Ellenállhatatlanul nyert BL-t a Győr

Görbicz Anita Budapest, 2014. május 4.
MTI Fotó: Ková
Budapest, 2014. május 4. Görbicz Anita örül egy gól után az MVM női kézilabda Bajnokok Ligája döntőjében játszott Győri Audi ETO KC - Buducsnoszt Podgorica (montenegrói) mérkőzésen a Papp László Sportarénában 2014. május 4-én. MTI Fotó: Kovács Anikó
A női kézilabda Bajnokok Ligája 1994 óta íródó történetében negyedik csapatként a Győri Audi ETO KC védte meg címét, miután a budapesti Final Four döntőjében 27-21-re legyőzte a montenegrói Buducnost együttesét.

Bajnokok Ligája, döntő:
Győri Audi ETO - Buducsnoszt (montenegrói) 27-21 (15-10) - élő közvetítés
Budapest, Papp László Sportaréna, v.: Charlotte és Julie Bonaventura (franciák)
Győr: Lunde Haraldsen, Herr (kapusok) - Löke 4, Hornyák D., Korsós 1, Görbicz 7/2, Kovacsics 2, Amorim 4, Rédei-Soós, Tervel, Orbán 4, Szepesi, Sirián, Boczkó-Hornyák, Bulatovic 3, Bognár-Bódi 2
Edző: Ambros Martin
Buducsnoszt: Woltering, Zderic (kapusok) - R. Petrovic 1/1, Dalby 5, Cvijic 4, Byzdra 1, Neagu 7, M. Mehmedovic 1, S. Lazovic, Gjeorgjievszka, Pavicevic, Nyikityina, Knezevic 2
Edző: Dragan Adzic

Kora délután érkezett be a Keleti pályaudvarra a győri szurkolókat szállító vonat, a drukkereknek köszönhetően zöld-fehérbe öltözött a Dózsa György út. A Papp László Sportarénáig hangpróbát tartott a lelkes társaság, megafonból jött a vezényszó, arra válaszul skandálták a különféle rigmusokat.

A bronzmérkőzésen nyugodt volt a hangulat, a Vardar végig kézben tartva a mérkőzést 34-31-re verte a dán FC Midtjyllandot. A szurkolók megtapsolták a szimpatikus északiakat, és ünnepelték az egykori győri kedvenceket, Jovanka Radicevicet, Andrea Lekicet és Ana Djokicot. Amíg előbbi kettő a győriek elnökével, Kelecsényi Ernővel ölelkezett, addig Djokic a drukkerekkel pacsizott.

Ami pluszenergia felszabadult a szurkolókban egykori kedvenceik láttán, az gyűlöletáradattá alakulva egyből az ellenfél, és kivált a Görbicz Anitát két hónapja alattomosan lefejelő Milena Knezevic irányába le is csapódott. Dragan Adzic ugyan azt nyilatkozta a mérkőzés előtt, hogy hadd utálja őket mindenki, nekik ez csak jó, ilyen füttykoncertet még nem élt át senki a Bajnokok Ligájában, az biztos.

Knezevic mindent megtett, hogy függetlenítse magát a körülményektől, a bemutatás közben integetett a szurkolóknak, az első Buducsnoszt-támadást is elvállalta, de lövését Lunde védte.

Heidi Löke és a Győr már a 7-2-es rajttal megalapozta a győzelmét Forrás: MTI/Kovács Anikó

Az első tíz perc nem azt jelezte, hogy gólokban gazdag lesz a mérkőzés. Görbicz és Löke góljaival gyorsan kétgólos előnyt szerzett a címvédő, de hiába keményített védekezésén a Buducsnoszt, támadásban szintén szervezett fallal találta magát szemben. A francia bírók ráadásul elsőre kiszórták a bodicsekkel próbálkozó Cvijicet, és a 12. percben Bognár-Bódi második góljával már 6-2-re ment az ETO. Amikor Bulatovic is átlőtte sajátjait, akkor Adzic úgy érezte, időt kell kérnie.

Húsz perc után nem is a tíz kapott gól volt túlzóan sok, hanem az öt dobott találat. De Cvijic elveszett a fal mögött, Tervel és Amorim átlőhetetlen volt - ha mégis eljutott a labda a kapuig, akkor Lunde állta az útját. A 15-10-es félidei idillt csak fokozta Szász Kitti freestyle-bemutatója, illetve egy villáminterjú Nagy Lászlóval és a Veszprém edzőjével, Carlos Ortegával.

A Buducsnosztra nem lehetett ráismerni a folytatásban sem, Dalby és Neagu ugyan öt-öt gólnál járt, de a védekezéséből hiányzott az erő - és meglepetésre a durvaság is. A Bonaventura nővérek kiválóan kézben tartották a meccset, és ha azt mondtuk a csata előtt, hogy ez dönthet a női kézilabda irányvonalról, akkor jelentjük: a sport nyert a pankrációval szemben.

A 40. percben még mindig néggyel vezetett a címvédő (18-14), a legnagyobb örömöt mégis az jelentette, amikor Knezevic kétperces büntetést kapott. A kispadok állapota mindent elárult, Martín visszafogottabban szemlélődött és mutogatott, míg Adzic dúvadként járkált fel-alá.

Görbiczéknek szinte minden bejött ezen a napon Forrás: MTI/Kovács Anikó

Az 52. percben a montenegrói mester még időt kért, de ő is tudta, ilyen teljesítménnyel 18-23-ról már nincs visszaút. Az utolsó öt percben a lelátón már izgalmasabb dolgok történtek, a montenegrói Barbárok nevükhöz híven törni-zúzni kezdtek, a feltépett székeket hajigálták, így jöttek a rendőrök, hogy rendet tegyenek a szektorban. Komoly terv azonban nem lehetett, mert csak annyit értek el, hogy a vandálokat a többi szurkoló közé hajtották.

A Buducsnoszt kettős előnyben se tudott mit kezdeni Lundéval, zúgott a "Játszik az ETO", a hajrára pedig mindenki játéklehetőséget kapott a győri szakvezetőtől - ez volt a legnagyobb kritika a podgoricaiak teljesítményére. Az 59. percben Cvijic megsérült, hordágyon kellett kórházba vinni.

A vége 27-21 lett, az ETO előtt korábban csak a Hypo (1994, 1995), a Slagelse (2004, 2005) és a Viborg (2009, 2010) tudta megvédeni a címét a Bajnokok Ligájában. A sorozat legeredményesebb játékosa Görbicz Anita lett 87 góllal.

Az eddigi magyar érdekeltségű BEK-, illetve BL-döntők

1965: HG Köbenhavn (dán)-Spartacus 21-16 (első mérkőzés: 14-6, visszavágó: 7-10)
1971: Szpartak Kijev (szovjet)-FTC 11-9
1978: TSC Berlin (NDK-beli)-Vasas 19-14
1979: Szpartak Kijev-Vasas 27-26 (13-17 és 14-9)
1982: VASAS-Radnicki Beograd (jugoszláv) 50-43 (29-19 és 21-24)
1993: Hypo (osztrák)-Vasas 40-25 (17-14 és 23-11)
1994: Hypo NÖ-Vasas 45-39 (20-18 és 25-21)
1999: DUNAFERR-Krim Ljubljana (szlovén) 51-49 (25-23 és 26-26)
2002: Kometal Szkopje (macedón)-FTC 51-49 (25-27 és 26-22)
2009: Viborg (dán)-Győr 50-49 (24-26 és 26-23)
2012: Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)-Győr 54-54 (27-29 és 27-25)