Monacóban, a 15. Amber-verseny harmadik játéknapján Lékó Péter az örmény Levon Aronyiannal mérkőzött meg. Nagymesterünk a Világkupa-győztes, a linaresi szuperverseny nyertesével szemben világossal remizett a "vak" partiban, a rapid játszmában vereséget szenvedett. Sikerrel szerepelt a harmadik fordulóban az indiai Viswanathan Anand, az orosz Alekszandr Morozevics, az ukrán Vaszilij Ivancsuk és az izraeli Borisz Gelfand, 1,5-0,5-re győztek. A bolgár világbajnok Veszelin Topalov csak 1-1-re végzett a dán Nielsennel. Holtversenyben Morozevics és Aronyian vezet. Lékó következő mérkőzését Ivancsukkal vívja.

A kezdeti megilletődöttség után egyre jobban belelendül az örmény Levon Aronyian. A második fordulóban Veszelin Topalov ellen nyert, a harmadik játéknapon Lékó Péterrel szemben győzött. A linaresi tornagyőztes meglepő megnyitási változatokkal lepi meg ellenfeleit. Az első partiban Lékó spanyol megnyitása ellen a Janisch-változatot vetette be, s nagymesterünk elkerülte a legélesebb folytatást, a sorozatos cserék azonban csak remihez vezettek.

Meglepetésre a rapid játszmában Aronyian 1.e4-gyet húzott, Péter szicíliai védelmére is váratlanul reagált 3.Fc4-gyel. Nem volt nagymesterünknek semmi gondja, de sajnos nagyon gyorsan fogyott a gondolkodási ideje. Aronyian a magára hagyott sötét királyállásra nagy erővel támadt, s Péter nem talált védelmet.

Bizonytalanul rajtolt Viswanathan Anand, de gyorsan rendezte sorait. Az első játszmában világossal nem bírt a spanyol Francisco Vallejo Pons-szal. Sötéttel azonban a középen rekedt világos királyt bástyaáldozattal kergette őrületbe. Remekelt az ukrán olimpiai bajnok Vaszilij Ivancsuk is, tetszetős tisztáldozatot hozott a holland Loek van Welyvel szemben, a második partiban is kecsegtetően állt, de csak örökös sakk lett a tisztáldozat vége. Kalandok után Veszelin Topalov világossal megadásra kényszerítette a dán Peter Heine Nielsent, de a rapid partiban túlértékelte esélyeit. A dán nagymester vezérszárnyi akciója győzelmet eredményezett. Meglepetésre Peter Szvidler nem tud megbirkózni a szokatlan versennyel, egyelőre sereghajtó. Honfitársa, Alekszandr Morozevics viszont jó formában sakkozik. Tavaly "betlizett" az izraeli Borisz Gelfand, idén jól tartja a lépést az esélyesebbnek tartott nagymesterekkel.

A 3. forduló eredményei:
"Vak" partik:
Lékó Péter (2740) - Aronyian (örmény, 2752) döntetlen (Spanyol megnyitás, 39)
Ivancsuk (ukrán, 2729) - Van Wely (holland, 2647) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 29)
Topalov (bolgár, 2801) - Nielsen (dán, 2644) 1 - 0 (Angol megnyitás, 39)
Anand (indiai, 2792) - Vallejo Pons (spanyol, 2650) döntetlen (Spanyol megnyitás, 34)
Gelfand (izraeli, 2723) - Szvidler (orosz, 2765) döntetlen (Szláv védelem, 23)
Morozevics (orosz, 2721) - Griscsuk (orosz, 2717) (döntetlen (Szicíliai védelem, 37)

Rapid játszmák:
Aronyian (örmény, 2752) - Lékó Péter (2740) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 38)
Van Wely (holland, 2647) - Ivancsuk (ukrán, 2729) döntetlen (Szláv védelem, 34)
Nielsen (dán, 2647) - Topalov (bolgár, 2801) 1 - 0 (Katalán megnyitás, 33)
Vallejo Pons (spanyol, 2650) - Anand (indiai, 2792) 0 - 1 (Szicíliai védelem, 43)
Szvidler (orosz, 2765) - Gelfand (izraeli, 2723) 0 - 1 (Angol megnyitás, 52)
Griscsuk (orosz, 2717) - Morozevics (orosz, 2721) 0 - 1 (Spanyol megnyitás, 76)