Tizenegy résztvevővel kezdődött meg az orosz Szuperbajnokság. A sakkozás 12. világbajnoka, Anatolij Karpov az utolsó pillanatban üzleti elfoglaltságaira való hivatkozással lemondta szereplését. A 125 ezer dollár díjazású tornán Garri Kaszparov világossal Jevgenyij Barejev ellen győzött. Két nagy riválisa, a címvédő Peter Szvidler és Alekszandr Griscsuk sötéttel nyert, Alekszandr Morozevics időzavarban azonban remire rontotta kecsegtető állását.

Moszkvában, a Hotel Rosszijában megkezdődött a Szuperbajnokság. Az orosz sakkozás elitjének viadalát furcsa események előzték meg. Vlagyimir Kramnyik egy héttel a kezdés előtt orvosi javaslatra lépett vissza a tornától, és távolmaradását a pénteken megtartott sajtótájékoztatón a világranglista-vezető Garri Kaszparov, a sakkozás 13. világbajnoka és elődje, Anatolij Karpov is kritizálta. Az Orosz Sakkszövetség elnöksége villámgyorsan döntött és visszavonta Alekszandr Halifman meghívását, és a tervek szerint tizenketten kezdték volna meg a csatározást. Szombaton este még csak kósza híreket hallottunk, hogy Karpov sem játszik, a kiszivárgott hírek szerint üzletei partnerei vették rossz néven indulási szándékát. A rendezők Karpovnak vasárnap estig, az ünnepélyes megnyitóig, illetve a sorsolásig adtak haladékot, hogy véglegesen döntsön. Az exvilágbajnok végül nem indult, így tizenegyen kezdték meg a viaskodást a 125 ezer dolláros díjalappal megrendezett bajnokságon, ahol a bajnok 50 ezer dollárnak megfelelő rubellel gazdagodhat.

Tizenhat évvel ezelőtt rendeztek hasonló erősségű bajnokságot, ahol Kaszparov és Karpov holtversenyben végzett az élen, Berger Sonneborn értékeléssel Garri második bajnoki címét ünnepelhette, korábban 1981-ben nyert. Orosz bajnokságon Kaszparov korábban sohasem játszott, svájci, illetve kieséses rendszerben rendezték a versenyeket, amely nem felelt meg a világranglistát vezető szuperklasszis igényeinek. Ezektől a viadaloktól Kramnyik és Karpov is távolmaradt, és a sakkrajongók azt remélték, hogy a három "K" végre összemérheti erejét. Kaszparov azonban távollétükben sem érezheti magát "biztonságban", hiszen a trónkövetelő nemzedékkel kell megbirkóznia, elsősorban a világranglistán negyedik Alekszandr Morozevics, a négyszeres bajnok Peter Szvidler és Alekszandr Griscsuk pályázik a skalpjára.

Kaszparov értékes győzelemmel kezdte meg szereplését, kedvenc kuncsaftjára, Jevgenyij Barejevre mért vereséget. Ez volt a 18. partijuk, és Kaszparov már 15 pontnál tart, 12. győzelmét aratta. Barejev a Caro-Kann védelem egyik ritkább változatát készítette elő, a vezércsere után nem találta meg a menekülési esélyt adó folytatást, és a futóvégjátékban világos vezérszárnyi szabadgyalogjai győzedelmesen robogtak előre. Sokan úgy vélték, hogy a baráti viszonyban levő Motylev és Griscsuk békés vizekre evez majd, ehelyett szicíliai párbajt vívtak. Griscsuk minőséget áldozott és taktikája helyesnek bizonyult, alaposan megzavarta a 2001-es bajnokság győztesét, aki hibázott és vesztett. A címvédő Peter Szvidler a legidősebb résztvevő, Vitalij Ceskovszkij ellen nyert, aki meglepetésre harcolta ki a részvételi jogot. Ceskovszkij 1978-ban és 1986-ban szovjet bajnok lett. A szicíliai kalandokban Szvidler gond nélkül gyűjtötte be a fontos pontot. Sokáig biztosra vettük Morozevics sikeres bemutatkozását is, a tavalyi svájci rendszerű bajnokságon holtverseny után szorult a második helyre. Időzavarban azonban rontott, és csak fél pontot szerzett.