Litvánia nyerte meg a 33. férfikosárlabda Európa-bajnokságot, miután a stockholmi döntőben magabiztosan győzött Spanyolország ellen.

Hatvannégy évet kellett várnia Litvániának, de megérte: 1937 és 1939 után harmadszor lett Európa-bajnok a balti állam férfikosárlabda-válogatottja. Közben azért nem lehetett, mert a Szovjetunió 1940-ben bekebelezte az országot, aztán a függetlenség kivívása után 1995-ben döntőbe jutott az együttes, de akkor Sabonisszal, Marciulionisszal, Homiciusszal, Kurtinaitisszal, Karnisovasszal sem sikerült, mert Jugoszlávia jobb volt. Most nincsenek sztárok, van viszont egy csodálatos csapat, amely leiskolázta a sokak által esélyesebbnek tartott spanyolokat.

A bronzmeccs tétje az volt, hogy a győztes kijut az athéni olimpiára. Ez az olaszoknak sikerült, s - paradox módon - megint a franciák legjobbja, Tony Parker (San Antonio Spurs) rontott sorsdöntő dobást az utolsó pillanatban.

A döntőben egy negyeden át kiegyenlített küzdelem folyt, attól kezdve az igazi csapatmunkát előadó litvánok elléptek ellenfelüktől. A spanyoloknál Gasolnak nemigen ment, nyomasztó magassági fölényükkel nem tudtak mit kezdeni. Az óraműszerű pontossággal operáló litván gépezet felőrölte az ibériaiakat, olyannyira, hogy a harmadik negyed vége előtt már 78-56 volt az állás, azaz 21 ponttal vezettek a baltiak.

Macijauskas, Dávid Kornél vitoriai klubtársa remek betörések végén érte el kosarait, Stombergas, Siskauskas és a Barcelonából a Hapoel Tel Avivhoz igazolt irányító, Jasikevicius is pontosan célzott. A legpontosabban Macijauskas, aki mind a hét büntetőjét hiba nélkül értékesítette, az egész Eb alatt 28/28 volt a mérlege.

A negyedik negyedre nem maradt tét, Gasol is jobbára ekkor érte el pontjai zömét - végül 36 pontig és 12 lepattanóig jutott, de 18 büntetőből csak 10-et dobott be. Amúgy Gasol lett a torna pontkirálya, 25,83 pontos meccsenkénti átlaggal.