Cseh László hatalmas fölénnyel és nagy, 3:57.27-es világcsúccsal nyerte a 400 méteres vegyesúszást az isztambuli rövid pályás Európa-bajnokságon, a második helyen Verrasztó Dávid végzett. Gyurta Dániel tovább javította egyéni csúcsát és ezüstérmes lett száz mellen.

Cseh László a csütörtöki botlás után nagy esélyesként várta a 400 méter vegyest Isztambulban, a legjobb idővel jutott a döntőbe. Mellette, az 5-ös pályán Verrasztó Dávid vágott neki a távnak, szintén éremesélyekkel. Az egésztestes dresszben úszó Cseh gyorsan döntésre akarta vinni a dolgot, már az első 50 méter után egy testhosszal vezetett, ideje bőven a világcsúcson belül volt.

A pillangó második 50 métere után már egyértelmű volt, hogy Cseh Lászlónak csak saját, debreceni világcsúcsa (3:59.33) lehet az ellenfele, háton még növelte is előnyét, miközben Verrasztó remekül tartotta magát. A mell előtt két másodperccel úszott a világcsúcson belül Cseh, ezúttal a harmadik számban sem fáradt el, a gyors pedig már csak jutalomjáték volt.

Cseh hatalmas előnnyel, 3:57.27-es világcsúccsal csapott célba, Verrasztó pedig az utolsó számban megőrizte második helyét. Egy tized híján ő is négy percen belülre került, három másodperccel úszott jobbat egyéni csúcsánál.

"Most mondjam azt, hogy sikerült a szám környékére tapasztanom a medencében lévő egyetlen hajszálat?" - kezdte a verseny egyik fontos szakaszának felelevenítésével Cseh. "Komolyan mondom, azon voltam, hogy vagy lenyelem, vagy megállok és leveszem. Aztán háton szerencsére elment. Jól ment az úszás, valami ilyesmit terveztem tegnapra is, csak... Na mindegy, ha ugyanebben az egésztestes dresszben úszom, szerintem nem lett volna gond, de most már mindegy. Hogy miért nem ezt vettem fel? Rossz napom volt. Ma rendben volt minden, és legalább sikerült megmutatni, hogy még mindig nem felejtettem el úszni és nyerni."

Edzője, Turi György vonásai is kisimultak. "Ahhoz képest, hogy karambolozott a buszunk idefelé jövet, mert a sofőr felborított egy biciklist, de ahelyett, hogy ajtót nyitott volna, perceken át vitatkozott, így bemelegíteni sem volt idő rendesen. Meglehet, ez felszabadított némi adrenalint Lacinál, akinél megint kiderült, hogy csütörtökön a fejével volt gond. Mint általában, amikor nem megy neki. Persze, ez volt élete 19. világversenye, amelyen meg kellett felelnie a hatalmas elvárásoknak, nem csoda, hogy időnként meginog. A dresszével problémázott folyamatosan, látszott, kizökkent, hiszen már lassabban kezdett, mint délelőtt, márpedig ebben a sportágban rögtön az elején demonstrálni és demoralizálni kell. Ha nem, a többiek vérszemet kapnak. Ráadásul egy fordulóban tele ment a gatyája vízzel, és akkor mentálisan eltörött nála valami. Ma megint a rendes Cseh Lacit láttuk, az időeredménye is bizonyítja, fizikálisan teljesen rendben van, és mára a fejét is sikerült rendbetenni."

"Jó volt, végre sikerült érmet nyernem, aminek tényleg nagyon örülök" - kommentált tömören Verrasztó.

Nem sokkal a vegyes után szólították rajtkőre Gyurta Dánielt, aki a legjobb idővel, Európa-csúccsal került a száz méteres mellúszás döntőjébe. Gyurta féltávnál negyedik-ötödikként fordult, a végét azonban szokás szerint megnyomta, így végül másodikként ért célba az Európa-csúcsot úszott Robin van Aggele mögött. A holland 56,29-cel írta át a csúcslistát, de Gyurta 56,72-je is azt jelenti, hogy tovább javította legjobbját, vagyis kiválóan hangolt fő számára, a 200 méterre. Utóbbi számot vasárnap rendezik.

"Számomra az az elsődleges, hogy megint sikerült megjavítanom az egyéni legjobbamat. Én elsősorban a kétszázra koncentrálok, az viszont örömmel tölt el, hogy immáron százon is képes vagyok érmet szerezni. A mai versenyben sem találok semmi kivetnivalót, úgy érzem, jól ment az úszás, a sport ilyen, a jobbnak gratulálni kell, nekem pedig elégedettnek kell lennem a saját teljesítményemmel" - értékelt Gyurta.

Kapás Boglárka a kilencedik lett a 800 méteres női gyorsúszásban. A délutáni program nyitószámában az alig 16 esztendős magyar lány az úgynevezett gyors futamban indult, ahol 8:29.21 perccel nyolcadikként ért célba, ám mivel a délelőtti lassú futamból egy vetélytársnője jobb időt ért el, az idei országos bajnok egy pozícióval hátrébb csúszott az összesítésben.

A pénteken elődöntőző magyarok közül Takács Krisztián a 25 méteres medencében is klasszikusnak számító versenyszámban, 100 m gyorson finálét érően úszott az isztambuli Eb-n: 47,36 másodperces országos csúccsal, a hetedik helyen surrant be a szombati döntőbe. A dunaújvárosiak sprintere 50 m gyorson kétszer javított magyar rekordot, s 100-on is hasonlóképpen duplázott: a délelőtti selejtezőben elért 47,59-ből faragott le újabb 23 századot.

A női "részlegben" Dara Eszter javított "matinés" magyar csúcsán, 26,22 helyett 26,19 másodperc alatt tudva le az 50 m pillangót, ám ez is csak a 15. helyet jelentette számára az összesítésben. A szám másik magyarja, Bordás Beatrix sem tudott továbbkerülni az elődöntőből: a 26,39 a 18. pozícióhoz volt neki elég.

Verrasztó Evelyn 100 m vegyesen folytatta és zárta is le a pénteki csúcstermelést: a 2008-as Eb-ezüstérmes futamgyőzelmet aratva 58,61 másodpercre módosította saját országos rekordját, ami egyben Európa-bajnoki csúcs is. A 200 m vegyes isztambuli Európa-bajnoka az első helyen jutott be a rövidebbik táv szombati döntőjébe. Ugyanez nem sikerült Jakabos Zsuzsannának, aki 1:01.01 perccel összesítésben a 16. lett.

Verrasztó edzője, Fehérvári Balázs jelezte, a holland Schreuder nagyon érzi a százat, azaz elsősorban neki áll a verseny, de persze bármi megtörténhet. "Egy biztos, Evelyntől nem fognak elmenni sem pillangón, sem háton, és ma mellen is elég jól ment neki, délelőtt ráadásul pihenhet, azaz úgy vélem, csak az utolsó méterek döntenek majd. Az viszont most is látszott, nagy a kölcsönhatás a testvérek között: Dávid érme nagyon nagy lökést adott Evelynnek is."

férfiak, férfi 400 m vegyes:
1. Cseh László 3:57.27 - világcsúcs (régi: 3:59.33, Cseh, 2007.12.14., Debrecen)