Brissagóban a sakkvilágbajnoki döntő 11. játszmája a 17. lépésben lépésismétléses döntetlennel fejeződött be. Lékó Péter a mérkőzésen immár negyedszer kezdett 1.d4-gyel, a világbajnoki címet védő Vlagyimir Kramnyik másodszor választotta a vezérindiai védelmet. Kramnyik ismét egy megnyitási újítással lepte meg nagymesterünket, kiölte a fantáziát az állásból. Lékó hosszas gondolkodás után belátta, hogy nem tudja elkerülni az újabb gyors békekötést. A hajrá nagyon izgalmasnak ígérkezik, a hátralevő három partiban kétszer a világbajnok vezeti a világos bábukat. Lékó őrzi egypontos előnyét, amelyet a szenzációs 8. partiban szerzett meg a sötét bábukkal, 6-5-re vezet.

Verőci Zsuzsa helyszíni tudósítása Brissagóból

A partit követő sajtótájékoztatón Vlagyimir Kramnyik tűnt elégedettnek, láthatóan örült annak, hogy újabb sötétpartin van túl, és gond nélkül érte el a célul kitűzött döntetlent. A címvédő ezúttal is hangsúlyozta, hogy a hátralevő három partiból kettőben világos lesz. Önkéntelenül eszembe jutott, hogy ebbe a csapdába már belesétált a hetedik játszma után, amikor ezt hangsúlyozta, és Lékó Péter pazar támadójátszmában győzte le a nyolcadik játéknapon.

Lékó Péter arcán most először láttam csalódottságot, bosszantotta őt, hogy újabb világosjátszmán van túl és nem tudta igazi küzdelemre kényszeríteni világbajnok ellenfelét. A vezérindiai védelem ellen az 5.Va4-es folytatást készítették elő, remélve, hogy a Wijk aan Zee-ben látott Timman-Kramnyik játszma nyomán haladhatnak.

Kramnyik igen erős újítást vetett be, amellyel azonnal színvallásra kényszerítette nagymesterünket. Lékó hosszas tűnődés után nem talált jobbat ki, mint belemenni a lépésismétlésbe, ellenkező esetben sötét sikerrel befejezhette volna a fejlődést.

a világbajnoki döntő állása:
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2770) - Lékó Péter (magyar, 2741) 5 - 6 (1 - 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 - 1, döntetlen, döntetlen, 0 - 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen)

Lékó,P (2741) - Kramnyik,V (2770)
Vezérindiai védelem [E15]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hf3 b6 4.g3 Fa6 5.Va4 Fb7 6.Fg2 c5 7.dxc5 Fxc5 8.0-0 0-0 9.Hc3 Fe7 10.Ff4 a6 11.Bfd1 d6 12.Vc2 Vc7 13.Bac1 Bd8 14.Vd2 Hh5

Ez Kramnyik újítása, lépéscserével ehhez az álláshoz vezetett Timman elleni partija, amelyet a januári szuperversenyen, Wijk aan Zee-ben játszottak. 14...He4 15.Hxe4 Fxe4 16.Fg5 Hc6 17.Fxe7 Vxe7 18.Vf4 Fxf3 19.Vxf3 Bac8 20.Vb7 történt.