Zenei olvasztótégely - hallgasd meg Matthew Herbert mixét!

Vágólapra másolva!
Matthew Herbert is elkészítette a K7! számára saját Flavour-mixét a Scale című nagylemez után. Sokan akár a mixtudományát, akár saját szerezeményei közül párat szívesen meghallgattak volna a Volt Fesztiválon, azonban Herbert lemondta az egész európai turnéját. Hogy mégse szenvedjünk Herbert-elvonásban, most kritikát közlünk a lemezről és a mixlemezről - utóbbit meg is lehet hallgatni -, ezen kívül pedig megnézhettek egy videórészt, ahol a mester azt mutogatja, hogyan készült a Scale. Ha ez nem elég, játékba lehet szállni a lemezért, és öt darab, a nyolcvanas éveket idéző Herbert-memóriajátékért!
Vágólapra másolva!

Matthew Herbert, a jazzy-pop Jackie Chanja, aki gyermekkora óta minden keze ügyébe akadó dologból képes hangszert fabrikálni, egy újabb furfangos és kellemes meglepetést húzott elő elmaradhatatlan kockás tweed-felöltőjéből.

Tudatosan felépített művészi megnyilatkozásait eddig több néven tárta a nagyérdemű elé, a koncepció és a megközelítés jellegétől függően. Aki már találkozott Doctor Rockit-, Wishmountain- vagy Radio Boy-lemezzel, jól tudja, hogy ezek mögött is a kísérletező kedvű brit úriember bújik meg.

Herbert néven a legutóbbi Bodily Functions című 2001-es lemezével lopta be magát a dzsessz és esztrád-rajongók szívébe, ami hangulatát tekintve nem áll túl távol a Matt Bianco zenekar munkásságától. Jelen alkotása olyannyira popzenei ihletésű, hogy első hallgatás után nyugodt szívvel sorolnánk a műfaj idei termésének legjobb tíz lemeze közé, de ismerve a művész hozzáállását, elhamarkodott döntésünket haladéktalanul felül kell bírálnunk, és jobb híján a halhatatlan és pozícionálhatatlan jelzővel illetnünk a Scale-t, mely a többi Herbert-művel is meglepően jó szomszédságban van.

Matthew a lemezhez kapcsolódó, kulisszatitkokat feltáró interjúban mutatta be törekvéseinek legújabb irányvonalát, ahol különös hangsúly helyeződött a dobhangzás kikísérletezésére. Arra már hallottunk példákat, hogy földalatti barlang mélyén szólaltatnak meg ütőhangszereket, itt azonban a technikai repertoár mindössze egy kézi mikrofonra minimalizálódott.

További kísérleti helyszínei is figyelmet érdemelnek, hiszen eleddig senki nem vett fel és rögzített lemezre élő dobhangzást a tenger alatt, egy hőlégballon kosarában vagy a jó öreg Cápa-Bömös fedélzetén száz mérföldes sebesség mellett.

Oldskool funky/soul-lüktetéssel indul a Something Isn't Right, s a lemezt uraló Dani Siciliano mellett Neil Thomas és Dave Okomu is énekel. A hagyományos, stílushoz passzintható életérzés már itt kissé megbillen, köszönhetően a mintegy 53 főt számláló esztrádzenekarnak, akik a későbbiekben is megbízhatóan hozzák a dixie-ragtime-New Orleans-jazz-díszítéseket. Azért a dallamvilágból egy nagy zenekar felködlik, még ha csak néhány sorban is: "Do you remember?"

A következő két dal némileg több elektronikával és r'n'b, free jazz beütéssel az előzőekben felvázolt receptet példázza, s a '70-es, '80-as évek funky-, soul-tánclépései tökéletesen megférnek a szintén e két korszakra jellemző filmzenés, nagyzenekari betétekkel. Ezekkel ellentétben a Harmonise talán a lemez legszebb tétele: minimáleffektekkel és j'n'b-ritmikával megkent swing/charlston á la carte, ki tudja mivel előidézett csörömpöléssel tarkítva, és Dani Siciliano először úgy énekel, mint Edith Piaf, majd Sade és Beth Gibbons, de végül mégis Dani Siciliano. Megfoghatatlan darab.

Fotó: t.d.

Innentől folytatódnak a különböző tempóban előadott jazz/soul gyöngyszemek, megfertőzve máshol ritkán tapasztalható, izgalmas elektronikus szöttyögésekkel, további r'n'b-s és musical hangulatelemekkel. A Moviestar-t például akár a Destiny's Child is megalkothatta volna egy betegebb vagy ihletettebb pillanatában. Puha noir-érzést sugall a Just Once, mely Dani bársonyos dalolásán kívül a Herberttől elvárható meghökkentő hangulati váltásokat is hozza, sőt 177 rajongói üzenetet is tartalmaz. A záró, rövidke Wrong-ban pedig maga a művész is elzeng néhány sort, csak amúgy swingesen.

Az új Herbert-művön még nehezebb eligazodni, mint elődein, habár poposabb, táncolhatóbb, ám tökéletes élvezetéhez nem szükségeltetik 1000 wattos hangsugárzó. Mainstream diszkók aligha fogják műsorukra tűzni bármely dalt is, nemcsak a jóval árnyaltabb fogalmazás, hanem a hangulati váltások és meredek hangszeres megoldások miatt, de az igényes muzsika szerelmeseinek ez kikerülhetetlen darab.