A 7. Európa-bajnokságon a negyedik nemzet neve kerülhet fel a győztes serlegre, miután a férfikézilabdázók svájci kontinensviadalának döntőjében Franciaország alaposan visszavágva a csoportkörben elszenvedett vereségért 31-23-ra legyőzte a világbajnok spanyolokat. Korábban Svédország négyszer, Oroszország és Németország egyszer-egyszer lett a kontinens legjobbja.

Január 28-án, a svájci Európa-bajnokság csoportkörében egyszer már összemérte erejét a francia és a spanyol férfikézilabda-válogatott, akkor a tavalyi világbajnok ibériaiak alapos leckében részesítették Claude Onesta tanítványait, s 17-9-es félidő után 29-26-ra nyertek. Azóta eltelt nyolc nap, s alapjaiban változott meg minden az erőviszonyokat illetően.

Pedig repülőrajtot vett a világbajnok, Spanyolország a jobbszélső Rocas Comas vezérletével öt perc alatt 4-1-es előnyre tett szert, erre azonban négy francia gól volt a válasz. Érdekesség, hogy az első öt gall találatból az az Abati szerzett hármat, aki a balkezesek hiánya miatt az Eb-re jobbszélsőből jobbátlövő lett.

Amúgy is jobban ment az átlövőknek, Abati mellett Narcisse, Karabatic és Jérome Fernandez sem kegyelmezett, a spanyolok addig örülhettek, amíg Barrufet állt a kapuba. A barcelonai hálóőr azonban a félidő közepén megsérült, egy visszacsorgó labdára rálépve lebicegett a pályáról, az őt váltó Hombradosnak pedig vagy 20 perc kellett, hogy formába lendüljön. Addigra éppen szünet lett...

7-5-nél és 11-9-nél már kettőre nőtt a francia előny, innen még egyszer megfordították az állást a főleg szélső- és beállósjátékkal operáló spanyolok (12-11). Az utolsó kilenc perc azonban abszolút fölényt hozott a 2001-ben világbajnoki címet nyerő franciáknak: Narcisse és Karabatic két-két gólt vállalt a 6-1-es rohamból, ennek köszönhetően 17-13-as előnnyel mehettek pihenőre.

Szünet után lendületesebb játékkal tértek vissza a spanyolok, García, Romero és Entrerrios is megrázta magát, Hombrados elkapta a fonalat a kapuban, ám két gólnál jobban nem sikerül megközelíteni a gallokat (22-20). Sőt, a 40. perctől egy 5-0-s szériával Karabaticék nyomatékosították is, ezen a délutánon nem lehet őket legyőzni.

Juan Carlos Pastor időt kért, cserélt, ám semmi sem segített. Omeyer kapus is hozzátette a maga részét a 31-23-es győzelemhez. Franciaország az Európa-bajnokságok történetében először nyert aranyérmet, korábban Svédország négy, Oroszország és Németország egy-egy alkalommal lett kontinenselső.

A harmadik helyért lejátszott mérkőzésen Dánia mindössze 13 percnyi esélyt hagyott az olimpiai bajnok horvátoknak (5-1-es kezdés után addig tartott Dzombáék előnye), s 16-9-es félidő után 32-27-re nyert. Ulrik Wilbek együttese gyakorlatilag kibérelte a kontinensbajnokság bronzérmét, zsinórban harmadszor ért oda az Eb-dobogó legalsó fokára.

eredmények, férfikézilabda-Eb, döntő
Franciaország - Spanyolország 31-23 (17-13)
Zürich, 11 ezer néző
v.: Ljudovik, Vakula (ukránok)
gól: Karabatic 11, Abati 6/1, D. Narcisse 4, Fernandez 2, B. Gille 2, Kempe 2, Guigou 2, Abalo 1, G. Gille 1, illetve García 6, Urios Fonseca 4, Rocas Comas 4, Iker Romero 3/2, Entrerrios 2, Ortega 2, Belaustegui 1, Rodriguez 1
hétméteres: 3/1, illetve 3/2
kiállítás: 6, illetve 6 perc

a 3. helyért
Dánia - Horvátország 32-27 (16-9)
Zürich
v.: Breto, Huelin (spanyolok)
gól: Madsen 9, Jensen 5, Stryger 5/1, Rasmussen 3, Jörgensen 2, Boldsen 2, Knudsen 2, Noddesbö 2, Spellerberg 1, Christiansen 1, illetve Lackovic 6, Dzomba 6/4, Spoljaric 5, Vori 3, Metlicic 3, Buntic 2, Balic 1, Sulic 1
hétméteres: 1/1, illetve 5/4
kiállítás: 10, illetve 6 perc