A brüsszeli mezeifutó-világbajnokság vasárnap az etiópok hatalmas sikerével zárult, hiszen a felnőtteknél megszerezhető nyolc aranyéremből hatot megkaparintottak, s szinte "megalázták" a nagy riválisnak számító kenyaiakat. A 21 éves Kenenisa Bekele négy aranyérmet nyert, újabb érveket szolgáltatva azoknak, akik Haile Gebrselassie méltó utódját látják benne.

Kenenisa Bekele a tavalyi párizsi szabadtéri atlétikai vb-n a már legendává nemesült honfitársa, a kétszeres olimpiai bajnok Haile Gebrselassie előtt nyerte meg a 10 000 métert, idén február 20-án Birminghamben pedig 12.49,60 percre javította "Gebre" 5000 méteres fedett pályás világcsúcsát. A budapesti vb-re azonban nem jött el, mondván, hogy a brüsszeli mezeifutó-vb-re készül. S azt, hogy ebben a szakágban is kiváló, Bekele már az elmúlt években is igazolta, hiszen tavaly és tavalyelőtt is duplázott a vb-n, 4 és 12 km-en egyaránt nyert. Az etiópok nagy fájdalma volt azonban, hogy csapatban nem bírtak a kenyaiakkal, a nagy rivális tavaly 12 km-en immár sorrendben 18. alkalommal hódította el az elsőséget.

Brüsszelben szombaton a 4 km az etiópok abszolút sikerét hozta, hiszen a dobogó mindhárom helyét elfoglalták - a legfelsőt "természetesen" Bekele -, s így hatalmas fölénnyel nyerték a "kis" csapatversenyt. Érdekesség, hogy egyéniben az ötödik helyet a kenyai születésű, de katari színekben versenyző Szahen szerezte meg, a 3000 m-es akadályfutás regnáló világbajnoka.

Vasárnap a 12 km-es verseny -136 indulóval - hatalmas izgalmakat ígért. Az etiópok Bekele mellett a rövidebb távon ezüstérmet szerzett Gebremariamban, valamint a párizsi szabadtéri vb-n 10 000 méteren bronzérmes Sihinében bízhattak, de a kenyai különítmény papíron még erősebbnek tűnt. A rajtnál ugyanis ott volt az 5000 méter párizsi világbajnoka, Kipchoge, a 2001-es edmontoni vb két aranyérmese, Limo (5000 m) és Kamathi (10 000 m), valamint a párizsi 10 000-es döntő ötödik és hatodik helyezettje, Korir és Talel is. A hatkörös versenyben azonban a kenyaiak csupán fél távig tudták tartani a lépést az etiópokkal, akik közül Bekele az ötödik körben már 11 másodperces előnnyel állt az élen, amit a végén 18-ra növelt. A második helyen Gebremariam, a harmadik helyen Sihine ért célba, így nem is lehetett kérdéses, hogy a csapatversenyt is az etiópok nyerték, megszakítva a kenyai hegemóniát. Az idén is duplázó Bekele pedig remek boltot csinált, hiszen egyéniben 30 ezer, csapatban 20 ezer dollárt ért az első hely, és így neki legalább 70 ezer járt. S ne feledjük, hogy az ifjú titán immár kilencszeres világbajnok.

A nőknél viszont megtréfálták az etiópokat, legalábbis egyéniben. Mert ugyan csapatversenyt itt is mindkét távon megnyerték, 8 km-en hatalmas meglepetésre az ausztrál Benita Johnson győzött, 4 km-en pedig a kenyai Edith Masai volt a leggyorsabb. Az etiópok nagy reménysége, az 5000 m-en világbajnok Tirunes Dibabának 4 km-en be kellett érnie az ezüsttel, a 10 000 m-en vb-második Werknesh Kidane pedig 8 km-en harmadik, 4 km-en negyedik lett.

A világbajnokságon egyetlen magyar induló volt, a junior férfi mezőnyben Ott Balázs 120 induló között 104. lett. A junioroknál a férfiaknál egyéniben etióp (Tadesse), csapatban kenyai, a nőknél egyéniben (Melkamu) és csapatban is etióp győzelem született.

Eredmények:
férfiak:
4 km: 1. Bekele (etióp) 11:31 perc; . Gebremariam (etióp) 11:36; 3. Zewdie (etióp) 11:42
Csapat: 1. Etiópa 17 helyezési pont, 2. Katar 39, 3. Kenya 52
12 km: 1. Bekele (etióp) 35:52; 2. Gebremariam (etióp) 36:10; 3. Sihine (etióp) 36:11
Csapat: 1. Etiópia 14, 2. Kenya 30, 3. Eritrea 66

nők:
4 km: 1. Masai (kenyai) 13:07; 2. T. Dibaba (etióp) 13:09; 3. Erkesso (etióp) 13:11
Csapat: 1. Etiópia 19, 2. Kenya 21, 2. Kanada 87
8 km: 1. Johnson (ausztrál) 27:17; E. Dibaba (etióp) 27:29; 3. Kidane (etióp) 27:34
Csapat: 1. Etiópia 26, 2. Kenya 30, 3. Nagy-Britannia 74.