Pars Krisztián a férfi kalapácsvetést, Petráhn Barbara pedig a női 400 métert nyerte meg az atlétikai csapat-Európa-bajnokság I. osztályának nyitó napján, mely után az ötödik helyen áll a magyar válogatott a norvégiai Bergenben.

Az idén eddig veretlen olimpiai ezüstérmes dobónak ezúttal 77,78 méter is elég volt a sikerhez, melynek értékét növeli, hogy újra legyőzte a pekingi bajnok szlovén Primoz Kozmust.

A szolnoki Petráhn remekül futott kedvenc távján, s idei legjobbjával, 52.94 mp-cel győzött, s szerzett a magyar válogatott számára 12 pontot.

Az első napon Kürthy Lajos (19,61 m) súlylökésben második lett, Papp Krisztina pedig női 3000 méteren harmadik (9:10.46 p).

A magyar csapat 21 szám után 147 ponttal áll az ötödik helyen, mindössze eggyel lemaradva a negyedik norvégok, és csupán öttel a feljutást érő harmadik pozícióban álló belgák mögött.

"Jól sikerült ez a nap. Ezen a versenyen a pontok, s nem a méterek és a másodpercek számítanak, márpedig pontokban szinte mindenki hozta magát. Pars Krisztiánnak is éppen ezt mondtam, miután bosszankodott győzelme után" - mondta Gyulai Márton, a magyar szövetség főtitkára.

A hétvégén zajlanak a csapat Eb mind a négy osztályának küzdelmei, melyek közül a bergeni viadalon a legjobbak versengésének számító Szuperligába jutás a cél. Az eddig Európa Kupa néven rendezett kontinentális csapatverseny egyik újítása, hogy a férfi és női verseny együtt kerül értékelésre.

A szabályokon is változtatott a kontinentális szövetség, ugyanis a futószámokban nincs lehetőség hibás rajtra, magas- és rúdugrásban pedig a negyedik rontás után be kell fejezni a viadalt. A többi ügyességi számban az első két sorozat után a legjobb hat kap egy harmadik kísérletre is lehetőséget, majd a legjobb négy még egyre. 3000 és 5000 méteren, valamint 3000 m akadályon 3-3 futót kiállítanak az utolsó körök előtt.

Az I. osztályból három válogatott jut fel a legjobbak közé, a Szuperligába, kettő kiesik a II. osztályba.