A koppenhágai rövidpályás úszó Európa-bajnokság harmadik napjának döntőiben Hosszú Katinka 200 méteres hátúszásban és 100 vegyesen is aranyérmet szerzett. Az Iron Lady eddig négy döntőben volt érdekelt, az összeset megnyerte. Három versenynap után a magyar csapat az éremtáblázat második helyét foglalja el.

A délután egy jó hírrel indult, hiszen újabb diplomáciai sikert könyvelhetett el a magyar úszósport. A LEN Büro pénteki, koppenhágai ülésén - a Magyar Úszó Szövetség Wladár Sándor elnök vezette delegációjának prezentációja után - Budapestet választotta a jövő évi kongresszusa helyszínéül.

A kora délután híre volt az is, hogy a német Florian Wellbrock vírusfertőzése miatt visszalépett az 1500 gyors döntőjétől, így az elsőszámú tartalék, Lakatos Dávid szerepelhetett az esti döntőben.

Az első magyar érdekelt Lobanovszkij Maxim volt, aki szétúszást követően, új országos csúccsal kvalifikálta magát az 50 méteres gyorsúszás elődöntőjébe. Lobanovszkij a 8-as pályán indult az első futamban, 21,26 másodperces idővel a maga futamában ötödik lett, összesítésben pedig a kilencedik helyen végzett, azaz nem jutott be az esti döntőbe. Három századon múlt.

Hosszú Katinka egyedül is felülmúlja a legtöbb nemzet éremtermését Forrás: MTI/EPA/Claus Bech

A női 200 méteres hátúszás döntőjében két magyar érdekelt is volt, Hosszú Katinka a harmadik idővel jutott a fináléba, így a 3-as pályát kapta, mellette pedig Burián Kata indult a 2-esen. A rajt után már egyből Hosszú jött fel elsőként a víz alól, ötven méter után ő fordult elsőként, 100-on pedig 0,39 századdal úszott az ukrán Zevina előtt.

A különbség sokáig maradt, majd az utolsó hosszon robbantott Hosszú Katinka és 2:01,59-es idővel nyerte harmadik Európa-bajnoki címét Koppenhágában. Burián Kata végül 2:04,94-es idővel az ötödik lett.

Hosszú Katinka rajt-cél győzelmet aratott Forrás: DPPI/Stephane Kempinaire

„Kicsit a betegségem miatt azt érzem, nehezebben megy a regeneráció, ezért nem tudtam jobbat jönni, mint délelőtt. De huszonötösben ez az idő sem rossz, az ötvenesben én egyébként sokkal jobb vagyok, a fordulók nem a kedvenceim, itt most olyan is megelőzött, akinél nagypályán simán jobb vagyok. De azért teljesen elégedett vagyok az ötödik hellyel" – mondta Burián Kata a döntő után.

Újabb két magyar volt érdekelt a női 200 méteres pillangóúszásban. Kapás Boglárka a 8-as pályára érkezett, élete első felnőtt döntője volt ez ebben a számban. Szilágyi Liliána a 6-os pályáról indult. 50 méter után Szilágyi a második volt, míg Kapás a mezőny második felében úszott. Féltvánál Szilágyi ötödik volt és nem is tudott feljebb jönni. Kapás Boglárka hatalmas hajrával és egyéni csúccsal negyedik lett, Szilágyi Liliána a hetedik helyen végzett. Az Európa-bajnok a német Franziska Hentke lett.

A női 100 méteres vegyesúszásban megint dupláztak a magyarok, Verrasztó Evelyn a 2-es pályára érkezett, míg a szokásos, legjobb idős helyen, a 4-es pályára érkezett Hosszú Katinka, mellette pedig a nagy rivális, a svéd Sarah Sjöström kezdett.

A pillangó után Sjösröm volt az élen, de háton már négy századdal Hosszú vezetett. Mellen tovább tudta növelni előnyét és gyorson hatalmas fölényt szedett össze, 56,97 másodperccel nyert Hosszú Katinka Sjöström lett a második, a bronzérmet a norvég Björnsen szerezte meg. Verrasztó Evelyn 59,55-tel nyolcadik lett a döntőben.

Az ezüstérmes svéd Sarah Sjöström (b) és az aranyérmes Hosszú Katinka a 100 méteres vegyesúszás döntője után Forrás: MTI/AP/Ritzau Foto/Jens Dresling

A nap utolsó fináléjában a női 4x50 méteres gyorsváltók küzdöttek, a 8-as pályán a magyar csapat szerepelt, Bordás Beatrix a nyolcadik helyen adta át a váltót és Gyurinovics Fanni, Verrasztó Evelyn és Szilágyi Liliána sem tudta előrébb hozni a magyar egységet. Az olaszok kizárása után végül a hetedik lett a magyar váltó.

Három versenynap után a magyar csapat 5 arannyal, 2 ezüsttel és 1 bronzzal az éremtáblázat második helyét foglalja el az oroszok (6,2,2) mögött.