Ferencvárosban tovább játszanak a tűzzel

Vágólapra másolva!
Ismét nevet változtat a Tűzoltó utca 54-56. szám alatti épületegyüttes, amely korábban Tűzraktár, majd Tűzraktér néven volt ismert. A IX. kerületi komplexumban az elmúlt évek során nemcsak az itt találkozó emberek, hanem az érdekek is ütköztek, erőszakos kipenderítéstől állítólagos emigrálásig terjednek a szaftos részletek. A szellemi atyák mindenesetre távoznak, a vendéglátóegység új programokat szervezhet - de csak őszig.
Vágólapra másolva!

A Tűzoltó és a Thaly Kálmán utca sarkán álló egykori orvosiműszer-gyárat a Mutex cégcsoport 2001-ben vásárolta meg a Reálbanktól, azzal a céllal, hogy a Világbank finanszírozásával itt épüljön meg a SOTE új kampusza. Bár a kormányváltás miatt a projekt meghiúsult, "később üzleti szimatunk helyesnek bizonyult, hiszen nemrég elkezdődött a kampusz építése a szemközti ingatlanon" - mondta az [origo] érdeklődésére Rudas László, a Mutex vezérigazgatója.

A parlagon heverő épületet 2004-ben fedezte fel egy fiatal értelmiségi kör, ám a közhiedelemmel ellentétben nem squatként, azaz foglaltházként vette birtokba: tagjainak hosszú távú koncepciója egy civil művészeti bázis megteremtése volt. Rudas László támogatta elképzelésüket, az első években többször megvédve őket a támadásoktól. A Tűzraktár a pesti underground életben lassan fogalommá vált.

A romos gyárépületben a művészek - a helyszín kialakítása után - ingyen vehették igénybe a termeket, továbbá a központ otthont adott számos színházi, táncos, cirkuszi előadásnak, performansznak. "Alternatív, hivatásos, amatőr, pályakezdő és nemzetközi hírű művészeknek egyaránt lehetőséget adtunk" - fogalmaz Zagyva László, a Tűzraktér egyik projektszervezője.

Ha tilos az Á...

A tulajdonos 2005-ben úgy igyekezett biztosítani az anyagi hátteret, hogy "beengedte" a vendéglátóipart, így az udvaron született egy tipikus budapesti romkocsma. A vállalkozó azonban alaposan elbánt a művészekkel: pénzt nemigen láttak tőle, noha forgalom bőven volt. Az illető időközben szó szerint házfoglalóvá lépett elő, csapatát egy biztonsági cég segítségével kellett kitoloncolni. A konfliktus odáig súlyosbodott, hogy - a városi legenda szerint - egyesek állítólag külföldre "menekültek" miatta.

A feszültség és az adósságok ellenére sok száz sikeres rendezvény valósult meg. Miniszterek és városatyák vágtak át ünnepélyesen szalagokat, ám néhány órával később utóbbiak beosztottai már bírságoltak, és betiltottak mindennemű működést. "A zavaros helyzet miatt néhányan a megszűnés mellett törtek lándzsát, míg mi a maradás mellett döntöttünk. Az egyet nem értés odáig fajult, hogy a Tűzraktár nevet sem használhattuk tovább, ezért Tűzraktérré alakultunk. Ha "tilos az Á", akkor legyen É" - így Zagyva László.