Hatgólos vereséggel kezdte meg világbajnoki szereplését a magyar férfikézilabda-válogatott, amely Norrköpingben 32-26-ra kikapott Izlandtól. Szombaton egy másik északi ellenfél, Norvégia következik.

Eredmény, férfikézilabda-vb, B csoport, 1. mérkőzés:
Izland - Magyarország 32-26 (14-11)
Norrköping, 1000 néző
v.: Oscar Raluy Lopez, Angel Luis Sabroso Ramirez (spanyolok)
gól: Pálmarsson 8, Petersson 5, Stefánsson 4/1, Atlason 4, Sigurdsson 4, Gunnarsson 3, Ingimundarsson 2, Ólafsson 1, Gudjónsson 1/1, illetve Mocsai 5/3, Lékai 4, Gulyás 4, Ilyés 2, Gál 2, Harsányi 2/1, Törő 2, Nagy 2, Zubai 2, Iváncsik G. 1
hetesek: 2/2, illetve 5/4
kiállítások: 8, illetve 10 perc

A két csapat korábban 36 alkalommal játszott egymással, 21 magyar siker és 2 döntetlen mellett 13-szor Izland nyert. Világbajnokságokon hétszer találkoztak a felek: öt magyar győzelem mellett két izlandi siker született, 1993-ban és 1995-ben. Az utolsó két magyar vb-siker alkalmával is egy-egy gól döntött: 1986-ban, Svájcban 21-20, 1997-ben, Kumamotóban 26-25 lett a javunkra.

A szakvezetés 16. játékosként Harsányi Gergelyt nevezte végül, a kiutazók közül egyelőre Ancsin Gábor maradt ki.

Jól indult a mérkőzés, Fazekas több bravúrt is bemutatott, ám a magyar csapat nem tudott élni a labdaszerzésekkel. Nem úgy, mint Izland, amely Atlason és Petterson révén több lerohanást is eredményesen fejezett be.

A félidő felénél, 12-6-nál félő volt, a csapat végleg elveszíti a fonalat, szerencsére Stefansson kiállítását sikerült két góllal kihasználni, majd érkezett Mikler, aki bravúrt bravúrra halmozva elévülhetetlen érdemeket szerzett abban, hogy a félidőben csak három gól lett az ellenfél előnye (14-11).

Forrás: AFP

A második játékrész elején még bízni lehetett abban, hogy átlendül a csapat a holtponton, 16-14-nél volt is remény a szorosabb állásra, ám onnan 29-20-ra lépett meg az ellenfél úgy, hogy semmi extrát nem kellett bemutatni, elég volt élni a magyarok hibáival és pontatlanságaival.

Miklernek, Gulyásnak és Zubainak ugyan voltak momentumai, Lékai is színt hozott a játékba, de bebizonyosodott, átlövők nélkül reménytelen mérkőzést nyerni - Pérez pedig sajnos még helyszíni jelenlétével sem segíthetett, köszönhetően az ismert hárommeccses megállapodásnak.

A hajrában már csak azon kellett izgulni, a vereség ne legyen kiütéses. Ezt sikerült elkerülni, de a 32-26-os eredmény inkább ránk nézve hízelgő, nem tükrözi hűen a két csapat közötti különbséget.

Szombaton Norvégia következik, a továbbjutás szempontjából fontos mérkőzésen lehet javítani.

Forrás: AFP

Mocsai Lajos szövetségi kapitány: "Nehezen éltem meg a mérkőzést, olyan izlandi csapattal játszottunk, amely nagyon frissen érkezett, rajtunk látszott a csütörtöki utazás. Ellenfelünk stratégiai elemei sokkal gyakorlottabbak voltak, hiszen a csapat évek óta együtt játszik. Védekezésben egyedül Zubait tudom dicsérni, támadójátékban álmosan kezdtünk, és a cserék sem tudtak hozzátenni annyit, hogy a három-négygólos hátrányról kimozdítsanak bennünket."

Első félidő:

A mérkőzést a magyar válogatott kezdte, az első támadást kapura lövés nélkül fejezte be az együttes, az ellentámadás során azonban Fazekas két ziccert is hárított. Aztán Gál lőtt a kapu mellé, majd Atlason lövését védte ismét Fazekas. Három és fél percet kellett várni az első gólra, ezt Gál szerezte, Atlason azonnal egyenlített (1-1).

Idegesen, kapkodva játszottak a felek, két technikai hiba között Ilyés lövését védte könnyedén az izlandi kapus. Aztán Atlason kétszer is beköszönt, Gál szépített (3-2). Gudjónsson hetesét Fazekas nem védhette, a másik oldalon Gustavsson újabb bravúrt mutatott be. Stefansson hetesét követően Gulyás lőtt gólt, majd Fazekas védte Stefansson átlövését (5-3).

A magasabb izlandi fal ellen nehéz dolgunk volt, szerencsére Gulyás hetest harcolt ki, Mocsai Tamás pedig szerencsével ugyan, de belőtte (5-4). Két labdavesztést követően Petterson és Sigurdsson nem kegyelmezett (7-4). Ilyés 10 méterről lőtte át a blokkot (7-5).

Amíg Stefansson csodás gólt lőtt, addig Gál lövését bravúrral védte az izlandi kapus, a lerohanást Ingimundarson fejezte be eredményesen (9-5). Újabb hibát követően Petterson lőtt kapufát, Fazekas dühönghetett is, mert a kipattanót nem sikerült megszerezni. Szerencsére labdaszerzést követően Törő szépített (9-6).

Forrás: AFP

A 18. percben Ilyés kapta a mérkőzés első kétperces büntetését, Sigurdsson a balszélről felkanyarodva gyorsan ki is használta az előnyt (10-6). Érkezett támadásba Katzirz, gólt azonban Ingimundarson szerzett (11-6). Mocsai Lajos nem is tehetett mást, időt kért.

Az intő szavak nem találtak táptalajra, a csapat másodpercek alatt elvesztették a labdát, Palmarsson büntetett (12-6). A 21. percben Stefansson rántotta le Schuchot, ez is két perc. Ilyés bátor akció során lőtt a bal sarokba (12-7), Mocsai hetesből szépített, ám Petterson a kiegészülés után azonnal büntetett (13-8).

A 24. percben érkezett a kapuba Mikler, jött Lékai irányítani. Törő hetest harcolt ki, Hallgrímssont kiszórták, Mocsai bevágta a büntetőt (13-9). A szegediek kapusa az első három lövést hárította, ám mindhiába, mert az egyetlen labdaszerzést követően Ilyés olyan gyengén lőtt, hogy Gustavssonról alig pattant ki. Törő ügyesebb volt, őt megállítani sem lehetett (13-10).

A 28. percben Gunnarsson és Gulyás gyors gólváltását láthattuk (14-11). A hajrában Schuch kiállítását követően az izlandi edző időt kért, de Mikler két hatalmas bravúrt bemutatva versenyben tartotta a csapatot, amely félidőben csak 14-11-es hátrányban volt.

Második félidő:

Szünet után Mikler előbb védte Stefansson lövését, de Gunnarssonnal nem tudott mit kezdeni (15-11), Lékai furcsa góllal szépített (15-12). Atlasont Ilyés keményen leütközte, a Lemgóból Veszprémbe tartó átlövő kapott egy kétperces kiállítást is. Gulyás, majd Lékai emberhátrányból is betalált (16-14), de Pettersonék sem adták alább. 18-14-nél Ingimundarsson kapott két percet, Iváncsik Gergő kilőtte a jobb felső sarkot (18-15), majd Palmarsson hátrányból csapott be mindenkit (19-15). Lékai jó cserének bizonyult (19-16), de sajnos Palmarssont sem lehetett tartani (20-16).

A 40. percben Lékai remek egyéni akcival hetest harcolt ki, de Mocsai lövését Gustavsson védte. Az ellenakcióból jött Palmarsson (21-16). Jakobsson kiállítása reményt adott a felzárkózásra, Gulyás ki is használta a lehetőséget (21-17), ám az ellentámadásnál ő is kiállíttatta magát. Stefansson az öt-öt elleni játékban jól lőtt (22-17).

A 43. percben Stefansson visszaállította az első félidei legnagyobb különbséget, a hat gólt (23-17). A baj még nagyobb lett Sigurdsson gyors indulását követően (24-17), Nagy Kornél rafinált góllal köszönt be a vébén (24-18). Atlason is megrázta magát (25-18), a 48. percben pedig Harsányi büntetőből lőtte első vb-találatát (25-19).

Petterson 26-19-re módosította az állást, az utolsó tíz percnek így hétgólos hátrányban vághatott neki az együttes. Lékai laposan megeresztett lökete ellen nem tudott semmit sem tenni az izlandi hálóőr (26-20). Ha már a védelem szellős és rendezetlen volt, akkor Palmarsson köszönte és meglőtte hatodik gólját, Petterson is betalált (28-20).

Palmarsson bolondot csinált mindenkiből, Mocsai Lajos mínusz kilencnél gondolta úgy, talán ideje lenne időt kérni (29-20). Az utolsó hét percet Harsányi befutásos gólja vezette be (29-21), Ólafsson nagyon bevarrta, Mocsai első akciógólját lőtte (30-22). Zubai gólja felpaprikázta Gudmundur Gudmundssont, aki az 56. percben időt kért.

Sigurdsson megalázóan kijátszott helyzetből a jobb felsőbe pattintott (31-23), majd Ilyés durvaságért megkapta harmadik kétperces kisbüntetését, így villant a piros lap. Palmarsson lendületből azt csinált, amit akart (32-23).

Nagy Kornél, Mocsai, majd Zubai faragott kicsit a hátrányból, a vége így 32-26 lett, javítani szombaton Norvégia ellen lehet.