Dzsesszhétvége Szegeden

Vágólapra másolva!
Szeged a hétvégén ismét ad egy fricskát a fővárosi kulturális életnek: a JATE Klub legendás koncertjei és a Szegedi Ifjúsági Napok után most itt a Szegedi Jazz Napok, amelyet immár harmadik alkalommal rendeznek meg az alföldi városban. A kétnapos rendezvény a jelzett műfaj, ha nem is a legnagyobb, legismertebb, de minden bizonnyal a legérdekesebb, legízesebb képviselőit vonultatja fel: David Murray mellett norvég invázióra, valamint kelet-európai kultdzsesszre számíthatunk, de tiszteletét teszi egy-két magyar nagyság is.
Vágólapra másolva!

Az időben viszonylag rövid, ámde annál sűrűbb programot a legendás szaxofonos, David Murray nyitja meg kvartettjével. Murray, mondhatni, immár otthonosan mozog kis hazánkban, hisz többek között Győrben, a Mediawave-en és Pesten, a Fonóban is láthattuk már - sőt, 2001-ben Gramofon-díjat is nyert, tekintve, hogy itteni fellépésére magyar zenészekből álló bandát szedett össze maga köré. Murrayt valószínűleg a világ más tájain sem kell bemutatni a műfaj egyetlen szerelmesének sem, hisz hosszú pályafutása alatt olyan neves dzsesszarcokkal játszott már együtt, mint Stanley Crouch, Jack DeJohnette vagy a gitártechnikai újításairól híres, James Blood Ulmer. Nem mellesleg ő alapította a World Saxophone Quartetet is, amellyel komoly elismerést vívott ki magának a dzsessz és az afrikai gyökerű zenék összeházasítása terén.

Murrayt azonban nem csak a virtuóz játék, a lélegzetelállító improvizációs készség tette naggyá, hanem legalább annyira a szellemiség is, amit képvisel. A mester a hetvenes évek fekete avantgárdjának egyik vezéregyénisége volt, így természetesen nem tarthatta magát távol bizonyos politikai tevékenységektől sem: közvetlenül Martin Luther King meggyilkolása után - még középiskolás korában - például ő mondott beszédet diáktársainak. De ami számunkra talán érdekesebb, hogy a hatvanas, hetvenes években ő is részese volt a mára legendássá vált beatmozgalomnak, közvetlen közelből ízlelte hát meg Az úton és a Leples bitang világát, és igen jó kapcsolatban állt a hippinemzedék ikonikus figuráival is, így többek között Jerry Garciával és a Grateful Dead zenekar többi tagjával.

A csúcsszaxofonost - a pénteki nap zárásaként - a Vukán György vezette Creative Art Trio követi a színpadon. Bár Vukánt legtöbben csak a Szomszédok nyúlós futamai révén ismerik, tudnunk kell róla, hogy világszerte elismert dzsesszzongorista, különféle együtteseiben pedig olyan kiváló szólisták is szerepeltek már, mint Anette Lowman vagy Kenny Whealer. Mostani zenekara egy klasszikus, zongora-bőgő-dob felállású dzsessztrió, melyben Berkes Balázs (bőgő) és Balázs Elemér (dob) a segítői. A fesztivál másik, magyar vonatkozású szereplője, a ma már kultikus státusba lépett SBB (a rövidítést feloldva: Silezian Blues Band), amely az egykori yasfüggöny mögött, akkor szinte egyedüliként játszott progresszív dzsesszrockot - játékával egyébként Szeged lakosságát is többször megörvendeztette annak idején. Az ő vendégük lesz a szombati estén Somló Tamás és a Skorpióból ismert Németh Gábor.

Előttük azonban jön még a bevezetőben ígért norvég invázió, melynek keretében három zenekar (az In The Country, a Susanna & The Magical Orchestra és a Supersilent) szállja meg a fesztiválszínpadot. Összességében azt állapíthatjuk meg, hogy a három együttes mindegyike a skandinávokra oly jellemző, letisztult, csillogó dzsesszt játssza, melynek éppoly fontos eleme a csend is, mint bármely hang - gondoljunk csak a honfitárs, Jan Garbarek vagy a svéd Esbjörn Svensson Trio zenéjére, de valószínűleg erre a csendességre utal a harmadikként említett formáció neve is. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy egysíkú, unalmas zenét fogunk hallani, hiszen mindhárom zenekar elég tágan értelmezi a dzsessz műfaját, így a skandináv eklektikából is kapunk egy jó merítést.

Hárman a Supersilent négyeséből

Az est első felének főszereplője kétségkívül a zongorista fenomén, Morten Qvenild, aki mind az In The Countryban, mind a Magical Orchestrában fontos szerepet tölt be. Ő az előbbi, klasszikus felállású dzsessztrió billentyűs vezére, a Magical Orchestrát pedig tulajdonképpen ő alkotja egyedül - ebben a különleges zenei vállalkozásban méltó partnerre talált, a gyönyörű hangú énekesnő, Susanna Wallumrod személyében. Aki azonban a formáció nevéről Captain Beefheart Magic Bandjére asszociálna, annak csalódást kell okoznunk, hisz a skandinávok említett tiszta zenéje igen távol áll a kapitány zűrös, recsegős dallamaitól. Nem szóltunk még a Supersilentről, akikről talán elég is annyit tudni, amit egyszer ők nyilatkoztak saját magukról: "Sosem próbálunk vagy beszélünk meg előre bármit, kizárólag a koncerteken vagy lemezfelvételeken találkozunk." Zenéjük kulcsa valóban az improvizáció, amely egyúttal garancia is a közönségnek az állandó (és kellemes) meglepetésre.

Szegedi Jazz Napok - Szegedi Ifjúsági Ház (Szeged, Felső Tisza-part 2.), november 10-11. Jegyár: 3000 Ft/nap