Justin Gatlin, a férfi 100 méter athéni olimpiai bajnoka szolgáltatta a római atlétikai Gyémánt Liga-verseny legnagyobb szenzációját azzal, hogy legyőzte a pekingi és londoni játékok aranyérmesét, a sportág jelenlegi legnagyobb sztárját, Usain Boltot, míg 110 méter gáton Baji Balázs a harmadik helyen végzett.

A jamaicaiak hatszoros olimpiai aranyérmese toronymagas favoritnak számított csütörtök este, még úgy is, hogy először futott idén GYL-viadalon, és egyetlen ez évi 100 métere egyáltalán nem volt meggyőző (10,09 mp).

Bolttal szemben a hosszú eltiltása után három éve visszatért, Londonban bronzérmes Gatlin nagyszerűen szerepelt az eddigi versenyeken, és kiváló formáját az olasz fővárosban is bizonyította.

A rajtot mindketten jól kapták el, szinte egyvonalban egyenesedtek fel, az első harminc méter után azonban nem az történt, ami Bolt futásainál szokott. A 26 éves jamaicai sprinter ugyanis nem hagyta faképnél riválisait, inkább csak látványosan küzdött, de lábai nem pörögtek kellően, Gatlin pedig a táv második felében végig tisztán vezetett, és ugyan az utolsó métereken kissé már görcsösnek tűnt, Bolt nem tudta megelőzni őt. Az amerikai 9,94 másodperces idővel győzött, Bolt pedig egy századdal maradt el tőle.

Baji Balázs 110 m gáton 13,44 másodperces egyéni csúccsal - két századot javítva eddigi legjobbján - végzett a harmadik helyen.

A római Golden Gala idén a nagy meglepetések versenye volt, mivel nem csupán Bolt, a tavalyi év legjobb férfi atlétája, hanem 2012 legjobb női versenyzője is elvérzett: a Londonban három aranyat nyert (200 m, 4x100 m, 4x400 m) amerikai Allyson Felix kedvenc számában, 200-on kapott ki, méghozzá nagyon simán az elefántcsontparti országos csúcsot futó (22.36 mp) Murielle Ahourétól.

Nagyszerű eredményekből nem volt hiány az olasz fővárosban. Férfi 800 méteren az etióp Mohammed Aman (1:43.61 perc), férfi 5000-en honfitársa, Yenew Alamirew (12:54.95 perc), női 400-on pedig a botswanai Amantle Montsho (49,87 másodperc) futott ranglistavezető időt.

A Gyémánt Liga-sorozatnak nyolcmillió dollár az összdíjazása. A 14 versenyből álló széria két döntőjét augusztus 29-én Zürichben és szeptember 6-án Brüsszelben tartják.

A programban 32 szám szerepel, minden számot hétszer rendeznek meg. A győztesek négy, a második helyezettek kettő, a harmadikok egy pontot kapnak, a fináléban a pontszámok megduplázódnak. A számonkénti siker 7600 eurót ér, az összetett győzelem pedig 30 500 eurót.