Borisszák ünnepe

Vágólapra másolva!
A nyár után, szeptemberben beérik a szőlő a hegyvidékeken, benne a cukor és a savak remélhetőleg ideális egyensúlyával. Elkezdődik a november elejéig tartó szüreti időszak, mely egyértelműen a vidéki élet egyik legfontosabb eseménye. Jelentősége csupán a disznóvágáséhoz hasonlítható, azonban míg ez inkább kisebb közösségek, családok programja, a szüreten összegyűlik a település apraja-nagyja, hogy a szőlőtermés mámorában ünnepelje az új bort.
Vágólapra másolva!

A szüretre régen a vitézek is hazasiettek, a törvénykezés pedig szünetelt. Akkoriban pisztolydurrogtatással riogatták a szőlőt dézsmáló madarakat, majd nekiálltak leszedni a termést. A munka folyamán, egész nap a tűző napsütésben az előző év termését is alaposan dézsmálták (és így van ez ma is), már csak azért is, hogy legyen elég hely az új nedűnek.

A szedés végeztével következett a felvonulás a településen, a faluban tanyát vert mesterségek képviselőivel, a borkirállyal, az élén pedig a görög-latin mámoristent, Bacchus-Dionüszoszt alakító baksussal. Üde színfolt volt még a tolvaj és a csősz nyilvános és vicces veszekedése, de elvegyültek a tömegben a felvonulások kellemetlenkedő figurái is, például a török, a szerecsen, a medvetáncoltató.

Szécsényben például (és persze számtalan más vidéki településen) még ma is tartják magukat a hagyományok: október első szombatján hintókon és gyalog elindul a nép, énekelnek, táncolnak. A menetben végigvonulnak a népi kismesterségek, csikósok, gulyások és a város egykori vezetőit megtestesítő "színészek", valamint a néptáncosok és a zenekarok. A városháza előtt következik a szécsényi csárdás és a körmagyar, a hatalmasságok kigúnyolják az előző év eseményeit. A programot hajnalig tartó bál zárja, a csőszök versenyével, szőlőkoszorú-árveréssel és dalversennyel.

Szécsényben később kezdik, de Sopronban már több mint egy hete tart a szüret, melynek legfőbb attrakciója a Sopron Város Kékfrankosa cím odaítélése. Sopron nemcsak a hűség, hanem a kékfrankos városa is. Az Európa-szerte ismert testes, savas bor a napóleoni időkben kapta a nevét. A város német bortermelői ugyanis csakis a békebeli, eredeti kék színű frankért voltak hajlandók eladni a borukat az országba betörő francia katonáknak.

Leporolják a régi termést is...


A szintén a nyugati határszélen lévő Kőszegen szeptember huszonnegyedike és hatodika között tartanak szüretet, a Nemzetközi Fúvószenekari Találkozóval egybekötve. De lesz itt persze bál, folklórműsor, kézművesvásár, sőt lovagi torna is.

Míg a szécsényi és kőszegi szüreti mulatság a hagyományokat őrzi, addig Balatonbogláron egy igazi, de programjait elnézve nem túl színvonalas fesztivált kerekítenek a szőlőszedés köré. Erről legyen elég annyi, hogy a programot idén egy nyilván remekbe szabott Edda-koncert zárja.