A zene legújabb hullámain

Vágólapra másolva!
Az idei Making New Waves kortárs zenei fesztivál a tér és a zene kapcsolatát állítja fókuszba. Ezen a hétvégén nemcsak neves különítmény érkezik Darmstadtból, a kortárs zenei élet meghatározó nyári műhelyéből a Trafóba, hanem megszólaltathatjuk a lézerfényt, sőt a rendhagyó koncerteken a laptop is szerepet kap.
Vágólapra másolva!

Kezdetben vala John Cage, akinek zeneművében a zongorista odament a pódiumon álló hangszeréhez, leült elé, ott pihent 4 perc 33 másodpercig, majd felállt, meghajolt és kiment - egy hang nélkül. És jött Olivier Messiaen, aki lekottázta a madárfüttyöt, és abból komponált zenekari művet. A 20. század zenetörténete tele van olyan szerzőkkel, akik megátalkodottan keresték a zene határait. Alvin Lucier, akinek híres 1970-es művének címét az idei Making New Waves fesztivál a mottójául választotta, már a fizikai tér hanggá alakításával foglalkozott.

Lucier legismertebb munkája az Ülök egy szobában (I am sitting in a room), amely valójában egy performansz. A művész rögzíti a saját hangját, ahogy egy szöveget olvas fel. Majd a felvételt visszajátssza, és azt újra felveszi. Addig ismétli a visszajátszások és a felvételek egymásutánját, míg az emberi hang érzékelhetetlenné válik, és csupán a tér felerősödött visszhangja hallatszik. Az eredmény a terem rejtőzködő, saját dallama, amit ugyan zenei műnek nevezni merész, de az akció jól mutatja a modern alkotók igyekezetét, hogy dimenzióira bontsák a zenét. Ha John Cage az idő (4'33") segítségével próbálta meghatározni a zenét, akkor mondhatjuk, Lucier a tér felé tapogatózott.

Alvin Lucier ezen a hétvégén személyesen ismétli meg kultikus művét a Trafóban: február 16-án este 7-kor elindítja a láncot azzal, hogy felolvassa szövegét. Nyolc évvel megnyitása után végre megismerjük a Trafó saját zenéjét. Persze ma már az installációt számítógépes program vezérli, mely a kiindulási szöveg rögzítése után automatikusan irányítja a következő felvételeket és lejátszásokat.

Február 17-én az Arditti Quartet lesz a Trafó vendége, amely kortárs zeneművek értő előadójaként vált híressé. Nevéhez Cage, Kurtág, Ligeti és Stockhausen vonósnégyeseinek bemutatója fűződik. A négyes elismertségét bizonyítja, hogy tagjai a darmstadti nyári kurzusokon oktatnak. A Trafóban többek között Alvin Lucier és a görög Xenakis műveit adják elő. A koncerten közreműködik még Marc Stroppa zeneszerző is, aki laptopja segítségével saját darabjában játszik a kvartett által megszólaltatott hangokkal és illuzórikus terekkel.

A Hallható fény nevű interaktív installációk a lézerfényt alakítják zenévé: a színpadra kivetített lézernyalábokon átsétálva mi magunk generálunk hangokat. A mozgásunk tempója és ritmusa hozza létre a zenét - így néhány percre zeneszerzővé válhatunk. Szombaton és vasárnap délután külön a gyerekeknek - és gyermeki lelkesedéssel bíró felnőtteknek - készült hangzások fognak megszólalni a lézerhangszeren, és ezúttal könnyen érthető használati utasítást is kapunk a zenéléshez.