Vasaloppet: svéd fölény a maratoni sífutóviadalon

A férfiaknál és a nőknél egyaránt kettős hazai sikert hozott a hagyományos svédországi, Vasaloppet elnevezésű sífutó maratoni viadal.

Az erősebb nem küzdelmeit Daniel Tynell nyerte honfitársa, Oskar Svard előtt, míg a harmadik helyen a cseh Stanislav Rezac érkezett a célba. Magyar induló is volt a mezőnyben, Dosek Ágoston, a TF docense, a Síoktatók Magyarországi Szövetsége szakmai bizottságának vezetője 5:31:59 másodperces idővel ért célba, ezzel 1:20 órás hátránnyal 1318. lett. A versenyen még egy magyar indult, Várhegyi Csaba 11:48:51 órás eredménnyel a 11.835. helyen végzett a több mint 15.000 résztvevő közül.

A hölgyeknél a 90 km-es távon a dobogó harmadik fokára is svéd versenyző állhatott fel, ráadásul az első két helyezettet illetően megismétlődött a tavalyi befutó, azaz Sandra Hansson nyert Jenny Hansson előtt. A harmadik ezúttal Nina Lintzen lett.

A versenypályán végig -4 és -6 Celsius fok között volt a levegő hőmérséklete, felhős idő volt és a szél 3 és 4 m/s között változott.

A komoly állóképességet igénylő versenyt a XVI. században élt svéd uralkodó, Gustaf Vasa emlékének adózva rendezik meg 1922 óta. A jeles államférfi 1522-ben katonákat toborzott Morában a betörő II. Kristian dán király serege ellen, majd támogatás hiányában elmenekült.

A város lakói azonban meggondolták magukat, és két legjobb sízőjüket indították útnak a visszahívására, a küldöncök végül Sa:lenben érték utol őt. Gustav visszatérve kivívta a svédek függetlenségét, amiért később királlyá koronázták.