Csütörtökön a nőikosárlabda Euroliga csoportküzdelmeinek 11. fordulójában a MiZo-Pécsi VSK 63-56-ra legyőzte a litván Vilnius együttesét, ezzel holtversenyben vezeti a B csoportot, s minden esélye megvan a továbbjutásra.

MiZo-Pécsi VSK-Lietuvas Telekomas 63-56 (13-15, 18-14, 12-6, 20-21)
Lauber Dezső sportcsarnok, 3500 néző
vezette: Banica (román), Mazic (szerb-montenegrói)
Pécs: Iványi 9, Tranquilli 12, Károlyi 14 , Branzova 2, Anderson 6. Csere: Bojko 5, Ambrus 5, Keller 7, Fegyverneki, Szakács 3.
Vilnius: Washington 12, Valuzyte 2, Streimikyte 16, Baranauskaite 7, Velisajeva 1. Csere: Nikonovaite 6, Mallory, Valentiene 5, Bimbaite 5, Miklyciute2.

A hazaiaknál egyhónapos sérüléséből felgyógyulva Chantelle Anderson ott volt a kezdő ötösben, és - milyen az élet - egy perc alatt két duplával indított. A litvánok azonban gyorsan válaszoltak, majd átvették a vezetést is, a grundkosárlabdát játszó Washington, valamint a csereként beállt Nikonovaite vezérletével. A negyed hajrájában Anderson két büntetőt hibázott, és a vendégek vezetésével zárult a tíz perc.

A második negyedben ugyanolyan színtelenül, tompán kosaraztak Iványiék, és amikor 17-24-nél Rátgéber László időt kért, az emberben megfogalmazódott a félelem: ez a meccs nagyon könnyen el is mehet. Főleg, hogy Anderson sérülése kiújult, és a 198 centis center lebicegett. Iványi triplája és Branzova káprázatos gólpassza után Ambrus duplája azonban a pécsi felzárkózás kezdetét jelezte, amit Iványi hihetetlen egyenlítő kosara tetőzött be (26-26). Igen ám, de a 17. percben Branzova vádlija is meghúzódott, ő is lesántikált. A center nélkül maradt Pécs heroikus küzdelmet folytatott, és a feljavuló Károlyi két duplájával sikerült előnnyel zárni a félidőt (31-29).

A nagyszünetben kiderült, Branzova és Anderson nem tudja folytatni, Rátgéber pedig csak annyit mondott, néhány játszótéri trükkel és sikeres távoli dobásokkal talán sikerülhet kiizzadni a győzelmet. Károlyi ott folytatta, ahol a második negyedet befejezte - tripla és dupla -, s máris 36-29 volt ide. A valószínűtlen összetételű pécsi ötös - Iványi, Tranquilli, Fegyverneki, Károlyi, Keller - csodálatos módon állta a sarat. Ekkor a Diósgyőrből elzavart, s a Vilnius által leszerződtetett Sonia Mallory már rég nem volt a pályán, ugyanis öt perc alatt összeszedte az öt személyi hibát...

A 2003-2004-es Euroliga-szezon egyik legrosszabb meccsének negyedik negyedét nyolcpontos előnnyel kezdte a Pécs (43-35), de hát mit lehetett várni egy mindkét centerét elveszítő csapattól? Szakács, a tizedik ember is pályára került - csak minden szökőévben szokott játszani -, de nem ő, hanem a rutinos Ambrus rontotta el mindkét büntetőjét. Károlyi újabb triplája átmenetileg lélegzethez juttatta a Pécset (46-37), Washington hárompontosára Szakács hasonlóval felelt (50-40). Tranquilli előbb két büntetőt hibázott, majd kettőt értékesített, a vendégek pedig minden helyzetüket elpuskázták. Bojko és Keller szenzációs kosarai az 59-49-es vezetést és a hihetetlennek tűnő győzelmet jelentették, amellyel a Pécs tizenegy forduló után 7/4-es mutatóval a B csoport harmadik helyén áll. Ekkor már Baranauskaite és Streimikyte is kipontozódott, a vendégek pedig beletörődtek vereségükbe.

Rátgéber László: "Amennyire boldog vagyok a kiharcolt győzelem miatt, annyira letargikus állapotba kerültem. Tragikomikus a helyzet: vezetünk az Euroligában és a bajnokságban is, miközben nincs csapatunk! Brabzova és Anderson kiesése szerkezetileg agyonvágta a csapatot, középiskolai kosárlabdára kényszerültünk, centerek nélkül, és valahogy így is tudtunk győzni. Nem tudom, a két sérült állapota mennyire súlyos, ha nagyon, akkor kellene szerződtetnünk egy-két játékost. Örvendetes, hogy három saját nevelésű játékosunk - Keller, Fegyverneki és Szakács - komoly szerepet játszott, de be kell látnunk, hogy ilyen összeállításban nem sok meccset nyerhetünk."

Károlyi Andrea: "Akkor sem gondoltam a vereségre, amikor Chantelle és Albena kidőlt a sorból, ilyen közönség előtt nem nagyon lehet veszíteni. A sok kihagyott büntetőt (tizenkettő - a szerk.) a stressz számlájára írom, bár rutinos játékosok hibáztak. Pedig rengeteget gyakoroljuk az edzéseken..."