1996 óta tartó profi pályafutása során mindössze három Világkupa-futamot nyert meg, olimpián és világbajnokságon dobogóra sem állhatott korábban a svájci Didier Defago, aki a vancouveri téli játékokon megnyerte a férfi alpesi sízők lesikló versenyszámát.

Az ezüstérmet a háromszoros világbajnok norvég Aksel Lund Svindal szerezte meg, míg a harmadik helyen az amerikai Bode Miller végzett. A szakági Világkupában jelenleg vezető svájci Didier Cuche hatodik lett.

Férfi alpesi síben utoljára 1988-ban, a calgary-i játékokon nyert aranyérmet svájci sportoló, Pirmin Zurbriggen révén.

Defago korábban se olimpián, se világbajnokságon nem szerzett érmet, mindössze három Világkupa-elsőséggel büszkélkedhet: 2002-ben Val Gardenában nyert óriásműlesiklásban, tavaly januárban pedig hét nap alatt diadalmaskodott kétszer lesiklásban, először Wengenben, majd Kitzbühelben.

"Rettenetesen boldog vagyok, őrült és nehéz futam volt, teljesen más, mint az edzéseken. Valóban éremmel szerettem volna hazatérni, harmadik olimpiámon, több világbajnoksággal a hátam mögött azt hiszem, a tapasztalat döntött a javamra" - nyilatkozta boldogan.

Defago olimpiai eredményei:
Salt Lake City 2002:
szuper-óriásműlesiklás (6.); lesiklás (12.); óriásműlesiklás (14.)
Torinó 2006: óriásműlesiklás (14.); szuper-óriásműlesiklás (16.); lesiklás (26.)
Vancouver 2010: lesiklás (1.)

Defago világbajnoki eredményei:
St. Anton 2001: szuper-óriásműlesiklás (11.)
St. Moritz 2003: kombináció (7.)
Bormio 2005: lesiklás (6.); szuper-óriásműlesiklás (7.)
Are 2007: szuperkombináció (4.); lesiklás (10.)
Val-d'Isére 2009: szuper-óriásműlesiklás (8.); óriásműlesiklás (20.)

A viadalt majdnem egy pályamunkás butasága tette tragikussá, egy elhagyott botot a viadal kellős közepén akart összeszedni, így alig kerülte el az ütközést a 39-es rajtszámmal induló, s 100 km/h sebesség fölött egy ugratóról érkező ausztrál Craig Branchcsal.

Az affér miatt a szlovén Andrej Krizaj nem is tudott célba érni, őt motoros szánnal vitték vissza a rajthoz, hogy újra nekiindulhasson a lejtőnek.