Boldog asszonyok papucsa - orchideakiállítás a Vajdahunyadvárban

Vágólapra másolva!
Nagyszabású, nemzetközi orchidea- és bromélia-kiállítással ünnepli a Magyar Orchideatársaság fennállásának harmincadik évfordulóját. A növénykiállítást és vásárt a szokásos helyszínen, a Városligetben, a Vajdahunyadvárban, vagyis a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban rendezik meg március tizenötödike és tizenkilencedike között.
Vágólapra másolva!

Az orchideák magyar megfelelője: a kosborfélék. Szimpatikus és rusztikus név, ám kevésbé forog közszájon. Rendszertani nyilvántartásuk több mint huszonötezer fajt tartalmaz, ám ez folyamatosan bővül, mivel a buja őserdők mélyén, még napjainkban is fedeznek föl újakat. Jellegzetes, két lepelkörös, kétoldalian részarányos virágaik változatossága a méret, a forma, a szín, a mintázat és az illat tekintetében minden elképzelést felülmúl.

Hihetetlen alkalmazkodó-képességük és különleges életmódjuk a mai napig csodálattal tölti el a velük foglalkozó kertészeket és botanikusokat. Bolygónk majd' minden szegletében, változatos élőhelyeken, a sivatagokat és a jeges sarkokat leszámítva mindenhol élnek orchideák. Kevesen tudják, hogy a mi környékünkön, a mérsékelt övben, így hazánkban is tenyésznek. Itthon egyetlen feltűnő virágú fajukat találhatjuk meg vadon: a rigópohár, vagy régiesen-népiesen a Boldogasszony papucsa nevűt.

De persze az orchideák igazi otthona a trópusi és a szubtrópusi vidékek. Az itteni buja vegetáció, a természet felgyorsult ritmusa, a létért folyó küzdelem felkényszerítette őket a fák koronájára. A magasra nőtt fák ágain, a napfényhez közel élő, úgynevezett epifita növényekké váltak, de a közhiedelemmel ellentétben nem élősködők.

A törzsfejlődésben elszakadtak a talajtól, így különleges módszereket kell alkalmazniuk vízháztartásuk és tápanyag-gazdálkodásuk működtetésére. Szinte a levegőből élnek, kevéssel is beérik, és sok mindent képesek elviselni. Ehhez igazodott szaporodásuk is: virágaik tartósak, sokáig nyílnak (ez teszi az orchideákat rendkívül alkalmas vágóvirággá a kertészetekben), mert pazar színeik, formáik és illatuk változatossága és szépsége ellenére, néha sokat kell várniuk a megporzást végző, sokszor csak egyetlen alkalmas rovarfaj képviselőjének látogatására.

A virág alakja és szerkezete tökéletesen alkalmazkodott ehhez a megporzó rovarhoz. A megtermékenyített virágból magtok lesz több százezer, esetenként milliónyi érett maggal: a rendkívül kicsi és könnyű, szélben lebegő magok közül ugyanis, csak nagyon kevés kerül csírázásra, megtelepedésre alkalmas helyre. Az orchidea magja, könnyű súlyának árát azzal "fizeti meg", hogy a csíra mellett nincs benne tartalék tápanyag. Hogy csírázni tudjon, egy gombára van szüksége, aminek felismerése fordulópontot hozott az orchideák mesterséges szaporításában.

A bonyolultnak tűnő életmód valójában persze rendkívüli tűrőképességet jelent. Kis odafigyeléssel ma már számos fajt és hibridet tarthatunk otthon különösebb segédeszközök nélkül. Egy szobavitrin, esetleg egy üvegház pedig már komoly gyűjtemény termesztésére ad lehetőséget.

A március tizenötödikén kezdődő ünnepi orchideakiállításon a mintegy negyven, az ország minden részéről érkező, magyar kiállító mellett Ecuadorból és Németországból is várnak vendégeket, persze a növényeikkel együtt. Az ötnapos rendezvény igazi fesztivál lesz: a hagyományos növénykiállításon és vásáron kívül, ahol több száz növény lesz látható és kapható, díjazzák a legszebb orchideákat és broméliákat, lesznek szakmai előadások és szaktanácsadás, mi több, zsákbamacska is.

Forrás: [origo]

Az alkalomra megjelenik a Magyar Orchideatársaság lapjának különszáma is, ráadásul időszaki, növénytartási tanácsokkal ellátott kiadvánnyal is kedveskedik a rajongóknak. Akik pedig ennél is többet szeretnének megtudni ezekről a csodás növényekről, megvásárolhatják Tátrai Zsuzsa: Orchideák című könyvének második, átdolgozott kiadását. A jókedv biztosítása érdekében pedig a rendezők gondoskodnak zsákbamacskáról is.

Tavaszi Orchidea- és Broméliakiállítás: március 15. és 19. között a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban (XIV., kerület, Városliget, Vajdahunyadvár); nyitva: délelőtt tíz és este hat között; belépőjegy nyugdíjasoknak és tanulóknak (14 éves korig): 400 Ft, felnőtteknek: 800 Ft.

(x)