Kosárkupák: öt győzelem és két vereség a magyar mérleg

Az eddig százszázalékos Diósgyőr az orosz Vologda vendégeként elszenvedte első vereségét a női Európa-kupában. A Szolnok, a BSE és a Soproni Postás viszont egyaránt hazai győzelemmel folytatta a szereplését. A Tisza-partiak már az ötödik mérkőzésüket játszották, a mérlegük három siker és két vereség. A BSE és a Postás a harmadik fordulónál tart, mindketten kétszer nyertek, és egyszer szenvedtek vereséget.

Északi-főcsoport, 3. forduló, A csoport:
Szolnoki MÁV-Coop - Dinamo Moszkva 91-85 (30-22, 24-21, 16-24, 21-18)
Tiszaligeti Sportcsarnok, 500 néző
vezette: Bostan (moldáv), Brziak (szlovák)
Szolnok: DJELMIS 26/12, SZÉLESY 12/6, Hibbert 6/3, FARMER 11, PEROVIC 24/3. Csere: RADNÓTY 6, Németh 6/6, Nyírő. Edző: Tapodi Péter.
Dinamo: Missarova 5/3, Speranskaja 6, Daurahukava 6, Burse 10, VAN GORP 17. Csere: SKOPA 23, FOMENKO 16/3, Koroleva 2. Edző: Tatjana Ovecskina.
Az eredmény alakulása: 4. perc: 13-6, 8. p.: 21-15, 13. p.: 34-32, 18. p.: 46-39, 24. p.: 57-53, 33. p.: 77-73, 38. p.: 84-79.
Kipontozódott: Burse a 32., Van Gorp a 36. percben.

Két hórihorgas amerikai centerrel - Van Gorp és Burse - és a vb-ezüstérmes Skopával a soraiban érkezett Szolnokra az orosz bajnok Dinamo Moszkva. Tapodi Péter, a vendéglátók mestere annak örült a legjobban, hogy végre komplett csapattal tudott kiállni a csoport listavezetőjével szemben. Szó mi szó, a szolnokiak nem tisztelték nagy nevű ellenfelüket. Djelmis tanári irányítása mellett az elején Perovic szórta meg a vendégeket, a folytatásban viszont Hibbert és Szélesy dobásai értek célba. Ovecskina edzőnő pedig mindent elkövetett, cserélgette, forgatta csapatát, de a mezőnyből 62 százalékos pontossággal dobó vendéglátókat képtelenek voltak tanítványai megállítani.

A szünet után nagyon felpörgött a Dinamo, az első négy percet 12-3-ra nyerték, mellyel a továbbiakban ott loholtak a hazaiak nyakán. Ráadásul a bírópáros túlságosan is tisztelte az orosz bajnokot, amelyik igaz csak egy pillanatra, de 65-64-re megszerezte a vezetést. Szerencsére Farmer és Perovic pontjaival sikerült visszavenni a vezetést. A záró negyed 70-67-es állásról indult, Djelmis előbb ziccert, majd triplát dobott, valamelyest megnyugodhattak a hazaiak. Ráadásul az amerikai center, Burse a kipontozódás sorsára jutott. A hajrában tovább remekeltek a szolnokiak, s Hibbert labdaszerzéseinek, valamint Djelmis bravúros dobásainak köszönhetően sikerült kiharcolniuk a győzelmet.

Tapodi Péter (Szolnok): "Sérültjeink miatt az elmúlt két hétben 'zaklatottan' tudtunk edzeni, ez leginkább a védekezésünkön látszott. Viszont a tény, hogy a nagy hírű Dinamo Moszkvát itthon legyőztük, önmagáért beszél."

Tatjana Ovecskina (Dinamo): "A szolnokiak védekezésben és támadásban is egyaránt fölénk nőttek, centereink rosszul játszottak. Vereségünkkel bonyolulttá tettük a továbbjutás kérdését."

B csoport:
BSE - Dinamo Kurszk (orosz) 91-75 (26-19, 17-20, 25-17, 23-19)
Városmajor, 200 néző
vezette: Volejnik (cseh), Toivonen (finn)
A magyar csapat legjobb dobói: Kosjár 28, Andó 17, Sarik 16, Hagara 13

C csoport:
Soproni Postás-ANSO Szamara (orosz) 77-68 (21-14, 20-15, 15-13, 21-26)
Sopron, 700 néző
vezette: Galik (lengyel), Jelen (szlovén)
Postás: Englert, CSÁKÁNY 10, EÖRDÖGH 21/9, AMBRUS 18, PAPP 14, Csere: Fodor, Najdenova 4, Imamovic 6, RUSSAI 4. Edző: Meszlényi Róbert.
Szamara: Najmusina 5/3, RAHMATULINA 12, Mabika 8, DUBOJSZKAJA 15, Kudrjavceva 10. Csere: Artyesina 8/3, Padabed 3/3, Nevzorova 7, Schumacher. Edző: Alekszandr Vlaszov

Ahogy a kezdeti idegességét levetkőzte, szép gyors akciókkal - amelyek végén rendre Ambrus volt eredményes - elhúzott ellenfelétől a Postás. A második negyedben egy rövid megtorpanást követően Fodor álompasszát pontokra váltva az új szerzemény, Imamovic lendítette át a holtponton a Postást. Ezt követően Eördögh is "megszórta magát",  miközben Csákány szinte eltűntette a pályáról a világ egyik legjobb női kosarasát, a kétszeres WNBA-győztes Los Angeles Sparks játékost, a zairei születésű Mwadi Mabikát.

A parádé folytatódott a szünet után is, a Postás kosarasai szinte egymást múlták felül. Mind játékban, mind akaratban ellenfele fölé nőtt a soproni gárda, amelynek előnye a negyedik negyedben húszpontosra nőtt a Mabika mellett több vb-ezüstérmes orosz kosarast felvonultató Szamara ellen. A nagy előny talán túlságosan is megnyugtatta a soproni lányokat, a meccs végén ugyanis Dubojszkaja vezetésével feltámadt a Szamara. Végül azonban a nem sokkal korábban pályára lépő Russai két kosara eldöntötte a meccset, amelyen 35 percig szenzációsan játszott a Postás.

Meszlényi Róbert (Pstás): "Kár, hogy néhány játékosom számára csak 35 percig tartott a meccs, jobban is megverhettük volna ezt a csapatot. Lehet, hogy ezek a pontok hiányozni fognak majd a végelszámolásnál."

Alekszandr Vlaszov (Szamara): "Gyenge játékunknak nem is lehetett más következménye, mint a vereség."