A szerb Novak Djokovic nyerte a férfi egyes küzdelmeit az ausztrál nyílt teniszbajnokságon, miután a vasárnapi döntőben 6:4, 6:2, 6:3-ra győzött a brit Andy Murray ellen.

A 23 esztendős belgrádi játékos pályafutása második Grand Slam-győzelmét gyűjtötte be, miután 2008-ban szintén Melbourne-ben diadalmaskodott. Az 59 perces, rendkívül hosszú labdameneteket hozó nyitójátszmában Djokovic 5:4-es vezetéséig fej fej mellett haladtak a felek, majd a szerb egy 38 ütésből álló labdamenet végén bréklabdához jutott, amelyet Murray hibájából rögtön értékesített is.

A második felvonás azonnal egy Djokovic-brékkel indult, majd az egyre inkább széteső skót egymás után másodszor is elvesztette adogatását, így hamarosan már 5:0 állt az eredményjelzőn. A szerbnek volt labdája a 6:0-hoz is, és bár egy héttel fiatalabb ellenfele 5:2-re visszakapaszkodott, mégis az övé lett a 40 perces játszma.

Murray számára ígéretesen indult a harmadik szett, mivel rögtön elvette riválisa szerváját, csakhogy utána nem tudott élni az előnnyel, és elbukta a sajátját. A decemberben Davis-kupát nyert szerb egy zseniális elütéssel ismét brékelte a britet, aki mégis összeszedte magát, és kiegyenlített (3:3). Az alapvonalról alig rontó és elképesztően védekező Djokovic 4:3-nál újra mattolta Murrayt, majd kiszerválta a meccset, és megszerezte második Grand Slam-trófeáját, amely mellé 2,2 millió ausztrál dollárt (438,7 millió forint) kapott.

Murray a harmadik GS-fináléját is elvesztette - ráadásul továbbra sem nyert szettet GS-döntőben -, és a briteknek 75 év után tovább kell várniuk egy férfi GS-trófeára. Kettejük különpárharcában Djokovic immár 5-3-ra vezet, aki előzőleg 2008 tavaszán tudta utoljára legyőzni skót barátját.

Djokovic, aki a meccslabda után ütőjét, nemzeti színű pólóját és cipőit is kidobta a közönségnek, elérzékenyedve mondott köszönetet: "Ezt a sikert a családomnak, Jelena barátnőmnek és a szerb népnek ajánlom. Nehéz idők járnak, de mindennap megpróbáljuk a lehető legjobban képviselni a hazánkat. Andyvel régóta ismerjük egymást, így több szempontból is nehéz dolgom volt ma este."

Murray ezúttal nem küszködött könnyekkel az eredményhirdetés során: "Jobban ment, mint tavaly, de természetesen csalódott vagyok. Novak ilyen formában a világon bárkit legyőzött volna. Ahogy valami előnyhöz jutottam, sorra ütötte a vonalakat, és hiába vettem el kétszer is a szerváját a harmadik szettben, mégis kikaptam. Továbbra is próbálok Grand Slam-tornát nyerni, de ha nem sikerül, akkor nem sikerül."

Ütőfogása: jobbkezes, kétkezes fonák
Jelenlegi világranglista-helyezése egyesben: 3.
Legjobb világranglista-helyezése egyesben: 2. (2010. február 1-én)
Tornagyőzelmei egyesben: 19, ebből 2 Grand Slam (2008 Australian Open, 2011 Australian Open)
Eddigi pénzdíja: 20.262.956 dollár