A nyíltvízi úszók női 5 kilométeres versenyével megkezdődött a vizes világbajnokság Montrealban. A hivatalos vb-kezdetet jelentő ünnepélyes megnyitón jelen volt Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke is.

A maratonisták legrövidebb, 5 km-es viadalát a mindössze 16 éves orosz Larisza Ilcsenko nyerte 56 percen belüli idővel, alig négy másodperccel megelőzve amerikai, és bő hattal holland riválisát. Jóllehet előzetesen a női mezőny egyetlen magyar szereplőjét, Barsi Claudiát a szakvezetés a 10 és 25 kilométeres távon szándékozta indítani, végül nevezték az 5 km-re is, s a 27 versenyző közül a 17. lett 57:18.9 perces idővel.

A férfiak 5 kilométeres versenye német sikert hozott: a 10 km korábbi világbajnoka, Thomas Lurz másfél másodpercnyi előnnyel ért elsőként célba. Érdekesség, hogy a második helyről célfotó döntött, annyira szoros volt a befutó az amerikai Chip Peterson és az olasz Simone Ercoli között.

3. Simone Ercoli (Olaszország) 51:18.9

Már a vb első napján medencébe szállt a magyar nőivízilabda-válogatott, amely a papírformának megfelelően játszi könnyedséggel verte 18-4-re Kína legjobbjait a B csoportban. Különösen gólerősnek bizonyult Kisteleki Dóra és Drávucz Rita: előbbi hat, utóbbi öt alkalommal vette be az ázsiaiak kapuját.