Kézilabda-vb: magyar siker a Hegyi Csarnokban<br/>

A magyar nőikézilabda-válogatott második mérkőzését is megnyerte a norvég-dán közös rendezésű világbajnokságon: a meseszép gjöviki Fjellhallban szerdán Kongót győzte le 39-17-re.

D csoport, 2. forduló:
Magyarország - Kongó 39-17 (17-10)
Gjövik, Fjellhall, 300 néző, vezette: Vakula, Ljugyovik (ukránok)
Magyarország: Pálinger - Balogh 7, Siti 1, Nagy 2, Kökény 1, Farkas Á. 5/4, Takács 5; cserék: Farkas A. (kapus), Deli 7/3, Pigniczki 6, Brigovácz 3, Pádár 2
Kongó: Yende - Ngayila, Madjcua Donguet, Kagni 1, Mbon Andomdin 3, Mombo Traore 1, Kibamba Nkembo; cserék: Okanata (kapus), BouityBouanga 11/8, Itoua Atsono, Loubaki 1
Hétméteresek: 8/7, illetve 10/8
Kiállítások: 6, illetve 8 perc

Az 5830 néző befogadására alkalmas gjöviki létesítmény - amelynek neve magyarul: Hegyi Csarnok - tulajdonképpen egy sziklába vájt barlang, az 1994-es téli olimpiára készült, és a világ legnagyobb föld alatti sportcsarnoka. Ugyanebben a hegyben van egy uszoda, egy számítógépterem és a polgári védelem központja. A különleges beruházás 1991 márciusában kezdődött, és 1993 áprilisáig tartott. A csarnok szélessége 61, hosszúsága 91, magassága 24 méter. A munkálatok alatt 30 ezer teherautónyi követ szállítottak el az építkezés színhelyéről. A Fjellhall elsősorban jégkorongmérkőzéseknek ad otthont, de most, a kézilabda vb ideje alatt a jég helyét parkettával borították. A találkozó, hála a "központilag kivezényelt" kisiskolásokból álló zenekaroknak, nem a teljesen üres és "zajmentes" lelátó előtt zajlott.

Mocsai Lajos szövetségi kapitány nem nevezte a találkozóra a védőspecialista Zsemberyné Simics Juditot, a szélső Lőwy Dórát és Kántor Anikót, valamint a beállós Kulcsár Anitát. Akárcsak az első, Brazília elleni összecsapáson, most is kapkodóan kezdett a magyar együttes, technikai hibák sokaságát követte el a csapat, Takács két ziccert is hibázott. A 10. percben Kongó 4-3-ra vezetett. Ezután fordult a kocka, elsősorban Baloghnak köszönhetően öt perc alatt 8-4-re elhúzott a Mocsai-gárda. Farkas Ágnes is magára talált, negyed óra alatt háromszor volt eredményes. Pálinger 9 percig nem kapott gólt. Feltűnő volt, hogy az ukrán bírókettős mennyire nem tolerálja a kemény védekezést, 20 perc alatt 4, illetve 5 büntetőt ítéltek. A félidő utolsó részében megint akadozott az Eb-bronzérmes együttes gépezete, a 20. percre megszerzett hétgólos előnyt nem sikerült a szünetig növelni.

A második félidőben nem hatosfalat, hanem Pigniczki előrehúzódásával 5+1-et védekezett a magyar válogatott. Ez nem kedvezett az afrikaiaknak, akik így alig tudtak lövőhelyzetbe kerülni, csak hetesből voltak eredményesek. A 37. percben már 10 gól volt a különbség (22-12). A végén Kongó támadásban megbénult, tíz percig eredménytelen volt, a magyarok Farkas Andrea hárításai vagy a labdaszerzések után az indításokból rendre betaláltak. Ekkor nem volt azonos súlycsoportban a két együttes. Az 51. percben Kibamba Nkembo nyakánál fogva rántotta le Takácsot, az afrikai játékos piros lapot kapott, a megítélt büntetőt Deli vágta a hálóba (34-14). A hajrában még skerült növelni az előnyt, így megalázó lett a különbség a két csapat között.

Mocsai Lajos: - Minden úgy történt, ahogy vártam. Az elején még kicsit lassabbak voltunk, de azután beindult a gépezet. Második félidei játékunk nagyon hatékony volt. Ekkor már a kapusteljesítménnyel, a védekezéssel és a támadással is elégedett voltam. Várakozásom szerint csütörtökön még jobbak leszünk.

Jean-Claude Mbani: - Nem a fáradtság miatt vesztettünk nagy különbséggel, egyszerűen ennyit tudunk. Az országunkban zajló polgárháború miatt csupán 60 igazolt játékos maradt, borzasztó nehéz így ütőképes válogatottat összeállítani. Tanulni jöttünk a vb-re, fő célunk a jövő májusi Afrika Kupa.

A női kézilabda vb "magyar" csoportjának szerdai második fordulójában a Koreai Köztársaság válogatottja a vártnál nehezebben győzte le az előző napon a Mocsai-együttes számára is váratlanul sok kellemetlenséget okozó Brazíliát. A dél-amerikaiak a 9. percre négy góllal (5-1) elhúztak, s az ázsiaiak a 22. percben vezettek először (10-9). A második félidőben aztán "helyreállt a rend": Koreai Köztársaság-Brazília 27-20 (14-10).

A D csoport csütörtöki programja, Lillehammer: Brazília - Kongó 13.30, Koreai Köztársaság - Oroszország 15.30, Magyarország - Kína 17.30.