A férfiaknál a címvédő kenyai Martin Lel, a nőknél pedig a német Irina Mikitenko nyerte a London Maratont.

Lel a cél előtt 500 m-rel robbantott, lazán faképnél hagyta riválisait. A 29 esztendős klasszis ezzel harmadik sikerét söpörte be, miután három esztendeje is megnyerte a viadalt, 2006-ban pedig második volt.

A 2:05:15 órás idővel diadalmaskodó afrikai futó mellett a másik két dobogós is versenyrekordot produkált, s az első hatban végzettek mindegyike egyéni csúcsot ért el. Lel a győzelemért és a csúcsdöntésért 130 ezer dollárt kapott.

Irina Mikitenko pályafutása első nagy sikerét aratta győzelmével, s úgy nyert 2:24:14 órás idővel, hogy az utolsó néhány kilométert valósággal végigsprintelte.

A 35 éves hölgy, aki egykoron kazah színekben közép- és hosszútávon volt olimpiai résztvevő, tavaly debütált maratoni távon. A szervezők külön jutalmat ajánlottak fel annak a futónőnek, aki 2:25 órán belül ér célba, Mikitenko a győzelméért 55 ezer, a remek eredményért további 10 ezer dollárt vehetett át.

A London Maraton idei 28. kiadását a szervezők az 1908-as londoni olimpia hasonló száma centenáriumi ünnepének szentelték. A viadalon 35 ezren álltak rajthoz, az utak mentén mintegy egymillióan követték nyomon az eseményeket.

A versenyt az atléták számára ideális hűvös időben rendezték, leszámítva az utolsó kilométereket, amikor elkezdett szakadni az eső.

3. Gete Wami (etióp) 2:25:37

A kenyai William Kipsang 2:05:48 órás versenycsúccsal nyerte a rotterdami maratoni futóviadalt. A korábbi rekord honfitársa, Felix Limo nevéhez fűződött, aki 2004-ben 2:06:14 órával győzött. A nőknél az orosz Ljubov Morgunova bizonyult a leggyorsabbnak, 2:25:10-zel.