Újabb sikeres napot zártak csapataink a 35. sakkolimpián. Az ötödik fordulóban férfi válogatottunk Polgár Judit nagyszerű győzelmével 2,5-1,5-re nyert Moldávia ellen, míg a női együttesünk Örményországot verte 2,5-0,5-re. A címvédő orosz válogatott csak döntetlent játszott az örményekkel, a kínai női csapat óriási meglepetésre két világos táblával szenvedett vereséget az amerikai triótól. A férfi olimpián Bosznia-Hercegovina, a női mezőnyben Grúzia vezet. A hatodik fordulóban Csehország, illetve Kína az ellenfél.

A bledi sakkolimpián férfi válogatottunk megszerezte negyedik csapatgyőzelmét, ezúttal is Polgár Judit fontos nyerése jelentette a végső sikert. A moldáviai ellenfél Élő-pontszámainak ismeretében ismét nagyobb arányú győzelmet reméltünk. Kállai Gábor csapatkapitány Almási Zoltánnak és Gyimesi Zoltánnak adott pihenőnapot, ismét asztalhoz ült junior világbajnokunk, Ács Péter. Kellemetlen meglepetésre Ruck Róbert világossal játszott partija ért véget először, a moldáv sakkozó kibekkelte az idei magyar bajnokot.

Váratlan fordulatok a sakkolimpián/sport/sakk/20021031varatlan.html

Nagy csata dúlt az első két táblán, Polgár Judit sötéttel is rohamozott. Nem zavartatta magát akkor sem, amikor saját partijának befejezése után Garri Kaszparov is fokozott érdeklődéssel kísérte játékát. Juditot láthatóan feldobta a negyedik fordulóban elért remek nyerése, Svetuskinnak sem kegyelmezett, az eddig lejátszott öt játszmából 4 pontot szerzett. Lékó Péter és Bologan harca végül pontosztozkodással végződött, s megszakadt Ács Péter nagy sorozata is, időzavarban végül remi lett a játszmája.

Kaszparov megérezte, hogy bizony komoly csata vár rájuk az örmények elleni meccsen, nem kért szabadnapot. Akopjannal végül remizett, de Lputjan francia védelme kibírta Griscsuk nyomását, majd az örmény sakkozó kerekedett felül. A kiegyenlítést Morozevics győzelme biztosította. Az előzetes esélylatolgatáskor nem igazán gondoltunk arra, hogy egyik legjobbjuk, Szokolov távozása után a bosnyákok "labdába rúghatnak". A csapatnak azonban hihetetlen tartása van, és Nikolics bravúrosan szerepel az éltáblán. A forduló egyik szenzációjaként a franciák vereségét könyvelhetjük el, de az ezüstérmes németek, vagy az amerikaiak botlása is figyelemreméltó.

Viktor Korcsnoj fantasztikus, Kotsur csóválta a fejét, nem hitt a szemének, hogy a 71 éves veterán nagymester áldozatokkal szétrombolta a királyállását. A svájciak 3,5-0,5-ös győzelemmel holtversenyben ötödikek. Az angolok kihasználták a párosítás adta lehetőséget.

11-14. Grúzia, Kína, Litvánia és Szlovákia 13,5

A kezdeti botladozások után felgyorsult a párosítást végző négytagú bizottság. Este 21 órakor befejezték a hatodik forduló párosítását.

Bosznia-Hercegovina (15,5) - Oroszország (15)
Románia (14,5) - Örményország (15)
Csehország (14) - Magyarország (14)
Ukrajna (14) - Anglia (14)
Svájc (14) - Lengyelország (14)

Nagyon örült női csapatunk a kiemelkedő sikernek, az örmények elleni 2,5-0,5-ös győzelemnek. Lakos Nikoletta az együttes motorja, harmadik nyerését könyvelhette el. Vajda Szidónia még nem lépte át az ötven százalékot, de Dembo Jelena megszerezte első győzelmét. Az örmény kapitány a mérkőzés állása miatt visszautasította a döntetlen ajánlatát, de ezzel Hlgatiant zavarta meg. Lakosék nagyot léptek előre, közelítenek a "ketrec" felé.

Megszületett az újabb szenzáció, remekelt az amerikai trió, legyőzték a címvédő kínai csapatot, ráadásul két sötét táblával. A jóslat bevált, Zsu Csen kihagyta a meccset, de Krush úgy látszik, hogy előfizetett a kínai női sakkozás ászaira. A kétszeres világkupa győztesre, Hszu Juhuára mért vereséget. Shahade Wang Pint keserítette el, Zsa Hszu szépített. A játszmák nagy időzavaros kapkodásban fejeződtek be, a feszültséget jobban bírták az amerikai sakkozónők.

Kihasználták a lehetőséget a grúz nagymesternők, Csiburdanidze nélkül nyertek 3-0-ra, s átvették a vezetést. Értékes a románok, az oroszok és a jugoszlávok győzelme, feljövőben a franciák, taroltak a hollandok.

3-5. Csehország, Hollandia és Oroszország 11
6-11. Magyarország, Franciaország, Jugoszlávia, Kína, Németország és Románia 10,5