Négy érmet, köztük két aranyat nyertek a magyar versenyzők a vasárnap délelőtti 500 méteres döntőkben a belgrádi kajak-kenu Európa-bajnokságon. Kozák Danuta megvédte címét kajak egyesben, és elsőként ért célba a Csipes Tamara, Kovács Katalin duó is. A Szabó Gabriella, Kozák, Kárász Anna, Benedek Dalma összeállítású kajaknégyes és a Takács Kincső, Obermayer Dorina kenus duó ezüstérmet szerzett.

Kozák Danuta egyesben nagyszerűen ment, jól rajtolt, és bár féltávnál még az ukránok pekingi bajnoka, Inna Oszipenko-Radomska előtte haladt, a célba - egy hajó előnnyel - már ő érkezett elsőként.

"Elindultam, és már akkor tudtam, hogy meglesz" - értékelte a sikert a Domino Honvéd 24 éves versenyzője. Attól sem ijedtem meg, hogy 250-nél Radomska előttem volt, mert tudtam, hogy meg tudom verni, hiába ő az olimpiai bajnok, valahogy vele szemben van egy pszichikai előnyöm, mert korábban már kétszer is legyőztem. Nagyon meglepődtem, hogy ennyivel sikerült nyernem, hiszen az elmúlt két hét feszültsége éppen ma reggel jött ki rajtam. Nagyon elfáradtam, szellemileg leginkább, de egy betegséggel, kisebb náthával is küzdöttem."

A Csipes, Kovács kettős - a fiatalság és a rutin kombinációja, hiszen előbbi 21, utóbbi pedig 35 éves - klubtársuknál jóval nagyobb csatára kényszerült a fináléban. Féltávnál még csak az ötödik helyen haladtak a magyarok, aztán méterről-méterre zárkóztak fel, s közvetlenül a befutó előtt a sokáig vezető lengyel egység elé kerültek, és végül 13 századmásodperc előnnyel ők értek először a célba.

"Rég örültem ennyire egy győzelemnek" - árulta el a kétszeres olimpiai és huszonkilencszeres világbajnok Kovács, aki pályafutása 24. Eb-aranyát szerezte. "Az esélytelen nyugalmával rajtoltunk, hiszen komoly versenyen így, ebben a beülési sorrendben ez volt az első pályánk" - tette hozzá Csipes.

A női négyesnek - amelynek eddig szintén nem sok esélye volt együtt gyakorolni - ezúttal nem az ősi rivális németek, hanem a fehéroroszok voltak a legnagyobb ellenfelei, akik a rajttól a célig olyan tempót diktáltak, amelyre a Szabó vezette magyaroknak nem volt válasza.

"Csalódottak vagyunk, az előfutam alapján többet vártunk magunktól, bár tény, hogy most mentünk harmadszor együtt. Kicsit unom már, hogy az Eb-ken mindig másodikak vagyunk" - mondta Benedek.

Forrás: MTI/Kovács Tamás

Kozák megvédte Eb-címét

A világversenyen ezúttal debütáló női kenu párosban mindössze négy nevező volt, az Obermayer, Takács duó a fehéroroszok mögött és az oroszokat, valamint az ukránokat megelőzve lett ezüstérmes.

"Nem nagyon ismerjük az ellenfeleket, ezért a saját iramunkban mentünk. A rajttól jól eljöttünk, aztán eveztünk egy jó utazót, az utolsó kétszázon pedig beleadtuk, ami a csövön kifért" - fogalmazott Obermayer, hozzátéve, hogy korábban mindketten kajakoztak, egy éve tértek át a kenuzásra.

A magyar férfiak egyik számban sem tudtak a dobogóra állni fél kilométeren: a Tóth Dávid, Kulifai Tamás kettős (K-2) hatodik, a Németh Szabolcs, Vasbányai Henrik páros (C-2) hetedik, Kugler Attila (K-1) nyolcadik, Korisánszky Péter Dániel (C-1) pedig kilencedik lett a fináléban.