A Nemzetközi Sakkszövetség honlapján megjelentette a 2005. április  1-től érvényes Élő-pontszámokat. Reklamációkat a FIDE március 27-ig fogad el. A ranglistát az orosz exvilágbajnok Garri Kaszparov vezeti, aki linaresi tornagyőzelme után bejelentette visszavonulási szándékát. Kaszparov előnye 27 pont az indiai exvilágbajnok, Viswanathan Anand előtt. A lista nagy nyertese a bolgár Veszelin Topalov, 21 pontot gyűjtött a negyedévben, linaresi sikerével megőrizte harmadik helyét. Lékó Péter Wijk aan Zee-i elsőségének köszönhetően a negyedik helyre lépett előre, 13 ponttal gazdagodott. A klasszikus sakkozás világbajnoka, Vlagyimir Kramnyik már csak ötödik a listán. Gyermekének születése után bravúros eredménnyel visszatérő Polgár Judit a hetedik a legjobbak rangsorában.

A FIDE honlapján közli a 2005. április1-től várható Élő-pontszámokat, és reklamációkat március 27-ig fogad el az iroda. Garri Kaszparov őrzi vezető pozícióját, hosszú idő után ismét pontokat nyert, és ha döntése végleges, akkor aktív pályafutását linaresi tornagyőzelemmel és 2812 Élő-ponttal fejezte be. Nem vált valóra álma, hogy ismét megközelítse álomrekordját, a 2000-es januári listán 2851 pontja volt.

Viswanathan Anand mindkét szuperversenyén jó teljesítményt nyújtott, egy pontja "bánta" Wijk aan Zee-i második és linaresi harmadik helyét. Megőrizte a rangsorban harmadik helyét a bolgár Veszelin Topalov, 21 ponttal gazdagodott, hétre megközelítette Anandot. Lékó Péter pályafutásában újabb rekord a 2762-es pontszám, Wijk aan Zee-ben remekelt, Linaresben fáradtan, fásultan sakkozott, de csak két ponttal lett szegényebb, összességében 13-at szerzett.

Vlagyimir Kramnyik "mélyrepülése" folytatódott, már csak az ötödik 2752-vel a klasszikus sakkozás világbajnoka, folyamatos vesztésben van, 2002 januárjában még 2811 ponttal másodikként jegyezték.

Két helyezést javított Polgár Judit, aki gyermekének születése után bravúros eredménnyel tette le ismét névjegyét. Wijk aan Zee-ben a női világranglistát fölényesen vezető Judit holtversenyben a negyedik helyen végzett Kramnyikkal, Topalovval és Adamsszel.

A FIDE adminisztrációs bizottsága Judittal szemben alkalmazta a nevetséges szabályt, pontszámát nem szerepeltette a top 100 januári listán, mert egy évet kihagyott. Nagymesternőnk csattanós választ adott a bürokratáknak, négy pontot szerzett, és immár a hetedik a rangsorban, hatodik az angol Michael Adams. Rontott helyezésén az orosz Peter Szvidler és Alekszandr Morozevics.

Eredetileg a FIDE a december 1-től a február 28-ig játszott versenyeket akarta csak beszámolni az április 1-től érvényes listába, de győzött a józan ész, így Linares mellett a március 7-én befejeződött Karpov-versenyt is értékelték. Ennek köszönheti a francia Etienne Bacrot nyolcadik helyét, javított az orosz Alekszandr Griscshuk, az ukrán Vaszilij Ivancsuk a moszkvai Aeroflot tornán gyarapította pontjait. A szupernagymesterek igen aktívak voltak, több jelentős tornán játszottak, csak az orosz Jevgenyij Barejev maradt távol a viadaloktól.