Lleyton Hewitt 1 óra 51 perc alatt a csúcsra jutott, az amerikai nyílt teniszbajnokság férfi egyesének döntőjében három játszmás mérkőzésen legyőzte az amerikai Pete Samprast. A 20 éves ausztrál klasszis pályafutása első egyéni Grand Slam-diadalának örülhetett New Yorkban.

Lleyton Hewitt élete első
Grand Slam-trófeájával
US Open
Lleyton Hewitt (ausztrál, 4.)-Pete Sampras (amerikai, 10.) 7:6 (7-4), 6:1, 6:1

Az ausztrál játékos olyan bravúrral kezdett, ami legutóbb a 2. fordulóban a brazil Andre Sának sikerült, elnyerte az amerikai adogatását. Samprast azonban nem zavarta meg a váratlanul érdekes kezdés, gyorsan egyenlített.

Ezután hatalmas csata alakult ki, a remek megoldásokat időnként rontások követték, s így jutottak el a klasszisok a 6:6-ig. A rövidítést az élete első egyéni Grand Slam-döntőjét játszó ausztrál kezdte jobban, 3:0-ra elhúzott, de ezt az előnyt még ledolgozta a 7. New York-i fináléjában érdekelt hazai világklasszis. A tie-break második felét ismét Hewitt bírta jobban, s végül 46 perc alatt jutott lépéselőnyhöz.

A második játszma Hewitt remeklését hozta, az ausztrál csak egy önhibát vétett. Sampras csak első adogatójátékát tudta megnyerni, azt is csak két breaklabdát hárítva. A 20 éves adelaide-i 2:1 után elnyerte riválisa szerváját, majd a bravúrt 4:1-nél megismételte, s végül 33 perc alatt növelte előnyét.

Az már nem is jelentett nagy meglepetést, hogy a négyszeres US Open-győztes amerikai a 3. játszma nyitányán simán elveszítette adogatását, s ezzel már komoly bajba került. Sampras ekkor már 28 önhibánál tartott, míg Hewitt csak 11-nél. Az amerikai klasszis, és a hazai szurkolók által várt fordulat ezután sem következett be, sőt 3:1-nél újfent breakelt az ausztrál. Sampras 1:5-nél még hárította az első mérkőzéslabdát, de a következő után már ünnepelhetett az ausztrál.

Döntőnek bizonyult, hogy a nyerő ütések (36-35 Hewitt javára) kiegyenlített aránya mellett az önhibák terén (38-13 Samprasnak) már óriási különbség mutatkozott.

"Mérkőzésről-mérkőzésre javultam az elmúlt két hétben. Ez hihetetlen! Mindig arról álmodtam, hogy Grand Slam-döntőt játszok egyesben. Itt voltam, s még nyertem is. El sem hiszem, ez fantasztikus érzés" - mondta Lleyton Hewitt.

"Ellenfelem hihetetlenül gyorsan, s jól mozgott. Bár nekem lennének ilyen lábaim! Nagyszerű bajnoktól szenvedtem vereséget. Őt is legalább tíz évig láthatják majd a közvetlen élvonalban, mint ahogy engem is több, mint egy évtizedig figyelhettek ott" - értékelt Pete Sampras.

Lleyton Hewitt 850 ezer amerikai dollárt kapott a győzelemért, míg Pete Sampras 425 ezret a döntőbe kerülésért.