Hosszú Katinka az aranyérme mellé egy bronzot is szerzett az úszóvébén csütörtök este, 200 pillangón. Ugyanabban a számban Jakabos Zsuzsanna ötödik lett, ahogy Cseh László is 200 vegyesen. Rajtuk kívül négy magyar is úszott, Gyurta Dániel a legjobb idővel jutott döntőbe, Bernek Péter nyolcadikként, míg Balog Gábor és Verrasztó Evelyn lemaradt a fináléról. Rikke Möller Pedersen világcsúcsot úszott a 200 mell előfutamában.

Női 100 gyorssal kezdődött a vizes vb esti úszóprogramja, Verrasztó Evelyn - aki Camille Muffat visszalépésének köszönhetően szerepelt a mezőnyben - a maga elődöntőjében hetediknek ért be, míg a nagy formában lévő Missy Franklin győzött. Verrasztó 55.32 másodperces ideje nem ért továbbjutást (összesítésben a 15. helyen zárt), de 200 háton még döntőzhet.

Verrasztó rákészült a 200-ra Forrás: AFP/Pierre-Philippe Marcou

Következett Cseh László a 200 vegyes döntőjében. A magyar úszó a harmadik legjobb idővel jutott döntőbe, a mellúszásával nem volt elégedett, ezen próbált meg javítani. Az első 50 után Thiago Pereira, Ryan Lochte, Cseh volt a sorrend, és ez maradt is féltávig, Csehre pedig ráúszott a japán Hagino Koszuke. Az utolsó ötvenre a negyedikként fordult a magyar, majd még visszább esett, ötödik lett (1:57.70-nel), míg Lochte kényelmesen nyert végül.

"Egyáltalán nem akarom abbahagyni, csak meg kell szabadulnom bizonyos beidegződésektől" - nyilatkozta Cseh.

A női 200 mell első elődöntőjében Rikke Möller Pedersen 2:19.11 perces világcsúcsot úszott, elképesztő fölénnyel nyerte a maga futamát. A második elődöntőt az orosz Julija Jefimova nyerte, egyéni csúccsal (2:19.85).

Jött a férfi száz gyors, az egész torna egyik fő száma. Nathan Adrian már a rajtnál belekezdett, de az orosz Vlagyimir Morozov fordult világrekord időn belül. A hajrában azonban James Magnussen és a két amerikai, Feigen és Adrian is legyorsulta az oroszt, végül Magnussen 47.71-gyel nyert.

Következett a női 200 pillangó, a döntőbe harmadikként jutó Hosszú Katinkával és a hatodikként érkező Jakabos Zsuzsannával. Csiao Liu-jang vezetett az első ötven után, Hosszú és Belmonte Garcia úszott a legközelebb hozzá. Jakabos a hetedik helyen haladt, majd feljebb jött hatodiknak. Az utolsó ötvenre Liu Ce-kóval és Belmonte Garciával csatázott hatalmast Hosszú, majd ebben a sorrendben csaptak célba, míg Jakabos ötödik lett.

Hosszú az arany mellé egy bronzot is szerzett a vébén Forrás: MTI/Kovács Anikó

Gyurta Dániel a 200 mell második elődöntőjében állt rajtkőre. A táv elején Kevin Cordes nyugodt tempózással ellógott a mezőnytől, még féltávnál is világcsúcs-részidőn belül fordult. Aztán elfogyott a szufla, Gyurta, Koch és Jamagucsi sorrendben érkeztek meg a versenyzők. Gyurta összesítésben a legjobb idővel (2:08.50) jutott döntőbe.

Gyurta útban a futamgyőzelem felé Forrás: AFP/Fabrice Coffrini

A női 50 hát döntőjében taroltak a távol-keletiek: két kínai, Csao és Fu mögött a japán Terakava ért célba.

A férfi 200 hát első elődöntőjében Bernek Péter és Balog Gábor is indult. Bernek harmadik helyen fordult féltávnál, végül a japán Irie mögött a kínai Hszü ért célba. Bernek negyedik, Balog ötödik lett. A második előfutamban Tyler Clary győzött, az összesített eredmények alapján Bernek döntős lett, ám Balog Gábor nem.

Balog Gábor szépen teljesített, de a döntőről épp lemaradt Forrás: AFP/Francois Xavier Marit

Zárásképpen a női 4 x 200-as gyorsváltót rendezték, az amerikaiak nagyot küzdöttek Ausztráliával, de a franciák sem maradtak le nagyon, egészen az utolsó váltásig. Akkor aztán Missy Franklin próbálta behozni a hátrányt, sikerrel: az utolsó fordulónál már csak hat század volt a hátránya, a saját féltávjánál már vezetett egy testhosszal, végül megszerezte az aranyérmet az Egyesült Államok számára.