátiába zuhant, céltalannak érezte a jövőt, tompán úszkált az élet közönyös löttyében. Végül persze a csajozásnál kötött ki. A szerző maga - kócos gyerkőcként - 1982 őszén Argentínában próbálta elterjeszteni a sportágat, de barátai nemigen értették, mi a jó egy műanyag korongokkal előadott FTC-Dózsa meccsben, miért nem a nőket nézzük a játszótéren, vagy inkább igazi, komoly futballt. Hiába, a latinok előbb érnek.

A Szigeten is leragadunk egy kis időre az asztal mellett, ugyanis a "Gombfoci Olimpia" tábla ákombákom betűi, a kerekded csatárok, a masszív kapus egyfajta biztonságot sugároztak: minden olyan volt, mint rég, nosztalgikus visszabambulás a homályos múltba. Egy távoli kísérlet után a kapufán csattan a kicsiny labda, a játékosok profik, magabiztosan pöckölik kis bottal a lusta játékosokat - maguktól aztán egy métert sem futnának. Hol is látunk ilyet?

"Októberben lesz gombfoci-világbajnokság, a Papp László arénában. Külföldről is lesznek játékosok, mivel sok magyar disszidens terjesztette a sportot ötvenhat után. Ausztráliában van némi klubélet, Kanadában most épp nincs, mert hazajött a főszervező" - meséli Szili Balázs, a Józsefvárosi Szabadidős Egyesület ügynöke.

"Ez már jó ideje elismert, bejegyzett sport, nem gombfoci, hanem asztali labdarúgás. Itt már nem Vasas-Honvéd van, hanem Kiss Sanyi küzd Szabó Géza ellen. A szigetes jelenléttel annyi csak a célunk, hogy népszerűsítsük a hobbinkat, hogy újabb játékosokat toborozzunk, nehogy kihaljon ez a játék" - meséli a szervező. Megtudjuk, hogy a külföldiek nemigen szállnak be a játékba, de azért meg-megállnak az egyik főcsapás mellett elhelyezett asztaloknál.

A "világversenyeken" jobbára magyarok indulnak és magyarok nyernek, bár néha befut egy-két felvidéki, erdélyi versenyző is. A csapat kicsiny, de lelkes, várják a sportág rajongóit a klubjukba: minden csütörtökön, 17 órától pattog a piciny labda a VIII kerületben, a Kiss János utca 21. alatt. "A vébén nem lesz autónyeremény vagy ilyesmi, csak kupát kap a győztes. Így sem volt könnyű szponzort szerezni, hogy legalább a helyszín meglegyen" - vázolja a keserű helyzetet Balázs, de már ugrik is, ígéretes helyzetből lőhet egy szabadot.

Kalmár Csaba

Várjuk szigetes fotóidat, a legjobbakat tálcányi Borsodi sörrel jutalmazzuk! [email protected]