Vágólapra másolva!
Aki nem eléggé netfüggő ahhoz, hogy a rádióállomásokat is a neten keresgélje, vagy nem ismeri a ParaRadiot vagy a No Wave című műsort a Tiloson, vagy sosem járt még olyan helyeken, mint az X-Peripheria vagy az Ultrahang Fesztivál (esetleg a Trafó), annak valószínűleg fogalma sincs, mi a kísérleti, avagy experimentális elektronikus zene ma Magyarországon.
Vágólapra másolva!

A ParaRadio internetes rádió, mely 1997 júniusában indította el adását. Az egész a C3-mal (Center for Culture and Communication) indult, ami korábban a Soros Alapítvány egyik projektje volt, mára azonban önálló alapítvánnyá vált.

Az alapötlet egy ma már Amerikában élő magyar származású hölgyé, Suzanne Mészölyé volt. A rádió indulása után jó ideig csak egyszer egy héten (szerdánként) sugárzott, majd ahogy elkezdte kinőni a magát, bekerült a programba a kedd, majd a hétfő is.

Mára odáig jutott a teljesen nonprofit rádió, hogy hétfőtől péntekig minden este sugároznak, sőt nemrégiben - kísérleti jelleggel - havonta egyszer szombaton is van adás. Külön figyelmet érdemel, hogy az este hattól éjfélig tartó műsorfolyam élő adásban készül, szinte teljesen minimális az előre felvett anyagok aránya.

A műsor hallgatására könnyedén lehetőség kínálkozik az ingyenesen letölthető Real One lejátszóprogrammal, amit akár a ParaRadio honlapjáról is "beszerezhetünk". Az élőadást azonban Winamp segítségével is elérhetjük.

Az adásnak körülbelül hatvan százaléka zene, a maradék negyvenen pedig különböző beszélgetések osztozkodnak. Több nagyon régóta (négy-hat éve) működő műsorral büszkélkedhet a rádió. Ilyen például a szerdai reggae-, a meleg-, egy gothic-dark-témákkal foglalkozó zenei-kulturális, a metálos műsor, vagy Pita (aka Nótári Péter) saját műsora, mely vadonatúj zenéket sorakoztat fel.

Mindehhez tartozik egy majdnem kétezer órás archívum, mely az elmúlt másfél év alatt lement adásokat foglalja magába. Az archívum az oldalról szintén könnyedén elérhető, bár ezt már csak Real Audióban találja meg a látogató.

A rádióhoz kapcsolható az évenkénti X-Peripheria fesztivál is. Ez - az Ultrahang mellett - arra "hivatott", hogy fesztiváltteret adjon Magyarországon a kísérleti elektronikának. Az elmúlt években rengeteg tehetséges külföldi és magyar előadó lépett fel itt, ami sokak szerint kissé kiemelte ennek az apró szcénának az értékeit.