Társoldalunk:

Taroltak az úszók és a pólósok az Év sportolója-gálán

2013.12.19. 21:30

A férfiaknál Gyurta Dániel, a nőknél Hosszú Katinka, a csapatoknál a férfivízilabda-válogatott, az edzőknél Shane Tusup, a szövetségi kapitányoknál pedig Benedek Tibor lett az év legjobbja a sportújságírók szavazatai alapján.

A barcelonai világbajnokságon 200 méter mellen aranyérmes, 24 éves Gyurta hatalmas fölénnyel lett első, csaknem 900 ponttal kapott többet, mint a 2008-ban győztes, ezúttal második kenus, Vajda Attila. Gyurta 2009 és 2012 után harmadszor lett a legjobb.

Hosszú Katinka az idén 200 és 400 m vegyesen is győzött a vébén, a rövidpályás világkupa-sorozatban pedig 55 érmet - köztük 32 aranyat - nyert, és az összetett pontversenyben is diadalmaskodott.

Mögötte a kajakos Kozák Danuta végzett, aki vb-aranyat nyert K-1 500 méteren, valamint a női négyes és a 4x200 m-es váltó tagjaként is. A harmadik helyen a budapesti birkózó-vb-n az 59 kilogrammosok között aranyérmes Sastin Marianna végzett.

Hosszú férje, egyben edzője, Shane Tusup lett az első külföldi győztes a szavazás 1958 óta tartó történetében. Tusup 57 ponttal előzte meg a tavalyi győztes Széles Sándort, Gyurta Dániel mesterét.

A csapatoknál nem okozott meglepetést, hogy a vébét megnyerő férfivízilabda-válogatott zárt az élen. A férfivízilabda-csapat 2003 óta negyedszer nyerte el az elismerést. A második helyen a Bajnokok Ligája-győztes Győri Audi ETO KC nőikézilabda-csapata végzett, megelőzve a budapesti vb-n aranyérmes férfi párbajtőrcsapatot.

A pólósok főnöke, Benedek Tibor nemcsak csapata sikerének örülhetett, hanem annak is, hogy a szövetségi kapitányok között ő lett a győztes. A második helyen a tavaly is ezüstérmes Storcz Botond, a kajak-kenusok kapitánya, míg a harmadikon az előző évben is a képzeletbeli dobogó alsó fokára állt Kiss László, az úszók vezetője végzett.

Az idén harmadszor kiírt közönségdíjat az előző két évhez hasonlóan ezúttal is Michelisz Norbert, a túraautó-világbajnokság (WTCC) korábbi privát bajnoka, idei hatodik helyezettje nyerte.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) különdíját Szabó László Zsolt megbízott vezérigazgató adta át Kamuti Jenőnek; a Magyar Aranylabdát, az esztendő legjobb labdarúgójának járó díjat az idén Huszti Szabolcs érdemelte ki. A Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) életműdíját az 1964-ben Európa-bajnoki bronzérmes, 76-szoros válogatott Fenyvesi Máté labdarúgó kapta, az államtitkári különdíjat pedig Tóth Beatrix Eb-bronzérmes karatés vehette át.

Az MSÚSZ újra díjazta a legjobb fogyatékkal élő sportolókat: a férfiaknál Osváth Richárd kerekesszékes vívó, a nőknél Biatovszki Mira sportlövő, a csapatoknál a női kerekesszékes vívócsapat, a szövetségi kapitányoknál - az előző évhez hasonlóan - Sós Csaba, az edzőknél pedig Beliczay Sándor végzett az élen.

Az 56. Év sportolója-szavazás eredménye:

férfiak:
1. Gyurta Dániel 1706 pont
2. Vajda Attila 824
3. Pars Krisztián 347
4. Cseh László 241
5. Lázár Vilmos 221
6. Marosi Ádám 219

Szavazatot kapott még: Lőrincz Tamás 140, Berki Krisztián 78, Szilágyi Áron 75, Lázár Zoltán 45, Michelisz Norbert 38, Kiss Balázs 35, Módos Péter 32, Kárai Tamás 25, Dombóvári Bence 23, Nagy Viktor 21, Boczkó Gábor, Imre Géza, Szabó Krisztián 16-16, Bor Barna, Höller Martin, Varga Dénes 15-15, Kiss Norbert, Rakaczi Bence 14-14, Gömbös László, Hamrák Péter, Kazi Tamás, Rapport Richárd, Rokob József, Szalai Ádám 12-12, Deák Bárdos Mihály, Dudás Miklós, Fucsovics Márton, Galambos Péter, Harcsa Zoltán, Hatos Gábor, Kasza Róbert, Kiss Tamás, Nagy László, Nagy Péter, ifj. Nagy Tibor, Varga Miklós, Veréb István 11-11

nők:
1. Hosszú Katinka 1758 pont
2. Kozák Danuta 866
3. Sastin Marianna 627
4. Csernoviczki Éva 244
5. Görbicz Anita 122
6. Medveczky Erika 86

Szavazatot kapott még: Földházi Zsófia 67, Csay Renáta 66, Szász Emese 60, Joó Abigél 40, Fazekas-Zur Krisztina 39, Hoang Thanh Trang 33, Janics Natasa 17, Barka Emese 12, Szász Kitti, Székey Lilla 8-8, Risztov Éva 7, Dósa Eszter 6, Bánkúti Gabriella 5, Csomor Erika, Gercsák Szabina, Gyarmati Panka, Miklós Edit 4-4

csapat:
1. Férfivízilabda-válogatott 1456 pont
2. Győri Audi ETO KC 912
3. Férfi párbajtőrcsapat 758
4. Férfi öttusaváltó 242
5. Női kajaknégyes 184
6. Kettesfogathajtó-válogatott 79

Szavazatot kapott még: Férfi kenukettes 68, Nőikézilabda-válogatott 62, Nőivízilabda-válogatott 52, Curling vegyespáros 48, Női kajakkettes 37, Férfi tekeválogatott, Női strandkézilabda-válogatott 29-29, Férfijégkorong-válogatott 20, Nőijégkorong-válogatott 17, Repülőhollandi-páros 15, Női öttusaváltó 14, Négyesfogathajtó-válogatott 13, MKB-MVM Veszprém férfikézilabda-csapata 8, Szeged TE férfi tekecsapata 7, Asso csapat, Férfi kajakkettes, Női párbajtőrcsapat, Női tekeválogatott, Soling csapat 5-5, Alba Fehérvár férfikosárlabda-csapata, Férfi kardcsapat, Férfikézilabda-válogatott, HAT-AGRO UNI Győr nőikosárlabda-csapata, U16-os nőikosárlabda-válogatott, Pick-Szeged férfikézilabda-csapata 4-4

szövetségi kapitány:
1. Benedek Tibor 1591 pont
2. Storcz Botond 657
3. Kiss László 589
4. Karl-Erik Böhn 276
5. Pálvölgyi Miklós 240
6. Udvarhelyi Gábor 213

Szavazatot kapott még: Merész András 202, Mocsai Lajos 151, Struhács György 72, Gulyás István 56, Gömöri Csaba 8, Egervári Sándor, Király István, Kovács Zoltán, Rich Chernomaz, Tóth Tamás 4-4

edző: 
1. Shane Tusup 874 pont
2. Széles Sándor 817
3. Ambros Martin 755
4. Csernoviczki Csaba 243
5. Kulcsár Győző 232
6. Dancsházi Nagy Tamás 225

Szavazatot kapott még: Wöller Ákos 216, Vécsi Viktor 176, Németh Zsolt 125, Somogyi Béla 96, Kovács István 94, Pintér Attila 90, Somlai Béla 43, Ricardo Moniz 13, Oláh Tamás 11, Gerendás György 10, Dzunics Braniszlav 8, Bozsik József, Király István 7-7, Golovin Vlagyimir, Gyimes Zsolt, Kiss László, Skaliczki László 5-5, Artner Tamás, Carlos Ortega, Csipes Ferenc, Elek Gábor, Garami József, Kovácshegyi Ferenc, Stark Márton, Toncs Péter 4-4

Az Év férfi sportolója-választás dobogósai a fogyatékosoknál:
1. Osváth Richárd, kerekesszékes vívás 
2. Boronkay Péter, triatlon 
3. Sors Tamás, úszás

Az Év női sportolója-választás dobogósai a fogyatékosoknál:
1. Biatovszki Mira, sportlövészet 
2. Biacsi Ilona, atlétika 
3. Berente Judit, atlétika

Az Év edzője-választás dobogósai a fogyatékosoknál:
1. Beliczay Sándor, vívás 
2. Dr. Petrov Anatolij, úszás
3. Balla Péter, triatlon

Az Év csapata-választás dobogósai a fogyatékosoknál:
1. Női kerekesszékes vívócsapat
2. Padlóhoki válogatott
3. 5000 méteres utcai futócsapat

Az Év szövetségi kapitánya-választás dobogósai a fogyatékosoknál:
1. Sós Csaba, úszás 
2. Litavecz Anna, triatlon 
3. Schiller-Kertész Judit, atlétika