A dortmundi világbajnok-jelölti elődöntőben a bolgár Veszelin Topalov az orosz Jevgenyij Barejev elleni páros mérkőzésen  a negyedik játszmában elért győzelemmel kiegyenlített. Kettejük párharcát a szerdai rapid mérkőzés dönti el, a győztes játszhat Lékó Péterrel a csütörtökön kezdődő világbajnok-jelölti döntőben. Topalov a világos bábukat vezetve megragadta utolsó esélyét, támadólag lépett fel, a bonyodalmakban könnyű nyerést hibázott el, de Barejev időzavarában hibázott, végül időtúllépéssel vesztett.

A dortmundi világbajnok-jelölti döntő magyar résztvevője, a spanyol Alekszej Shirovot 2,5-0,5 arányban legyőző Lékó Péter még mindig nem lehet biztos ellenfelében. Az orosz Jevgenyij Barejev hiába kezdte a bolgár Veszelin Topalov elleni mérkőzésének negyedik játszmáját egypontos vezetéssel, a bonyolult csatározás vereségével végződött. Topalov a nehezen, némi szerencsével kiharcolt egyenlítéssel kiharcolta a rájátszás jogát. Szerdán rapid mérkőzésen csapnak össze, a győztes mérkőzhet meg elsőszámú nagymesterünkkel a világbajnok-jelölti döntőben a kihívó jogáért. A nyertes mérkőzhet meg Vlagyimir Kramnyikkal a klasszikus világbajnoki címért.

Még a szupernagymesterek sem tudnak megbirkózni egy-egy fontos parti fokozott jelentőségével, lélektani terhével. Joggal tehetjük fel a kérdést, hogy sötéttel könnyebb a továbbjutást jelentő döntetlent kiharcolni, vagy világossal nyerni a mindent eldöntő játszmában. A csoportmérkőzések során Barejev a hajrában nem villogott, jó kezdés után megingott. Topalov elleni meccsét is vereséggel kezdte, de két nyeréssel már karnyújtásnyira került számára az áhított továbbjutása. A francia védelem nagy tudora ismét a Caro-Kann védelmre szavazott, pedig joggal számíthatott arra, hogy a hátrányban levő Topalov mindent egy lapra tesz fel, és a legbonyolultabb változatban próbálja kicsiholni az "életben maradását" jelentő győzelmet.

Topalov az amerikai színekben versenyző egykori rigai nagymester, Sabalov folytatásának szavazott bizalmat. A sötét király bizonytalan helyzetét gyalogelőny ellensúlyozta. Nehéz megérteni Barejev 22. ... Hd4? lépését, a cserekombinációval Topalov két tisztet nyert a bástyáért, de az előny érvényesítésében a bolgár sakkozó sem jeleskedett. A sorsdöntő partiban a főszerepet már nem a nagymesterek igaza tudása játszotta, hanem a parti okozta fokozott idegi feszültség. Topalov könnyű nyerést hagyott figyelmen kívül, Barejev pedig időzavarral küszködött. A drámai csata Barejev időtúllépésével fejeződött be, párharcuk folytatódik. A szabályok szerint először két rapid partiban csapnak össze, a 25-25 perces gondolkodási idő mellett öt-öt másodpercet kapnak lépésenként. Ha a két játszma is döntetlennel végződik, akkor snelljátszmák döntenek. A szabályzat szerint nincs "hirtelen halál" parti, valakinek nyerni kell a kétjátszmás öt-öt perces meccseken. A sakkozás varázsát a remihaláltól féltők csattanós választ kaptak, az elődöntők hét partijából hat végződött döntéssel.

A világbajnok-jelölti elődöntő negyedik játszmájának eredménye:
Topalov (bolgár, 2745) - Barejev (orosz, 2726) 1 - 0 (Caro-Kann védelem, 40)

A páros mérkőzés állása:
Barejev - Topalov 2-2 (0-1, 1-0, 1-0, 0-1)

Topalov (2745) - Barejev (2726)
Caro-Kann védelem

1. e4 c6 2. d4 d5 3. e5 Ff5 4. Hc3 e6 5. g4 Fg6 6. Hge2 He7 7. f4 c5

Az orosz Szvidler gyorsan döntő fölénybe került honfitársával, Galkinnal szemben 7. ... Ha6 8. Hg3! Hb4 9. f5 exf5 10. a3! f4 11. axb4 fxg3 12. Hxg3 a6 13. Fg5 Vb8 14. Fd3 Va7 15. He2 b5 16. c3 Fxd3 17. Vxd3 Hg6 18. Hf4 Hxf4 19. gxf4 h6 20. f5 után. A tavalyi esseni versenyen az izraeli Szutovszkij "kopogtatta meg" sikerrel Dautov elképzeléseit.

8. h4 h5 9. f5 exf5 10. g5 Hec6 11. Fg2 cxd4 12. Hxd5 Hd7 13. Hxd4 Hdxe5 14. Hb5 Bc8 15. Ve2 Fd6 16. Hxd6+ Vxd6 17. Ff4 0-0 18. 0-0-0 Vc5 19. Bh3

Nem szokványos terv, a küzdelembe a harmadik soron bekapcsolódik a világos bástya.

19. ... Bfe8 20. Bc3 Va5 21. Ba3 Vc5 22. Be3 Hd4?!

Forrás: ORIGO

23. Bxd4! Vxd4 24. Bxe5 Kh7 25. Vd1?! Vf2 26. Ff3 Bxe5 27. Fxe5 f4 28. Fc3 Bd8 29. b3 Kh8

30. Fe1

Topalov könnyű nyerést hibázott el, 30. Fd4!-gyel már győzelmet ünnepelhetett volna.

30. ... Vc5 31. Kb2 Ff5 32. c4 b5 33. Fb4 Vf2+ 34. Ve2 Vxe2+ 35. Fxe2 bxc4 36. bxc4 Fg4 37. Fd3 f3 38. Kc3 Fe6 39. He3 Fh3 40. Hd1 és sötét túllépte a gondolkodási időt, világos nyert.