Coldcut: a szkreccsmontázs

Vágólapra másolva!
Két aktualitás is apropót adott a Coldcut egyik tagjával, Jonathan More-ral készített telefoninterjúnknak: a Ninja Tune "gazdái" Counter néven nemrég új allabelt indítottak, augusztus elején pedig jönnek a Szigetre.
Vágólapra másolva!

Miért döntöttetek úgy, hogy indítotok egy új allabelt?
- Egyszerűen azért, mert ez lehetőséget nyújt teljesen új zenei megközelítésekre. Ettől még hamisítatlan Ninja-label lesz, de nyithatunk más előadók felé, akiket talán nem is várnának tőlünk.

Miféle stílusokra számíthatunk a Countertől?
- Nem szeretnék egyet se konkrétan megnevezni. Annyit mondhatok, hogy valószínűleg sokkal inkább zenekar- és énekesközpontú lesz, mint a Ninja Tune maga, de nem távolodik el nagyon az elektronikától.

Mindez azt is jelenti, hogy több köze lesz a mainstreamhez?
- Óvatosan kell bánni az efféle címkékkel, mert egyrészt mi eddig is nyitottak voltunk a mainstream hangzásokra, másrészt gyakran neveznek így olyan produkciókat is, amelyek abszolút undergroundként indultak.

Nagy lépés a Ninja történetében a Counter megalapítása?
- Nem mondanám. Voltak már korábban is kisebb allabeljeink, mint példál az N-Tone, amelyen főleg ambientet jelentettünk meg, amíg működött. Egyszerűen arról van szó, hogy mint bármely más vállalat, mi is igyekszünk felderítetlen területeken kipróbálni magunkat.

Hogyan választottátok ki a hamarosan megjelenő Walk A Mile-remixcédére átiratokat készítő művészeket?
- A legfőbb kritérium természetesen az volt, hogy tetsszen a leendő remixerek saját zenéje. Persze van köztük néhány, akit nem igazán ismertünk eddig, de ez csak izgalmasabbá tette a dolgot. Nem vagyunk nagy hívei a house-nak, mégsem féltünk ebből az irányzatból felkérni némelyeket, és az eredmény remek lett. Általában úgy folyik ez, hogy összeállítunk egy listát, aztán kiderül, ki vállalja el, ki túl elfoglalt, kit tudunk kifizetni, és így tovább.

Augusztusban a Coldcut fellép a Szigeten, a honlapotok tanúsága szerint ez egy "non-live" fellépés lesz. Ez azt jelenti, hogy dj-zni fogtok?
- Nem, előbb élőben is játszunk, ha jól emlékszem.

Is? Mennyi időt ölel fel a kettő együtt?
- A liveact egy bő órát. Hogy a dj-szett meddig tart, az sok mindentől függ, beleértve a közönséget, a hangulatot. Igyekszünk fenntartani a közönség érdeklődését.

A fellépés során milyen arányban keverednek a régebbi és új hangzások?
- Változó. Nem tekintjük ezt fontos szempontnak.

Forrás: [origo]

A technikai részletekre, gondolom, annál jobban odafigyeltek. Hogyan tudnád röviden összefoglalni a live működését?
- Az alapfelállás négy emberből áll: Raj Pannu, Matt és én mind küldünk audio- és videoanyagot Mike (művésznevén Juxta - a szerk.) keverőire. Raj keze alatt ott van egy DVJ, ezzel DVD-t tud keverni, sőt szkreccselni is. Matt előtt is van egy DVJ, plusz egy olyan szerkezet, amivel a minták között tud "zongorázni", de szinte szó szerint, egy billentyűzet segítségével. Jómagam Ableton live-ot használok, amellett videoklipeket is le tudok játszani. Eközben hárman énekelünk is.

Elég komplikáltan hangzik.
- Az is. Talán a "szkreccsmontázs" kifejezés közel áll legközelebb ahhoz, amit csinálunk. Előfordul, hogy hiba csúszik a rendszerbe, ez az élő játék velejárója. Általában hamar javítunk, és Juice, az mc-nk is besegít.

Galambos Péter