Trance: csakazértis lesz

Vágólapra másolva!
Sokszor mondták már, hogy a trance kiment a divatból. Van, aki egyenesen azt állítja: a műfaj halott. Az elmúlt év elektronikus zenei eseményei azonban egészen mást mutatnak. A Trancetream.hu évértékelője.
Vágólapra másolva!

Az előző év a hazai trance világában valójában 2005 decemberében kezdődött, amikor eljött Markus Schulz, egyenesen Miamiból. A progresszív hangzás tökéletes vegyítése teszi egyedivé napjaink egyik legnépszerűbb dj-jének zenéjét, aki stílusát egy londoni utcáról nevezte el: a Coldharbour közben volt ugyanis az a stúdió, ahol Markus éveken át kísérletezett az új hangzással.

Ha már Londonnál tartunk, feltétlenül meg kell említenünk az Above & Beyond triót, amely szintén innen származik, sőt, tagjai - Markusszal ellentétben - nem is költöztek melegebb éghajlatra. (Paavo, a formáció finn tagja vélhetően a brit éghajlattal is tökéletesen elégedett...)

Az Above & Beyond ugyebár szintén járt nálunk 2006-ban, az akkor éppen frissen megjelent Tri-State albumához kapcsolódó lemezbemutató turné egyik állomásaként.

Aztán ott van Paul van Dyk - ha valakit, őt biztos nem kell bemutatni. A Berlinben élő művész szintén tiszteletét tette nálunk az elmúlt évben, vagyis mondhatjuk, hogy itt járt a világ legjobb dj-je - merthogy 2006-ban, immár másodszor, első lett a DJ Mag vonatkozó szavatásán.

Néhány kulisszatitkot is megtudtunk, amikor fellépése előtt interjút adott az első magyar trance-rádiónak. Így például azt, hogy a munkáját nem csak a fellépéseire tóduló rajongók hada vagy éppen a díjakat osztogató szakma becsüli nagyra, hanem a hangszergyártó cégek is. Őt kérték fel több új eszköz és számítógépes program tesztelésére.

A német lemezlovas él is a lehetőséggel, ma már kizárólag laptopról játszik, és úgy általában olyan cuccokat használ a dj-pultban, amilyenekről nagynevű kollégái csak álmodozhatnak.

Persze nem mindenki ilyen lelkes, ha a laptopokról van szó. Piet Bervoets, például, egy interjúban a laptopok és a cd-k harcáról így vallott: "Számomra az a dj, aki nem használ lemezt, nem is lemezlovas". Távolról sem dőlt még el tehát, hogy a bakelitlemezek után vajon a cd-k is száműzetnek-e a dj-pultokból...

Bervoetsről egyébként azt érdemes tudni, hogy a holland Rank1 duó tagja, amelyet több ízben felkértek már az Amszterdamban évről évre megrendezett Sensation White party hivatalos himnusznának megírására.

Forrás: [origo]
Rank1

Visszatérve a nagy kérdésre: ha Armin van Buurenen múlik, akkor még jó darabig biztosan nem tűnnek el a lemezek. Ő azt mondja, a számítógépes rendszerek még nem elég stabilak ahhoz, hogy gond nélkül végigjátszhasson velük egy hét-, vagy akár kilencórás (!) partyt.

Bizony, Armin gyakran áll ennyit egy-egy éjszaka a pultban. Ezt trance-körökben csak úgy hívják: Armin Only. Az egyik ilyen buli az elmúlt év egyik leghíresebbje volt, a hollandiai Rotterdamban (nem kevés magyar partyzóval).

Armint népszerűsége hamarosan a fent említett DJ Mag-lista élére is repítheti, hiszen az internetes szavazáson 2006-ban ő kapta a második legtöbb voksot. Ezzel maga mögé utasította honfitársát, Tiëstót.

Persze az egykori első sem hagyja magát: Tiësto az elmúlt évben talán valóban egy kicsit hátrébb lépett a reflektorfényből, de az idén nagy dobásra készül. Elements Of Life néven világkörüli turnét indít, amelynek egyik állomása Budapest lesz.

Trancetream.hu