"Európai léptékkel Budapest is vidéki város"

Vágólapra másolva!
Október tizennegyedike és tizenhatodika között rendezi a Supergroup a sokszínűség fesztiválját, a Deák téri bázársor helyén, illetve mögött kialakított új parkban. A gasztroshow és a (részben elektronikus) zenei program mellett a Dorkandkozma vetíti tele az új parkot és a Városháza udvarát. A páros egyik tagjával, Kozma Péterrel barangoltuk be a szépülő közteret.
Vágólapra másolva!

Lebontották a Deák téri bazársort, ezt az átkosra emlékeztető, nem túl mutatós objektumot. Ott, ahol méteráru-, papír-, illatszer- és egyéb üzletek sorjáztak, most közparkot alakítanak ki. A park egyelőre zárva van nyilvánosság elől, a kerítés mögül leskelődnek a járókelők. Arcukon csodálkozás: jé, itt épül valami.

A munkaterületre a városházán és annak parkolóján keresztül jutunk be. Már kezd kirajzolódni a park arculata: macskaköves, egyenetlen szintű terület lesz, bazaltkockákkal, imitt-amott fűvel borított földkupacokkal. Úgy fest, át fogják adni a tervezett időpontra, annál is inkább, mivel október 14-től 16-ig nagyszabású kulturális eseménnyel nyitják meg a teret. Ennek keretében szürkülettől pirkadatig a Dorkandkozma duó saját találmánya, a raypainting segítségével értelmezi át a teret, Fénymezők című installációit világítva a térre és a városházára.

Kozma Péterrel, a világhírű művészpáros egyik tagjával - aki a frankhegyi fesztiválok szervezőjeként is ismert - vesszük szemügyre a környéket. Árgus szemekkel vizslatja a terepet, azt mérlegelve, hogyan lehet az elképzeléseket technikailag megvalósítani. Közben arról mesél, miként kerültek kapcsolatba a parkkal: "Még az Erzsébet hídi közös akciónk előtt kért fel minket a Supergroup, hogy dolgozzunk ki egy projektet, A világ legszebb tere munkacímmel. A Blaha Lujza térre terveztük, a cím oda frappánsabb lett volna, csak magunk elé kell képzelni a Blahát. Tárgyaltunk támogatókkal, de nem jött össze. Én meg már a Merlin színház idekerülése óta várom, hogy eltüntetik a bazársort: most, hogy megtörtént, mondtam, hogy itt ez a jó tér, ez alkalmas lehet a megvalósításra. Találtunk is egy támogatót. Szerencsére az őszi fesztivál és egy nyitórendezvény lehetősége miatt, meg hogy még ősszel használható legyen a tér, sürgették az átadást" - hangzik a rövid történet.

Miközben újabb helyre telepedünk a felében-háromnegyedében kész parkban, az őszülő indiánnyár utolsó napsugarai alatt, ráébredünk, most először látjuk a Deák téri templom hátulját. Látványfestőnk közben azt mondja, évekkel ezelőtt nem gondolta volna, hogy egyszer a raypainting Magyarországhoz fogja kötni. Az utóbbi időben a hazai munkáik - a Millenáris, az Erzsébet-híd és most ez - a legnagyobb lehetőségek számukra, legalábbis fizikailag.

Forrás: [origo]
Kozma Péter

Az esemény akár Budapest európai kultúrfővárosi kandidálásának kommunikálására is jó felület lehet. Nálunk kevesen támogatják a vidék városokkal szemben, de az európai viszonyokat jól ismerő művész másképp gondolkozik. "Európai léptékkel mérve Budapest is egy vidéki város. Hiányérzetem van, nem látom nemzetközi szintű kortárs alkotók kéznyomát. Ha körülnézek a kontinensen - és nem kell feltétlenül Berlinre, Londonra tekinteni, mert Zürich is jó példa -, ott vannak a modern világ különlegességei, építészeti alkotások, terek, szobrok. Vagy gondoljunk az egyszerűség kedvéért a párizsi Pompidou Központra: mindenhol megvannak vagy épülnek az ahhoz hasonló jelentőségű épületek, ezek adják a kultúrglobalizáció pozitív vonulatát. Úgy látom, Budapest kimarad ebből. Kétezer-tíz lehetőség lenne arra, hogy elhalványodjon a magyar fővárost és Bécset még mindig elválasztó határvonal."

(x)