Dohában dől el, hogy ki lesz a sakkvilágbajnoknő kihívója

Dohában hétfőn tartották meg a női Grand Prix-sorozat hatodik tornájának megnyitóját és a technikai értekezletet. A március 5-ig tartó 12 fős viadal nagy tétje, hogy ki lesz a kínai világbajnoknő, Hou Ji-fan kihívója a harmadik negyedévre tervezett 10 játszmás világbajnoki döntőben. A pontversenyben jelenleg Hou Ji-fan vezet, a grúz Nana Dzagnidze és az indiai Humpy Koneru csatázik a kihívó jogáért. Dzagnidze tornagyőzelemmel, vagy második helyezéssel a Grand Prix-sorozatot is megnyerheti. Négy exvilágbajnoknő is játszik, a grúzok legendás bajnoknője, Maja Csiburdanidze, a katari Zsu Csen, a bolgár Antoaneta Sztefanova és a kínai Xu Yhua.

A hat versenyből álló női Grand Prix-sorozat első versenyét Isztambulban 2009 márciusában rendezték meg. Komoly vihart kavart, hogy rászervezték a viadalt a szentpétervári Európa-bajnokságra, így nem kis nehézséget okozott, hogy figyelembe vegyék a sakkozónők kívánságait, hogy ki melyik tornán szeretne szerepelni, hiszen az Eb-ről a 2010-es kieséses rendszerű világbajnokságra lehetett kijutni. Isztambulban izgalmas csatákat vívtak. A hetedik fordulóban az indiai Humpy Koneru vereséget szenvedett a kínai Hou Ji-fantól, akit azonban egy játéknappal később honfitársnője, Zhao Xue tréfált meg. A tornagyőzelem az utolsó fordulóban dőlt el Koneru javára, az örmény Elina Danieljan férfi nagymesteri normát teljesített.

Az élcsoport végeredménye:
1.Humpy Koneru (indiai, 2621) 8,5 pont
2-3. Elina Danieljan (örmény, 2496) és Hou Ji-fan (kínai, 2571) 8
4. Zhao Xue (kínai, 2508) 7,5
5. Marie Sebag (francia, 2529) 6

A kínai kikötőváros, Nanking rendezte meg a második viadalt 2009. szeptember 28. és október 9. között. A sakkrajongók a bőség zavarában szenvedtek, hiszen ekkor zajlott a 6 résztvevős szuperverseny, amelyet a norvég Magnus Carlsen két és félpontos előnnyel nyert meg. A nők viadalán a kínai exvilágbajnoknő, Xu Yuhua diadalmaskodott. Hét győzelem mellett kétszer vereséget szenvedett, s még két remit írhatott be a tabellába. A grúz Nana Dzagnidze remekül rajtolt, négyes nyerősorozattal, a francia Marie Sebag állította meg. A hatodik játéknapon Dzgnidze nyert a tornayőztes Xu Yuhua ellen, de végül fél ponttal lemaradt az első helyről.

1.Xu Yuhua (kínai, 2485) 8 pont
2.Nana Dzagnidze (grúz, 2535) 7,5
3. Zhao Xue (kínai, 2542) 7
4-6. Marie Sebag (francia, 2519), Lilit Mkrtchian (örmény, 2469) és Ju Wenjun (kínai, 2443) 6,5

Kabardino-Balkarija fővárosa, Nalcsik látta vendégül a harmadik torna résztvevőit. 2010. április 26. és május 7. között dúltak a csaták, és a kétszeres orosz Európa-bajnoknő, Tatjana Koszinceva fölényes győzelmet aratott. Riválisait is megadásra kényszerítette, Hou Ji-fan, Nana Dzagnidze és Pia Cramling ellen is győzött.

1.Tatjana Koszinceva (orosz, 2524) 9 pont
2. Hou Ji-fan (kínai, 2570) 7,5
3-4. Nana Dzagnidze (grúz, 2479) és Pia Caramling (svéd, 2523) 7
5-7. Humpy Koneru (indiai, 2622), Batkhuyag Munguntuul (mongol, 2428) és Zsu Csen (katari, 2476) 5,5

Az örmény üdülőhely, Zsermuk 2009-ben Nalcsikhoz hasonlóan férfi GP-versenyt is rendezett, a hölgyeket 2010. június 24. és július 7. között látta vendégül. Remekelt a grúz Nana Dzagnidze, négy remit engedélyezett csak riválisinak. Gyengélkedett a kínai Hou Ji-fan.

1. Nana Dzagnidze (grúz, 2478) 9 pont
2. Tatjana Koszinceva (orosz, 2534) 7,5
3-5. Lilit Mkrtchian (örmény, 2477), Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2560) és Elina Danieljan (örmény, 2473) 6,5
6. Hou Ji-fan (kínai, 2589) 6

A Mongol Sakkszövetség megalakulásának 75. évfordulóját az ötödik GP-torna megrendezésével is ünnepelte. Ulánbátorban 2010. július 30. és augusztus 11. között sakkoztak a nagymesternők, a verseny egyúttal legtöbbjük számára főpróba is volt a sakkolimpia előtt. Hou Ji-fan meggyőző játékkal, veretlenül szerezte meg első GP elsőségét, amivel átvette a vezetést az összesített versenyben.

1. Hou Ji-fan (kínai, 2577) 8 pont
2. Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2560) 7,5
3-5. Tatjana Koszinceva (orosz, 2562), Zhao Xue (kínai, 2462) és Humpy Koneru (indiai, 2600) 6,5
6. Maja Csiburdanidze (grúz, 2514) 6

A hatodik versenyt, az eredeti kiírás szerint Chilében bonyolították volna le 2010 október végétől, amely végül elmaradt. A törökországi Antakyában december 3. és 25. között megrendezték a 64 fős kieséses rendszerű világbajnokságot, amelyen a 14 esztendős kínai Hou Ji-fan diadalmaskodott, minden idők legfiatalabb világbajnoka lett.

Végül Doha bejelentkezett a hatodik viadal megszervezésére. A torna nagy tétje, hogy ki lesz az esztendő harmadik negyedévében megrendezésre kerülő, 10 játszmás világbajnoki döntőben Hou Ji-fan kihívója. A grúz Nana Dzagnidze és az indiai Humpy Koneru csatája dönti el a párharcot. Dzagnidze jelenleg második a pontversenyben a világbajnok Hou Ji-fan mögött, 66,3 ponttal megelőzi Konerut. A grúz olimpiai bajnoknő a nalcsiki 100 pontja helyett szerezhet többet. Koneru a nalcsiki 70 pontját szeretné lecserélni. Az orosz ranglista éllovasa, Tatjana Koszinceva ulánbátori gyenge eredményével elvesztette minden esélyét, ráadásul ő nem szerepel a dohai rajtlistán.

Az élcsoportban a pontverseny állása az utolsó GP-verseny előtt:
1.Hou Ji-fan 410 pont (120, 130, 70 - a leggyengébb eredmény törölve-, 160)
2. Nana Dzagnidze 390 (130, 100, 160)
3. Tatjana Koszinceva 383,3 (160, 130, 93,3)
4. Humpy Koneru 323,3 (160, 70, 93,3)
5. Zhao Xue 293,3 (90, 110, 40 - törölve - , 93,3)
6. Antoaneta Sztefanova 268,3 (45, 93,3, 130)
7. Xu Yuhua 250 (160, 30, 60)
8. Elina Danieljan 223,3 (120, 10, 93,3)
9. Pia Cramling 220 (65, 100, 55)
10. Lilit Mkrtchian 213,3 (80, 40, 93,3)

Az első hely 120 pontot és 40 bonuszt ér, a második hely 110+20, a harmadik 100+10, a negyedik helyezett 90 pontot kap.