Armand van Helden: Akár rockot, technót és hiphopot egymás után

Vágólapra másolva!
Armand van Helden, az amerikai house egyik oszlopa élete egy részét Európában - Hollandiában, Olaszországban, Törökországban - töltötte, elég jó rálátással bír tehát az itteni zenei életre is. Nem szólva arról, hogy eddig bő tizenötezer lemezt csipegetett össze magángyűjteményébe. Nyitottságát azzal is bizonyítja, hogy májusra várható következő lemeze saját bevallása szerint a rockhoz áll majd a legközelebb. A Freee Magazin interjúja.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt időszakban nem sokat lehetett rólad hallani. Mi történt veled?
- Általában próbálok minél többet dolgozni, mozgásban tartani a dolgokat. De vannak olyan időszakok az ember életében, amikor élni is akar, kiélvezni mindazt, amiért már megdolgozott. Ezért nem szerepeltem annyit.

Tavaly új mixalbumod jelent meg. Bizonyos szempontból más lett, mint az legtöbb mixalbum. Mi vitt rá, hogy elkészítsd?
- Az az igazság, hogy itt nálunk, a New York-i belvárosi klubokban főleg rockot, hiphopot és house-t játszanak. Ilyen stílusú számok közül válogattuk ki azt a húszat, amit egy mixben el tudtunk képzelni. Főleg mainstream dalokat választottunk, hiszen ennek a közegnek ez a zene jön be a legjobban. Nem nagyon járok dance-klubokba, de azt mindig is szerettem, ha egy dj egy szettben le tudott játszani több műfajt, akár rockot, technót és hiphopot egymás után.

Hogyan válogattál? Miért pont a nyolcvanas évek zenéit vetted elő?
- Nagy lemezgyűjtő vagyok. Otthon úgy 15-18 ezer lemezem van mindenféle stílusból. A kedvenceimet próbáltam kiválasztani, de ugye ezek között is szelektálni kellett. Fontos szempont volt, hogy olyanok kerüljenek az albumra, amelyekhez eddig még nem nyúltam. Teljesen új hangzású összeállítást akartam készíteni.

Az európai és az amerikai dance-szcéna teljesen más. Szerinted miért alakult ez így?
- Míg Európában a dance-számok jó része listás tud lenni, addig itt Amerikában egy árva dance-előadót nem fogsz találni a listákon. Nálunk maximum éjszaka játszanak ilyen zenét, néhány éjjeli mixműsorban. Úgyhogy igazán nagyot csak Európában lehet tarolni egy jó albummal, nálunk ez biztos, hogy nem fog menni. Ennek, azt hiszem, az az oka, hogy az amerikai emberek kifejezetten az olyan dalokat szeretik, amelyekben van rendes vokál. Ezt játsszák a rádiók és az MTV is. Itt nem igazán jön be az embereknek bármi, ami instrumentális.

Igaz a pletyka, hogy egyszer a Space klub dance-közönségét hiphopszettel sokkoltad?
- Ez bizony igaz. De ez egy ősrégi sztori. Annyira régi, hogy már nem is akarok rá emlékezni, haha...