Mutina Ágnes és Verrasztó Evelyn révén egy hetedik és nyolcadik helyet értek el úszóink a római vizes világbajnokság szerdai döntőiben, mindketten a 200 méteres gyorsúszás fináléjában álltak rajthoz. Csütörtökön is lesznek magyarok a döntőkben, Cseh László és Kis Gergő 200 vegyesen, Hosszú Katinka 200 pillangón került be a legjobb nyolcba. Cseh tovább javította délelőtt felállított Európa-csúcsát és nagy vetélytársával, Ryan Lochte-val azonos idővel került a döntőbe, Hosszú pedig mindössze 13 századra volt a világcsúcstól, amivel első helyen jutott a fináléba. A szerdai versenyeken is sorra dőltek meg a világrekordok, többek között Michael Phelps is ezzel vigasztalódott azok után, hogy kedden elvesztette négyévés veretlenségét.

Az amerikai Michael Phelps, aki kedden elvesztette négyéves veretlenségét, 200 m pillangón 1:51.51 másodperces világcsúccsal nyert a római vizes világbajnokság szerdai versenynapján.

A 14-szeres olimpiai bajnok saját, a tavalyi pekingi játékok fináléjában, augusztus 13-án felállított 1:52.03-as idejét adta át a múltnak. A második a lengyel Pawel Korzeniowski, a harmadik pedig a japán Macuda Takesi lett.

Mutina Ágnes a hetedik, Verrasztó Evelyn pedig a nyolcadik helyen végzett 200 m gyorson. A számot az olasz Federica Pellegrini 1:52.98 perces világcsúccsal nyerte. A korábbi rekordot is ő tartotta azzal, hogy kedden 1:53.67-et úszott.

A magyarok közül Verrasztó kezdett gyorsabban, a második százon azonban visszacsúszott, s 1:57.50-nel csapott a célba. Mutina végig a döntős mezőny második felében tempózott, volt ötödik is, végül hetedikként zárt 1:56.70-nel.

"Önmagamhoz képest kissé gyorsan kezdtem, de kénytelen voltam a többiekkel együtt menni. Szerintem azért nem rossz, hogy rövid időn belül háromszor is 1:57-en belül úsztam. Remélem, a váltónk is jó lesz holnap, és mivel én indulok elsőnek, jól tudom indítani Evelynt" - összegzett Mutina.

"Az elején próbáltam elmenni, mint azt utóbb hallottam, ötvennél még vezettem is. Kár, hogy utána Pellegrini nem húzott magával, úgy mint tegnap. A végére kicsit bele is haltam ..." - nyilatkozott Verrasztó.

Az orosz Anasztaszja Zujeva női 50 méter háton 27.38 másodperces világcsúccsal jutott a döntőbe. Zujeva az övét megelőző futamban szintén csúcsot úszó német Daniela Samulski 27.39-es idején faragott. Samulski az első elődöntőben saját, 27.61-es, június 26-án, Berlinben felállított rekordját döntötte meg.

A csúcsesőt a dél-afrikai Cameron van der Burgh folytatta, aki 26.67 másodperces világrekorddal győzött az 50 méteres mellúszásban. Van der Burgh önmaga keddi, 26.74-es csúcsát adta át a múltnak.

Hosszú Katinka női 200 pillangón 2:04.27-es Európa csúccsal, a legjobb idővel jutott a csütörtöki döntőbe. A magyar versenyző - aki hétfőn bronzérmes lett 200 méter vegyesen - mindössze 13 századdal maradt el az aktuális világcsúcstól.

Ugyanebben a számban Jakabos Zsuzsanna 2:08.34-gyel, összesítésben a 14. helyen végzett. A délelőtti előfutamban Mary Descenza 2:04.14 perccel úszott világcsúcsot. Az amerikai versenyző ezúttal éppen Hosszú mögött ért célba.

Cseh László a legjobb, Kis Gergő pedig a nyolcadik idővel bejutott a csütörtöki döntőbe 200 m vegyesen. A szerda esti elődöntőben Cseh legnagyobb ellenfelével, az amerikai Ryan Lochte-val úszott együtt, mégpedig a szó szoros értelmében: azonos futamban egyforma idővel, 1:55.18 perccel csaptak célba.

Ezzel a tavaly háromszoros olimpiai ezüstérmes Cseh tovább javította az Európa-csúcsot, délelőtti 1:56.34-es eredményén faragott jelentősen.

"Készültünk az Európa-csúcs megjavítására, nem ért váratlanul, hogy ez sikerült is. Minden rendben volt, viszont Lochte kissé furcsán úszott, mintha kiengedett volna. Nem tudom, hogy így volt-e, csak azt, hogy izgalmas döntő lesz. Bízom benne, hogy még tovább javítom az Európa-csúcsomat" - nyilatkozott Cseh.

Forrás: MTI

Cseh László egy nap alatt kétszer írta át az Európa-csúcsot 200 vegyesen

"Büszke vagyok Lacikára, mert nem a könnyebb utat választotta, nem taktikázott, hanem versenyzett. Bízunk benne, hogy ez holnap is eredményre vezet" - fogalmazott Turi György, Cseh László mestere.

Kis ugyanebben a futamban tempózott, s 1:58.11-es egyéni csúccsal, összesítésben nyolcadikként biztosította helyét a döntőben. "A célba éréskor meglepve láttam, hogy csak ötödik vagyok a futamban, mert azt hittem, hogy ezzel ki is estem. Így aztán nagy boldogság, hogy mégis bekerültem a legjobb nyolc közé. Lehetett volna még jobb is az időm, de így is újabb egyéni csúcsot úsztam. Most 20 órám van arra, hogy holnap estig regenerálódjak" - mondta Kis.

A kínai Csang Lin 7:32.12 perces világcsúccsal nyerte a férfiak 800 méteres gyorsúszását. A kínai sportoló az ausztrál Grant Hackett 2005. július 27-én felállított 7:38.65-ös rekordját több mint hat másodperccel javította meg.