Bahrein fővárosában, Manamában a hamburgi ChessBase cég számítógépes programja, a Deep Fritz az Einstein csoport világbajnoka, Vlagyimir Kramnyik elleni nyolcjátszmás páros mérkőzés hatodik partijában ismét győzött. A mérkőzés első félidejét még kétpontos hátránnyal záró program az ötödik játszmában világossal győzött, majd a hatodik partiban sötéttel higgadtan hárította Kramnyik taktikai fenyegetéseit. Kramnyik először terelte taktikai útra a csatározást, de nem járt túl a nyolc processzoron futó Deep Fritz "eszén".

A korábban kétszer elhalasztott páros mérkőzés első félidejét Vlagyimir Kramnyik nagy fölénye jellemezte. A nyolcjátszmás páros mérkőzés első négy játszmája után sokan temették a Deep Fritz programot. A kétpontos hátrány szinte reménytelenné tette helyzetét, de a második félidőben megváltozott szemlélettel játszik a német program. Fejlesztői nem engedélyezik Kramnyik stratégiájának érvényesülését, túl egyszerű megoldás lenne, ha csak vezért kellene cserélni a programmal szemben.

Az Einstein csoport világbajnoka a hatodik játszmára stratégiát változtatott, taktikai síkra terelte a küzdelmet. A Deep Fritz azonban nem ijedt meg a tisztáldozat után a királyát fenyegető veszélyektől. Higgadtan hárította a fenyegetéseket, majd látványos kiskombinációval másodszor kényszerítette feladásra Kramnyikot. A világbajnok már bánhatja, hogy a mérkőzés negyedik összecsapásában "megkegyelmezett" a programnak. A páros mérkőzés hetedik partiját csütörtökön játsszák.

Deep Fritz - Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2807) 3 - 3 (döntetlen, 0 - 1, 0 - 1, döntetlen, 1 - 0, 1 - 0)

Kramnyik (2807) - Deep Fritz
Vezérindiai védelem

1. d4 Hf6 2. c4 e6 3. Hf3 b6 4. g3 Fa6 5. b3 Fb4+ 6. Fd2 Fe7 7. Fg2 c6 8. Fc3 d5 9. He5 Hfd7 10. Hxd7 Hxd7 11. Hd2 0-0 12. 0-0 Bc8 13. a4

Kramnyik eltér a főváltozatnak számító 13. e4, illetve 13. Be1 folytatástól. A Deep Fritz azonban nem jött zavarba.

13. ... Ff6 14. e4 c5!

Az "önbizalmát" visszanyerő Deep Fritz feladata magaslatán, a világos centrum ellen villámgyorsan akciót indít.

15. exd5 cxd4 16. Fb4 Be8 17. He4

Kramnyik hosszas gondolkodás után a taktikai kézitusa mellett döntött, 17. d6, illetve 17. dxe6 is számításba jött.

17. ... exd5

A program pontosan értékel, a minőségért a centrumgyalogok bőséges ellenértéket nyújtanának. Kramnyik számításaiban tisztáldozatot készített elő.

18. Hd6 dxc4

Forrás: ORIGO

19. Hxf7!?

A sötét királyt kiüldözi a sáncállásból, a tisztáldozat "hús-vér" ellenféllel szemben igen hatásos lehetett volna. A Deep Fritz azonban higgadtan számolt és megtalálta a legjobb ellenszert.

19. ... Kxf7 20. Fd5+ Kg6 21. Vg4+ Fg5!

Nincs pánik sötét soraiban, 21. ... Kh6-ra 22. Fd2+ g5 23. f4! nagy támadáshoz vezetett volna.

22. Fe4+ Bxe4!

A nyolc processzoron futó programnak bőven volt lehetősége, hogy "belássa", 22. ... Kh6 23. Vh3+ Fh4 24. Fd2+ vereségéhez vezetett volna.

23. Vxe4+ Kh6

Kramnyikkal szemben a sakkozók nagy része 23. ... Kf7 24. Vd5+ Kg6 25. Ve4+ Kf7 26. Vd5+ után beleegyezett volna a pontosztozkodásba. A Fritz nem izgult, higgadtan dolgoztak a processzorok...

24. h4 Ff6 25. Fd2+ g5 26. hxg5+

Sötétnek kedvez Kramnyik folytatása, érdekes lehetőségeket kínált 26. bxc4!?-es változat. Az Einstein csoport világbajnoka már versenyt futott a rohamosan fogyó gondolkodási idejével is.

26. ... Fxg5 27. Vh4+ Kg6 28. Ve4+ Kg7!

A Deep Fritz nem akar remizni, esélyei már jobbak.

29. Fxg5 Vxg5 30. Bfe1 cxb3 31. Vxd4+ Hf6 32. a5 Vd5! 33. Vxd5 Hxd5 34. axb6 axb6!

A program véső poénja, a megtámadott sötét futó védelmével nem kellett foglalkoznia, hiszen 35. Bxa6-ra 35. ... b2 és 36. ... Bc1 után sötét új vezért varázsol a táblára. Kramnyik ezért a játszmát feladta. A nyolcjátszmás mérkőzés első félidőben szerzett kétpontos vezetését Kramnyik két partiban eltékozolta, a Deep Fritz kiegyenlített.